Jump to content



DVD-RW problems


asky

Recommended Posts

Ηαρχή ήταν αυτή

http://www.overclockers.gr/vbull/showthread.php?t=20258

Στην οποία έβαλα το νέο Firmware και το πρόβλημα παρέμεινε.

Έτσι αποφάσισα να προβώ σε αγορά νέου DVD-RW το οποίο είναι http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.333516 και πάω να γράψω ένα cd με το Nero Prem 7 το οποίο και , σύμφωνα με το Nero, γράφτηκε επιτυχώς. Το έκανα Multisession για να μπορέσω να προσθέσω και άλλα μετά. Μετά από μία μέρα, χωρίς να κάνω κάτι στο σύστημα μου, πήγα να συνεχίσω το multisession. Το Nero είδε όσα είχα γράψει εμφανίζοντας ένα "δέντρο" με το τι είναι γραμμένο ΑΛΛΑ δεν με άφηνε να πατήσω το ΟΚ για να προσωρίσω. (!)

Πάω να γράψω τα δεδομένα σε ΝΕΟ cd .. και το καίει όπως το έκαιγε και το Νero .. (το log είναι το "log")

Λέω μήπως φταίει το CD και έτσι βάζω το DVD+R Tayo Yenden -- πολύ ποιοτικά και νε το NEC είχα γράψει καμιά 20 χωρίς πρόβλημα-- το οποίο ΚΑΪΓΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ -- "log2"

Επίσης έχω και ακόμα ένα Software για γράψημο, το DeepBurner το οποίο το δοκίμασα με ένα από τα CD .. κάηκε και αυτό!

Μπορείτε να μου πείτε τι τρέχει? Έχω να γράψω καμιά 11 δανεικά DVD έως αύριο ..

Από ότι βλέπω πρέπει να είναι κάτι στο σύστημα. Έχω SATA σκληρό και το έχω DVD-ROM Master -- DVD-RW Slave. Και με το NEC έτσι ήταν και έγραφαν μια χαρά ... λέτε να φταίει το Nero που ένα πουλάκι το έφερε?

Log.txt

Log2.txt

Link to comment
Share on other sites

Sτην προκειμένη περίπτωση προσπαθώ να γράψω αρχεία WMV συνολικού μεγέθους 22 ΜΒ και σαν CD έχω κάτι Philips και σαν DVD έχω τα Taiyo Yuden.

Το DVD είναι δοκιμασμένα και έχω γράψει άπειρα Anime σε αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Χίλια συγνώμη για την καθηστεριμένη απάντηση.

Λοιπόν .. ΠΩΣ ενεργοποιώ το DMA??

Παλιά όταν είχα τα Win XP Pro EG χωρίς κάποιο SP, το έκανα από το My computer> Properties> Hardware> Devise Manager> CD_ROM --δεξί κλικ -- properties και κάπου εκέι το είχε.

Τώρα όμως έχω τα Win XP Pro SP2 στα οποία αν κάνω την παραπάνω διαδικασία, βγάζει μια καρτέλα στην οποία πουθενά δεν αναφέρει το DMA.

Έτσι αυτό που έκανα εγώ ήταν το εξής

Έβαλα το δισκάκι των Win και έκανα ένα Install -- Up date .... με αποτέλεσμα όταν ολοκληρώθηκε, τα Win δεν έβλεπαν ΚΑΝΕΝΑ cd-rom ή dvd-rw ... ακόμα και μετά από 5 reboot. (Αλλά στο φόρτωμα --DOS περιβέλον-- έβλεπε ότι είχα δο δισκάκι των win στο dvd rom και με ρωτούσα αν θέλω να κάνω εγγατάσταση --έχω 1st Boot CD-ROM)

Έτσι λοιπόν αναγκάστηκα να κάνω format το Η/Υ μου ... με το οποίο το πρόβλημα φαίνεται να διορθώθηκε.

Αλλά το ερώτημα παραμένει, ΠΩΣ μπορώ να ενεργοποιήσω το DMA αν ποτέ ξανά απενεργοποιηθεί?

υ.γ. το Power DVD στο diagnostic του έβλεπε ότι δεν είχα ενεργοποιημένο DMA αλλά δεν έδινε κάποιο κουμπί για να το ενεργοποιήσω :S

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν .. ΠΩΣ ενεργοποιώ το DMA??

Παλιά όταν είχα τα Win XP Pro EG χωρίς κάποιο SP, το έκανα από το My computer> Properties> Hardware> Devise Manager> CD_ROM --δεξί κλικ -- properties και κάπου εκέι το είχε.

Πηγαίνεις στην ακριβώς ίδια διαδρομή, αλλά αντί να κάνεις δεξί κλικ στο CD-ROM επεκτείνεις το μενού "Ελεγκτής IDE/ATAPI" και κάνεις δεξί κλικ στον έλεγκτή (πρωτεύων ή δευτερεύων) στον πάνω είναι το drive σου. Από εκει, αφού βρεις σε ποια θέση είναι το εν λόγω drive, επιλέγεις την λειτουργία DMA.

