Jump to content



νεο συστημα και αποριες


giorgos th.1442169073

Recommended Posts

λοιπον περασα κι εγω σε AMD πλατφορμα και εχω καποιες αποριουλες.

ποιοι nforce ειναι οι καλυτεροι?εχω τους μαμα της msi αλλα κανουν κατι κουλα ωρες ωρες.

σε συνδυασμο με τους nforce για τους κατοχους Ati ποιους catalyst δουλευετε?

στο system tray μου εχει το εικονιδιο της ασφαλους καταργησης συσκευων και μου εχει τον sata εκει.....γιατι?ειναι φυσιολογικο?

παμε σ`αυτα πρωτα κι ερχονται κι αλλες ερωτησεις.....

Link to comment
Share on other sites

λοιπον περασα κι εγω σε AMD πλατφορμα και εχω καποιες αποριουλες.

ποιοι nforce ειναι οι καλυτεροι?εχω τους μαμα της msi αλλα κανουν κατι κουλα ωρες ωρες.

σε συνδυασμο με τους nforce για τους κατοχους Ati ποιους catalyst δουλευετε?

στο system tray μου εχει το εικονιδιο της ασφαλους καταργησης συσκευων και μου εχει τον sata εκει.....γιατι?ειναι φυσιολογικο?

παμε σ`αυτα πρωτα κι ερχονται κι αλλες ερωτησεις.....

Με γεια το σύστημα καταρχήν!:109:

Λοιπόν... τι εννοείς ποιοι nforce είναι οι καλύτεροι? Ποιοι nforce drivers? Αν ναι τότε φυσικά οι πιο πρόσφατοι. Οι 6.70

Γενικά για drivers πάντα οι πιο πρόσφατοι θα είναι οι καλύτεροι, όπως για την ATi που ρωτάς, εκτός και αν έχεις πολύ παλιά κάρτα.

Δηλαδή 6.3

Το sata είναι φυσιολογικό για το εικονίδιο που εμφανίζεται.

Περιμένω άλλες ερωτήσεις. :D

next please.... :079:

Link to comment
Share on other sites

το sata εικονίδιο στο εμφανίζει γιατί πέρασες στο install των nforce 4 drivers και τους ide της nvidia. μου έχουν πει πάντως πως είναι καλύτερο να μη τους βάλεις και να αφήσεις τον σκληρο στα windows, θα φύγει και το εικονίδιο...

Link to comment
Share on other sites

το sata εικονίδιο στο εμφανίζει γιατί πέρασες στο install των nforce 4 drivers και τους ide της nvidia. μου έχουν πει πάντως πως είναι καλύτερο να μη τους βάλεις και να αφήσεις τον σκληρο στα windows, θα φύγει και το εικονίδιο...

Έχεις δίκιο για το οτι το εικονίδιο εμφανίζεται άμα βάλεις τους nVidia IDE drivers.

Αλλά για το οτι προκαλεί προβλήματα διαφωνώ.

Ως τώρα έχω δει και τις 2 περιπτώσεις. Δηλαδή είχα σύστημα για 1 χρόνο περίπου με sata χωρίς τους IDE της nVidia και τώρα εδώ και 2 μήνες έχω σύστημα με αυτούς.

Η μόνη διαφορά που έχω δει είναι το εικονίδιο και τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον καταφερα να ανεβασω λιγο την μπανανα μου στα 2.4 με τις εξης ρυθμισεις: 10x240 fsb - 1.54vcore - 4x HHT - 1.6v στο chipset.

ειναι καλα για καθημερινη (υπερ)χρηση?

εβγαλα και μερικα screenshots απο κανα 2 benches.

να`χα και καλυτερες μνημες.................:011:

post-313-1442174335,7665_thumb.jpeg

post-313-1442174335,7935_thumb.jpeg

post-313-1442174335,9639_thumb.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο για το οτι το εικονίδιο εμφανίζεται άμα βάλεις τους nVidia IDE drivers.

Αλλά για το οτι προκαλεί προβλήματα διαφωνώ.

Ως τώρα έχω δει και τις 2 περιπτώσεις. Δηλαδή είχα σύστημα για 1 χρόνο περίπου με sata χωρίς τους IDE της nVidia και τώρα εδώ και 2 μήνες έχω σύστημα με αυτούς.

Η μόνη διαφορά που έχω δει είναι το εικονίδιο και τίποτα άλλο.

δεν είπα πως δημιουργεί προβλήματα, αν και το χω ζήσει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

αλλες 3 ερωτησουλες.

1)το maximum payload size που εχει η Msi στο bios για την pci-ex ποσο το εχετε?το ειχε αρχικο στα 4000 κατι bytes και το εβαλα στα 256.

2)το catalyst A.I. level ειναι σωστα στο low?

3)στο Atitool το geometry instancing το εχω enabled.σωστο η οχι?

Link to comment
Share on other sites

1) Δεν ξέρω, αλλά κι εμένα στο 4000κάτι είναι

2) καλύτερα βάλτο στο "Advanced" σε κάποιες περιπτώσεις υποτίθεται βοηθάει.

3)Σωστό, απλά μπορείς να το ενεργοποιήσεις και από το control center

Link to comment
Share on other sites

λοιπον,μετα απο πολλα τεστ,αλλαγες κλπ κλπ καταφερα να βγαλω max 3dmarks στο παρων συστημα.εχουμε: 13515 (03),6825 (05),26393 (01 SE) και 76222 (AQ3).

η cpu στα 2.55G,οι μνημες στα 425 mhz με 3-3-3-7 και 2Τ και η καρτα στα 534/1188.καλα δεν ειναι?

λεω επισης να παρω καμια μνημη της προκοπης να δω τι θα βγαλει..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.