Jump to content



Leadtek ή Prolink ? & ποιο online καταστημα?


squid

Recommended Posts

Νομιζω οτι και οι 2 ειναι αξιολογες υλοποιησεις. Ειχα την leadtek 6800gt εγω και ημουν πληρως ευχαριστημενος. Τωρα για καταστημα ειναι υποκειμενικο θα ελεγα οποτε δεν μπορω να σου προτεινω καποιο.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι και οι 2 ειναι αξιολογες υλοποιησεις. Ειχα την leadtek 6800gt εγω και ημουν πληρως ευχαριστημενος. Τωρα για καταστημα ειναι υποκειμενικο θα ελεγα οποτε δεν μπορω να σου προτεινω καποιο.

Η Leadtek λες να εχει κανενα ζητημα μηπως να παρει AC Silencer? δειχνει να ειναι λιγο διαφορετικη απο την reference

Για τα καταστηματα ρωταω για την περιπτωση που καποιο απο αυτα εχει τυχει να εχει καποιο κακο ιστορικο

Link to comment
Share on other sites

Η Leadtek λες να εχει κανενα ζητημα μηπως να παρει AC Silencer? δειχνει να ειναι λιγο διαφορετικη απο την reference

Για τα καταστηματα ρωταω για την περιπτωση που καποιο απο αυτα εχει τυχει να εχει καποιο κακο ιστορικο

Οχι δεν χρειαστηκε να αλλαξω την ψυκτρα που ειχε εννοειται. Ειναι αρκετα μεγαλη και καλη. Το μονο που ειχα κανει απλα ειχα βγαλει την εργοστασιακη παστα και ειχα βαλει ceramique. Την ειχα κανει flash σε 400-1100 και εκει την δουλευα για καθε μερα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν χρειαστηκε να αλλαξω την ψυκτρα που ειχε εννοειται. Ειναι αρκετα μεγαλη και καλη. Το μονο που ειχα κανει απλα ειχα βγαλει την εργοστασιακη παστα και ειχα βαλει ceramique. Την ειχα κανει flash σε 400-1100 και εκει την δουλευα για καθε μερα.

Flash Βios ? ανεβαζει πιο ανετα ετσι?

Link to comment
Share on other sites

εεεε , να , ρωταω τι ακριβως παιζει με το flashαρισμα :004:

Απλα ειχα παρει το μαμα bios της ανεβασα τους χρονισμους της καρτας και το ξαναπερασα. Εννοειται ηξερα οτι η καρτα μπορει να παιξει εκει χωρις προβλημα. Μπορεις να ριξεις και μια ματια στο σχετικο sticky εδω.

Link to comment
Share on other sites

  • τι πλεονεκτημα bios flash σε σχεση με το O/C μεσω του control panel της nvidia ?
  • πως ηξερες οτι πετυχαινει με την καρτα σου (και πως ηξερες τα ορια της) ?
  • εχεις καποια αναλογη πληροφορια και για την Pixelview?

Link to comment
Share on other sites

Την ειχα flasharei για να ειναι μονιμες οι ρυθμισεις που της ειχα βαλει ακομα κι αν παει σε αλλο pc. Τα ορια της καρτας μου τα ηξερα ποια ειναι πριν επιχειρησω να της βαλω τους συγκεκριμενους χρονισμους. Οταν λες αν εχω αναλογη πληροφορια για την pixelview τι εννοεις ακριβως ?

Link to comment
Share on other sites

Την ειχα flasharei για να ειναι μονιμες οι ρυθμισεις που της ειχα βαλει ακομα κι αν παει σε αλλο pc. Τα ορια της καρτας μου τα ηξερα ποια ειναι πριν επιχειρησω να της βαλω τους συγκεκριμενους χρονισμους. Οταν λες αν εχω αναλογη πληροφορια για την pixelview τι εννοεις ακριβως ?

Τα ειχες τσεκαρει τα ορια με κλασσικο oc απο το control panel ή ειχες συνκεκριμενες πληροφοριες για την συγκεκριμενη καρτα οτι πετυχαινει το bios flash και στους συνκεκριμενους χρονισμους ? Αν ειχες τετοιου ειδους πληροφοριες (απο review, forums, κλπ) μηπως υπαρχουν και για την PixelView. Αυτο, :) nevermind θα την βρω την ακρη. Thanks !

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το κάνεις για να μην χρειάζεται κάθερ φορά που βάζεις την κάρτα σε άλλο pc(συμπεριλαμβανομένου του format) να μην χρειάζεται να θυμάσαι τι settings είχες. Μετά από κάμποσα πειράγματα θα αρχίσεις να τα ξεχνάς, πίστεψέ με!

