Jump to content



2x 1gb DDR Ram no o/c


jara

Recommended Posts

σκοπεύω να φτιάξω ένα νέο σύστημα για μένα k ένα για ένα φίλο και δυσκολεύομαι να βρω μνήμες.

Και στα 2 συστήματα θα μπει η asus a8n-sli premium για μητρική.

δεν θα ασχοληθούμε με overclock.

Ουσιαστικά ψάχνω ένα set 2gb που να είναι αρκετά γρήγορο το πολύ στα 220euro.

ευχαριστώ πολύ!:)

Link to comment
Share on other sites

jara, στη θέση σου θα προτιμούσα Kingston Value.

Αξιόποιστες μνήμες με lifetime εγγύηση και πολλές φορές έχουν πολύ καλά τσιπάκια.

Default είναι CL3 αλλά δεν το βρίσκω ιδιαίτερα τραγικό όταν έχω δει πολλές να φοράνε UCCC ή άλλα αξιόλογα chips. Δεν είναι λίγες οι φορές δε που στα default ρολόγια μπορούν να δουλέψουν στα CL2.5

Y.Γ. Twinmoss δεν θα επαιρνα με τίποτα. Μιλάω για τις φθηνές και όχι για SpeedPremium κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Οι XMS ξαφεύγουν από το budget και είναι 3-3-3-8. Δε βλέπω λόγο να τις προτιμήσεις. Ίσως κλοκάρουν καλύτερα (αναλόγως τα chips της Kingston) αλλά είναι και ακριβές και όπως είπες δεν θα κλοκάρεις.

Οι Value επίσης δεν έχουν κάτι παραπάνω να σου προσφέρουν από τις Kingston και είναι και αρκετά πιο ακριβές.

Link to comment
Share on other sites

το ότι είναι 3-3-3-8 δεν είναι καλο?οι kingston δεν γραφουν.

σκέφτομαι αφού δεν θα κάνω ο/c, πρέπει να έχω καλά timings.έτσι δεν είναι?

Και η Kingston Value 3-3-3-8 είναι.

"Καλά" timings θα ήταν το 2,5-3-3-7/8 και επιθετικά τα 2-3-2-6 ή 2-3-3-6/7 αλλά μόνο σε πολύ ακριβές μνήμες.

Link to comment
Share on other sites

Oι twin mos του e-shop ειναι μια χαρα και με τα default πανε καμια 225.Αλλα επειδη ειναι χυμα και οχι συσκευασμενες και να μην εχεις τα τρεξιματα και τους τσακωμους που ειχα εγω και επειδη το mobo σου δεν ειναι DFI(δλδ να σνοπμπαρει σχεδον ολες τις Kingston και τις value corsair) παρε τις Kingston value και θα σαι υπερικανοποιημενος.Εαν την θες να κανεις την δουλεια σου και δεν εισαι benchas μην το σκεφτεσαι

Link to comment
Share on other sites

Default είναι CL3 αλλά δεν το βρίσκω ιδιαίτερα τραγικό όταν έχω δει πολλές να φοράνε UCCC ή άλλα αξιόλογα chips. Δεν είναι λίγες οι φορές δε που στα default ρολόγια μπορούν να δουλέψουν στα CL2.5

Έχω τις Kingston Value και θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να δω τι τσιπάκια έχουν με τη χρήση κάποιου προγράμματος.

Επίσης τι είναι τα UCCC τσιπάκια, και τι καλύτερο έχουν από τα άλλα;

Link to comment
Share on other sites

jara, στη θέση σου θα προτιμούσα Kingston Value.

Y.Γ. Twinmoss δεν θα επαιρνα με τίποτα. Μιλάω για τις φθηνές και όχι για SpeedPremium κλπ.

Για ποιο λόγο;

Εδώ και ~2 χρόνια έχουν περάσει άπειρες από τα χέρια μου με lifetime εγγύηση, συμβατότητα 100%, μηδαμινό fail rate και CL 2.5. Να μην αναφέρω και τις παρτίδες με UTT που τις πλήρωνες στα μισά από όσο άλλοι κατασκευαστές....

Δεν βρίσκω τον λόγο να πληρώσω παραπάνω για να πάρω Kingston με CL3 (αντί CL 2.5) και (σε μερικές περιπτώσεις) στικάκια με mixed τσιπάκια....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.