Jump to content



TY ναι.Αλλα ποια απ'ολα


reyad

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.Διαβασα με προσοχη τα περισσοτερα θρεντ που αφορουν τα συγκεκριμενα δισκακια μιας και απο πολλους απο εσας θεωρουνται τα καλυτερα..Το θεμα ειναι οτι μπερδευτηκα οικτρα.Διαβασα για ΤΥ ceramic,that's,blue,gold και διαφορα αλλα.Η ερωτηση που εχω ειναι η εξης..

Ποια απ'ολα τα ΤΥ να παρω?Η χρηση που τα θελω ειναι αποκλειστικα για εγγραφη ταινιων.Το writer που εχω ειναι το liteon 1693 με το firmware που ειχε πανω απο την μανα του

Ευχαριστω για τυχον απαντησεις..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ειναι τα καλύτερα. :)

Προσπαθώ να καταλήξω κάπου.

Γι' αυτά τι λέτε?

Είναι κατώτερης ποιότητας? http://www.e-shop.gr/show_ana.phtml?kodikos=ANA.TAY0035

Βασικά θέλω να έχω την καλύτερη ποιότητα, αν είναι δυνατόν χωρίς την έξτρα τιμή της θήκης, που μου είναι άχρηστη (γιατί τοποθετούνται σε μαύρες μεγάλες θήκες DVD).

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να καταλήξω κάπου.

Γι' αυτά τι λέτε?

Είναι κατώτερης ποιότητας? http://www.e-shop.gr/show_ana.phtml?kodikos=ANA.TAY0035

Βασικά θέλω να έχω την καλύτερη ποιότητα, αν είναι δυνατόν χωρίς την έξτρα τιμή της θήκης, που μου είναι άχρηστη (γιατί τοποθετούνται σε μαύρες μεγάλες θήκες DVD).

Πολύ καλά είναι και αυτά, αλλά προσωπικά, προτιμώ τα retail.

Aν θες κοίταξε και τα Plextor 16x που έρχονται σε cakebox, αλλά δεν είναι φθηνά.

Link to comment
Share on other sites

Για 16Χ δεν με απασχολεί, αφού το maximum που γράφω είναι 8Χ.

Άρα ΤΗAT'S +R ceramic, μόνο αυτό σε jewelcase είναι?

Ίδια ποιότητα σε κορίνα μπορώ να βρώ?

Δυστυχώς τα +R δεν τα φέρνουν σε κορίνα.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να καταλήξω κάπου.

Γι' αυτά τι λέτε?

Είναι κατώτερης ποιότητας? http://www.e-shop.gr/show_ana.phtml?kodikos=ANA.TAY0035

Βασικά θέλω να έχω την καλύτερη ποιότητα, αν είναι δυνατόν χωρίς την έξτρα τιμή της θήκης, που μου είναι άχρηστη (γιατί τοποθετούνται σε μαύρες μεγάλες θήκες DVD).

Iδιας ποιοτητας ειναι, αυτα παρε (ή τα TY printable, αν θες να τα τυπωνεις. μακρια απο ετικετες)

αν και η διαφορα τιμης e-shop / disk impex ανεβηκε. Αν μπορεις να πας Αμφιθεα θα τα βρεις αρκετα φτηνοτερα (25+ΦΠΑ η 100αδα)

Link to comment
Share on other sites

Iδιας ποιοτητας ειναι, αυτα παρε (ή τα TY printable, αν θες να τα τυπωνεις. μακρια απο ετικετες)

αν και η διαφορα τιμης e-shop / disk impex ανεβηκε. Αν μπορεις να πας Αμφιθεα θα τα βρεις αρκετα φτηνοτερα (25+ΦΠΑ η 100αδα)

Δεν το συζητώ για ετικέτες. Φυσικά και θέλω να τα τυπώνω μέσω PIXMA CANON.

Δεν κατάλαβα....... είναι ίδιας ποιότητας με αυτά που είναι JewelCase?

Άρα υπάρχουν 2 διαφορετικά printable.

1) TAIYO YUDEN DVD+R 8x PRINTABLE SPINDLE 100 - 23euro + φπα

2) THAT'S PRINTABLE DVD-R 8x - 39 euro + φπα

Γιατί τόση διαφορά τιμής?

Από εδώ που είμαι (Μεταμόρφωση Αττικής), για να πάω Αμφιθέα (αντί Χαλάνδρι), θα καταναλώσω τη διαφορά σε βενζίνη.

Link to comment
Share on other sites

Ιδού αποτέλεσμα σαρώματος, από (θεωρητικά) ίδιο media δισκάκι TY.