Βρίσκεις τα όρια της κάρτας, αποφασίζεις σε ποιο επίπεδο θες να την έχεις για 24/7 χρήση (συνήθως 2-3 κλικ κάτω από το max της κάρτας) και από εκεί και πέρα ή την flashάρεις όπως λέει ο varelasj ή από τους drivers/riva.

Όσον αφορά το δίλημμά σου, εγώ θα έλεγα leadtek. Γενικά ακούγεται ότι ανεβαίνουν καλύτερα από τις άλλες, άσε που μερικές είναι ανεβασμένες από την μαμά. Αν δεν ενδιαφέρεσαι για overclock καλύτερα πάρε όποια είναι πιο κοντά στο ref design της nVidia, απλά και μόνο για να εξασφαλίσεις απόλυτη συμβατότητα με ότι αποφασίσεις να της βάλεις πάνω...

Link to comment
Share on other sites

Η συμβατοτητα με AC Silencer / Accelero με ενδιαφερει, (και για απροβληματιστο ΟC και για θερμοκρασιες κουτιου και για θορυβο) αλλα νομιζω εκτος απο το διαφορετικο cooling της Leadtek η καρτα απο κατω και στις δυο μαλλον ειναι ομοιότυπη της reference ?

Link to comment
Share on other sites

Eπισης νομιζω οτι η Prolink ΔΕΝ ειναι SLI ενω η Leadtek ειναι ... οποτε μαλλον ....

Εκτος εαν κανω λαθος. Ξερει κανεις ?

http://openmind.gr/product_info.php?products_id=2538&osCsid=ad24376eee293c1a12f386e531e7f367

http://www.e-gate.gr/default.aspx?prodid=1386

http://www.skroutz.gr/search.php?sp_keyword=6800+GT&sp_catcode=SKROUTZ

Link to comment
Share on other sites

Τα ειχες τσεκαρει τα ορια με κλασσικο oc απο το control panel ή ειχες συνκεκριμενες πληροφοριες για την συνκεκριμενη καρτα οτι πετυχαινει το bios flash και στους συνκεκριμενους χρονισμους ? Αν ειχες τετοιου ειδους πληροφοριες (απο review, forums, κλπ) μηπως υπαρχουν και για την PixelView. Αυτο, :) nevermind θα την βρω την ακρη. Thanks !

Τα ορια της καρτας τα βρισκεις manual και ξεχωριστα. Δηλαδη πρωτα βρισκεις πχ μεχρι που παει ο πυρηνας μετα που πανε μονο οι μνημες και τελος τα συνδυαζεις και την τεσταρεις παλι με καποιο 3dmark και γενικα gaming να δεις αν παρουσιασει καποιο προβλημα. Αν βγαλει κανα artifact ή κωλησει τοτε χαμηλωνεις λιγο χρονισμους και δοκιμαζεις παλι. Το oc δεν ειναι κατι το στανταρ. Αλλη καρτα μπορει να παει πολυ καλα ενω αλλη οχι.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν χρειαστηκε να αλλαξω την ψυκτρα που ειχε εννοειται. Ειναι αρκετα μεγαλη και καλη. Το μονο που ειχα κανει απλα ειχα βγαλει την εργοστασιακη παστα και ειχα βαλει ceramique. Την ειχα κανει flash σε 400-1100 και εκει την δουλευα για καθε μερα.

Ποσο ητανε το max oc (GPU/RAM) που σηκωσε με σταθεροτητα η Leadtek σου ?

Link to comment
Share on other sites

Ποσο ητανε το max oc (GPU/RAM) που σηκωσε με σταθεροτητα η Leadtek σου ?

Αν θυμαμαι καλα καπου 430/1180 με default ρευματα εννοιεται. Αν ψαξεις στο forum νομιζω πρεπει να εχω ποσταρει κανα αποτελεσμα τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

μου φαίνεται πως θα προτείνω την 6800GS. Οποιαδήποτε υλοποιήση ανεβαίνει πανεύκολα συνήθως, βασίζεται σε ακόμα νεότερη τεχονολογία, και σε στοκ είναι καλύτερη απο GT, κλοκαρίσμένη δε ξεπερνάει και την ultra. Για να μη μπω για το καλύτερο δε, καλές θερμοκρασίες, και άπαιχτη τιμή. Προτείνω ανεπιφύλακτα XFX 6800GS XXX κλοκαρισμένη έτοιμη, και με εγγύηση 215€ απο hardshop. Βασικά ποιος είναι ο αντιπρόσωπος της εταιρίας εδώ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.