Jump to content



Yamada DVR 8200 - 99 ευρώ!


Greek

Recommended Posts

Είδα σε διαφήμιση γνωστής αλυσίδας το παραπάνω Dvd recorder με 99ευρά και χτύπησα ένα. Νομίζω ότι είναι καλή τιμή αν και ακόμα δεν έχω προλάβει να το χρήσιμοποιήσω. Πάντως από το manual φάινεται ότι είναι αξιοπρεπές και κάνει ότι θα έκαε ένα παλιό video VHS. Έχει δηλαδή TV tuner για να γράφεις κανάλια , scart in/out , digital in , rca , παιζει divx , mp3 και φώτο cd και γράφει σε dvd+r , dvd+rw.

Μέσα στο Σ/Κ θα γίνουν οι πρώτες δοκιμές εγγραφής από το δορυφορικό ώστε να έχουμε σωσμένες όλες τις αγαπημένες σειρές .....

Εν καιρό θα ανεβάσω και εντυπώσεις....

Link to comment
Share on other sites

Αποκλειεται να παιζει ελληνικα με το μαμισιο fw.Και αν σκεφτεις οτι με τα dvdr δεν ασχολουνται για σπασιματα, πολυ χλωμο το βλεπω να παιξει ποτε ελληνικους υποτιτλους σε divx.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να παιξει.Αλλα δεν νομιζω οτι το πηρε για αυτη τη δουλεια!

Για ουτε 100ε ειναι μια χαρουλα.Φανταζομαι γραφει μονο σε +R ε?

Αν ναι, θα εχει περιορισμενες δυνατοτητες μονταζ.

Καλοριζικο!

Link to comment
Share on other sites

Ναι γράφει μόνο σε +R. Αν κάνω μονταζ θα γίνει μόνο σε PC που έχουμε και πληθωρα εργαλειων. Απλά είναι πολύ ευκολότερο να γράφεις τα προγράμματα από την δουρυφορική ή όπου αλλού έχει κάτι ενδιαφέρον και να αφερείς τις διαφημίσεις απο το pc.

Εξάλλου το να δώσω 200+ για να πάρω ένα καλύτερο δεν το έκανα , έχω ένα σωρό κομμάτια και μπορώ να φτιάξω ένα media pc και να ρίξω πάνω ένα dvdrw.Αλλά τα 99 ευρά για dvdrw σε σχέση με τα 89 για dvd sony ή τα 49 για Firstline ή 59 για απλό VHS video είνα πολύ καλή φάση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπόν το μηχάνημα δουλέυει άψογα... Το καλό με τον ενσωματωμένο TV Tuner είναι ότι μπορείς να γράψεις οποιοδήποτε πρόγραμμα χωρίς να χρειαστείνα το βλέπεις κιολας...Επίσης χρήσιμο όταν το άλλο έταιρο ήμιση θέλει να δει τηλεοπτικό πρόγραμμα κονωνικοπολιτικής φύσεως, το yamada γραφει F1 ή μπάλα ή ότι άλλο θέλω. Τέλος , με τις Dv kai RCA εισόδους είναι καλό και πολύ ευκολο να περάστουν όλες οι mini DV κασέτες σε dvd χωρίς να απασχολό τον Η.Υ μου..

Τέλος , σε κάνα 2 συναδέλφους που το πρότεινα και το πήραν έχουν ήδη μείνει ευχαριστημένοι και θεωρούν ότι το μηχάνημα εχει κάνει ήδη την αποσβεση του...

Link to comment
Share on other sites

To πήρα από το Media Μarkt και έχω δοκιμάσεις διαφορετικά δισκάκια μέχρι και dvdrw.... Έχει και εβδομαδιαίο πρόγραμμα εγγραφής.

thnx

με πέτυχες σε φάση που θέλω να πάρω ένα και λέω να το δοκιμάσω.

δισκάκια απο disk impex δεν πιστευω να έχουν πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το μηχάνημα δουλέυει άψογα... Το καλό με τον ενσωματωμένο TV Tuner είναι ότι μπορείς να γράψεις οποιοδήποτε πρόγραμμα χωρίς να χρειαστείνα το βλέπεις κιολας...Επίσης χρήσιμο όταν το άλλο έταιρο ήμιση θέλει να δει τηλεοπτικό πρόγραμμα κονωνικοπολιτικής φύσεως, το yamada γραφει F1 ή μπάλα ή ότι άλλο θέλω. Τέλος , με τις Dv kai RCA εισόδους είναι καλό και πολύ ευκολο να περάστουν όλες οι mini DV κασέτες σε dvd χωρίς να απασχολό τον Η.Υ μου..

Τέλος , σε κάνα 2 συναδέλφους που το πρότεινα και το πήραν έχουν ήδη μείνει ευχαριστημένοι και θεωρούν ότι το μηχάνημα εχει κάνει ήδη την αποσβεση του...

κάνεις καποιου ειδους editing στο pc? (πχ κοψιμο-ραψιμο για τις διαφημησεις?)

αν ναι, ποιον τροπο ακολουθεις? (εγω ψιλοβασανιζομαι ακομα)

Link to comment
Share on other sites

Πώς ακριβώς το έχεις συνδέσει με το δορυφορικό δέκτη?

Πόση ώρα μπορεί να γράψει ανά δισκάκι? (στη πιο μούφα ποιότητα).

Πολύ καλή τιμή, τόσο καλή που παρ'όλο που δε μου χρειάζεται, σκέφτομαι να το τσιμπήσω!

Link to comment
Share on other sites

Το έχω συνδέσει με scart. Βασικά σκέψου την λειτουργία σαν τα παλιά βίντεο(vcr). Έχει είσοδο /εξοδο κεραίας γγια το tuner , είσοδο/έξοδο scart και μπροστά RCA & DVin. Ανάλογα με την πηγή είναι και η εγγραφή.

Αν θυμάμαι καλά στην χαμηλή ανάλυση μέχρι 6 ή 8 ώρες...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.