Το πρώτο scan(spindle.jpg), είναι από δισκάκι: http://www.e-shop.gr/show_ana.phtml?kodikos=ANA.TAY0010

και το δεύτερο (slimcase.jpg) από slimcase των 10.

Γιατί τέτοια διαφορά, ενώ θεωρητικά είναι τα ίδια δισκάκια?

Σημείωση: Και τα δύο, είναι γραμμένα Χ8 στο ίδιο recorder, με το εργοστασιακό firmware.

post-3926-1442174330,1646_thumb.jpeg

post-3926-1442174330,2142_thumb.jpeg

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν μπορω να την εξηγησω αυτη τη διαφορα,

πολυ περισσοτερο που το "καλο" ειναι απο spindle That's TYG02 και το "κακο" απο slim case Τhat's TYG02 (αν καταλαβα σωστα)

πιθανον, απλως να ετυχε,

δεν κανεις scan και σε αλλα που εγραψες να δεις αν επαναλαμβανεται το μοτιβο, ή αν θα παρεις πολλα τυχαια αποτελεσματα?

η προσωπικη γνωμη μου εξακολουθει να ειναι οτι δεν υπαρχει διαφορα ποιοτητας μεταξυ ceramic TY "χυμα" σε πακετα ή κορινες, με τα branded That's , ειτε κορινες ειτε cases,

και για αυτο αγοραζω μονο 50αδες ceramic TY +R

ΥΓ προφανως η διαφορα τιμης οφειλεται στο οτι τα That's εχουν το κοστος της επωνυμιας/συσκευασιας/διαφημισης κλπ του μεταπωλητη

οποτε δε βλεπω το λογω να χρυσοπληρωνουμε κι εδω τους μεσαζοντες :003:

Link to comment
Share on other sites

Λάθος κατάλαβες.

Το scan από spindle είναι αυτό με το 70% quality

Το scan από slimcase είναι με 95% quality.

Δεν έχω γράψει άλλα από την 50άρα κορίνα ακόμα.

Αλλά την περασμένη εβδομάδα που είχα πάρει τα 10slimcase και τα είχα σκανάρει, είχαν όλα από 93-95%.

Εχθές έγραψα και άλλο ένα από την κορίνα και μάλιστα X2, και έχει σχεδόν το ίδιο αποτέλεσμα (70%) ίσως και πιο κάτω.

P.S. Θα το σκανάρω τώρα, και θα επανάλθω με το αποτέλεσμα σε λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι.

Λοιπόν, έχω να πω δύο κουβέντες από τις μέχρι τώρα εγγραφές μου από εχθές το πρωί.

Λοιπόν, έχω κάποια projects (dvd masters), που πρέπει να πανε για replication.

Τα συνολικά δισκάκια που έχω να γράψω είναι περί τα 20.

Έχω λοιπόν τα: http://www.e-shop.gr/show_ana.phtml?kodikos=ANA.TAY0006

και τα: http://www.e-shop.gr/show_ana.phtml?kodikos=ANA.TAY0010

Από τα μέχρι στιγμής συμπεράσματά μου, βλέπω πως τα: http://www.e-shop.gr/show_ana.phtml?kodikos=ANA.TAY0006 είναι πολύ καλύτερα από τα άλλα.

Το θέμα είναι ότι με τα DVD+R, όσα scans και να κάνω, το αποτέλεσμα σχεδόν πάντα είναι ίδιο -> PI Errors=6-7 PI Failures =2

Αυτό όμως δεν συμβαίνει και με τα DVD-R της κορίνας.

Αυτά έχουν συνήθως PI Errors=20-150 PI Failures= 3-7 αλλά σε κάθε scan έχω και διαφορετικά αποτελέσματα (γιατί αυτό?)

Σκέφτομαι λοιπόν για δοκιμή να πάρω και 1 πεντάδα DVD-R σε JewelCase, για να δω πραγματικά αν συμπεριφέρονται ίδια με αυτά της κορίνας.

Όμως, ποιά είναι αντίστοιχης ποιότητας, με τα DVD+R THAT'S που έχω τα παραπάνω καλά αποτελέσματα?

Αλλά σε κορίνα?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω 2 scan από τον ίδιο (θεωρητικά) τύπο δίσκου.

Είναι το 1 από JewelCase που αγόρασα σήμερα,και το άλλο από την κορίνα των 50.

Θα ήθελα πραγματικά την γνώμη σας, μιας και εμένα μου λέι ότι τελικά τα JewelCase αν και ίδια ακριβώς με τα της κορίνας (THAT'S DVD-R TYG02 και τα 2), όπως βλέπετε, δεν έχουν τα ίδια αποτελέσματα.

Γιατί αυτό?

Θεωρητικά η διαφορά τιμής, είναι μόνο και μόνο στη θήκη?

Φιλικά

Γιώργος

post-3926-1442174330,6784_thumb.jpeg

post-3926-1442174330,7437_thumb.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Να σχολιασω αρχικα εδω

η προσωπικη γνωμη μου εξακολουθει να ειναι οτι δεν υπαρχει διαφορα ποιοτητας μεταξυ ceramic TY "χυμα" σε πακετα ή κορινες, με τα branded That's , ειτε κορινες ειτε cases,

και για αυτο αγοραζω μονο 50αδες ceramic TY +R

Την ιδια τακτικη ακολουθω και εγω, εντουτοις η προταση σου θα ηταν μαλλον 100% σωστη αν ειχες προσθεσει "δεν υπαρχει σημαντικη διαφορα ποιοτητας". Θεωρητικα τα Thats αποτελουν την αφροκρεμα των ΤΥ, και λανσαρονται ως τετοια - η διαφορα στην τιμη δικαιολογειται εν μερει απο αυτα που ειπες αλλα εμπεριεχει θεωρητικα και το status της καλυτερης ποιοτητας. Αυτος ειναι ο γενικος κανονας τελος παντων. Να προσθεσω επισης οτι ειμαστε στη χωρα μας και λιγο τυχεροι, τα Thats δεν ειναι τοσο ευκολο να τα βρει κανεις σε αλλες χωρες της Ευρωπης.

Τωρα για τη διαφορα ποιοτητας μεταξυ των Thats ceramic σε κορινα και jewel case, προσωπικα δεν ειχα παρατηρησει καποια διαφορα, αλλα τα αποτελεσματα που παραθετει ο kle500 ειναι ενδεικτικα οτι υπαρχει καποια διαφορα. Η πρωτη μου σκεψη θα ηταν οτι ειναι κατι το τυχαιο - μη ξεχναμε οτι τα scans δεν ειναι πανακεια - αλλα αν τα αποτελεσματα επαναλαμβανονται και ακολοθουνε καποιο συγκεκριμενο pattern δε μπορει κανεις να τα αφησει ασχολιαστα.

Προσωπικα δε μπορω να σκεφτω καποιο λογο που θα μπορουσε να διακιολογησει αυτη τη διαφορα, αν οντως επαναλαμβανεται, παρα μονο τη διαφορετικη μεταχειριση των μεσων κατα την "πακετοποιηση"/μεταφορα.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα για τη διαφορα ποιοτητας μεταξυ των Thats ceramic σε κορινα και jewel case, προσωπικα δεν ειχα παρατηρησει καποια διαφορα, αλλα τα αποτελεσματα που παραθετει ο kle500 ειναι ενδεικτικα οτι υπαρχει καποια διαφορα. Η πρωτη μου σκεψη θα ηταν οτι ειναι κατι το τυχαιο

Επειδή έχω να κάψω ακόμα 5-6 project, θα χρησιμοποιήσω random 3 δισκάκια από την κορίνα -R και άλλα 3 από τα JewelCase -R, και θα παραθέσω αποτελέσματα από όλα.

Προσωπικά, η επιλογή των 50 τεμαχίων, έγινε καθαρά για θέμα πρακτικότητας, μιας και όπως είπα πιο πάνω, για μένα οι θήκες είναι άχρηστες (μιας και τα δισκάκια πάνε στο εργοστάσιο, με δείγμα εξωφύλου σε μεγάλο μαύρο κουτάκι DVD).

Αν όμως το αποτέλεσμα μου δείξει ότι όντως υπάρχει διαφορά, ανάμεσα στις 2 περιπτώσεις, τότε μάλλον θα υπάρχει και διαφορετικό quality σε αυτά.

@Hemispam.

Σε παρακαλώ, πως εξηγείς τη διαφορά που έχω με το ίδιο δισκάκι σε διάφορα scans (συνέχεια το ένα scan μετά το άλλο)?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

φιλε, δεν δοκιμαζεις και στα +R , μηπως εκει δεν δεις αυτες τις "ιδιοτροπιες" ?

Δηλαδή?

Ποιά +R να πάρω?

Αφού +R έχει μόνο τα NO NAME CERAMIC. Δεν λέω, μπορεί να είναι τα ίδια, αλλά θα πρέπει να πάρω άλλη μια 50άδα με αυτόν τον τρόπο.

Και εξάλλου, ήθελα να δοκιμάσω το ίδιο brand (That's), και τις διαφορές που μπορέι να έχει μεταξύ των συσκευασιών.

Μακάρι όμως τα αποτελέσματα να ήταν τυχαία που παραθέτω.

P.S. Από το scan που βλέπετε(spindle.jpg), θεωρείτε ότι το δισκάκι είναι καλό? μέτριο?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.