To DMA ειναι off για ολους σου τους δισκους

Επιδή είδα να το αναφέρεις και σε κάποιο άλλο νήμα απλώς να σου πω πως και εμένα (χωρίς να έχω κάποιο πρόβλημα με το drive μου) το log του Nero 7.0.4b που έχω installαρισμένο μου λέει πως το DMA μου είναι off πράγμα που δεν ισχύει.(όταν μπορέσω θα postάρω και εικόνες και το log) Απλώς στο λέω μήπως υπάρχει κάποιο bug στο πρόγραμμα ή με ασυμβατότητα με το nForce4 chipset.

Link to comment
Share on other sites

Επιδή είδα να το αναφέρεις και σε κάποιο άλλο νήμα απλώς να σου πω πως και εμένα (χωρίς να έχω κάποιο πρόβλημα με το drive μου) το log του Nero 7.0.4b που έχω installαρισμένο μου λέει πως το DMA μου είναι off πράγμα που δεν ισχύει.(όταν μπορέσω θα postάρω και εικόνες και το log) Απλώς στο λέω μήπως υπάρχει κάποιο bug στο πρόγραμμα ή με ασυμβατότητα με το nForce4 chipset.
Παλιοτερα συνεβαινε αυτο με οδηγους τυπου IAA (Intel Appl Accel) δε γνωριζω αν υπαρχουν αναλογοι για NF4 chipsets.
Link to comment
Share on other sites

Απόσπασμα από το log του Nero:

=== Scsi-Device-Map ===

CdRomPeripheral : LITE-ON DVDRW SOHW-1653S nvatabus Port 0 ID 0 DMA: Off

CdRomPeripheral : MITSUMI CR-48XATE nvatabus Port 0 ID 2 DMA: Off

DiskPeripheral : Maxtor 6V250F0 nvata Port 1 ID 0 DMA: Off

CdRomPeripheral : BM7533S ZQN128U 1.0 dtscsi Port 2 ID 0 DMA: Off

Πρωτεύων δίαυλος

attachment.php?attachmentid=10384&stc=1&d=1142981927

Δευτερεύων δίαυλος

attachment.php?attachmentid=10385&stc=1&d=1142981927

Επισυνάπτω και ολόκληρο το log. Η μητρική μου είναι μια MSI K8N Neo4 FI (nForce4 Ultra)

post-2480-1442174338,7384_thumb.png

post-2480-1442174338,946_thumb.png

Log.txt

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνω, οπως σου ειπα αυτο συνεβαινε και παλαιοτερα, δε γνωριζω αν υπαρχει κατι αντιστοιχο με τους NF4 drivers. Ενα απλο transfer test μπορει σε καθε περιπτωση να βγαλει καποιον απο την αμφιβολια.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την Albatron KX18d Pro IΙ που αν δεν κάνω λάθος, έχει το nForce4 chip.

Έκανα όσα είπατε και το παράξενο είναι το εξής .. στους IDE/ATAPI δεν υπάρχει το primary & Secondary .. υπάρχει μόνο το nForce κάτι .. το οποίο δεν έχει μέσα του το DMA .... είχα έτοιμο Screen Shot αλλά η δισκέτα τα έφτησε .. (σε λίγο καιρό αναμένω την DSL μου που θα διευκολήνει τα πράγματα) έτσι παραθέτω ένα sceeny από άλλο PC και με το κόκκινο "Χ" δείχνω τι ΔΕΝ υπάρχει στο δικό μου.

Στην θέση του "Intel® .. blablabla" εγώ έχω το nForce blablabla

post-3312-1442174340,0439_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χεχε! Σοβαρολογείς; Αυτό μου κάνει μεγάλη εντύπωση. Πρώτη φορά το ακούω. Ουσιαστικά δεν έχω κάποια λύση να σου δώσω. Μια ερώτηση: όταν έκανες την εγκατάσταση των Windows πέρασες τους drivers της nVidia για τους IDE διαύλους; Πάντως και να μην το είχες κάνει θα έπρεπε να βγάζει τους αντίστοιχους της Microsoft. Πάντως αν θες πέρνα τους πάλι (τους οδηγούς της μητρικής) μήπως τυχόν και αλλάξει κάτι. Αλλιώς υπομονή μέχρι να βρεθεί κάποιος που να ξέρει περισσότερα από εμένα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εκεί που νόμιζα ότι όλα διορθώθηκαν .. κάνει πάλι τα ίδια! Με το που ξεκινάω να γράψω ένα dvd ...το καίει στα πρώτα 20 δευτερόλεπτα.

Ορίστε τα screenies από το Η/Υ μου για το device manager μαζί με όσα λέει για το DMA το diagnostic tool του Cyber Link Power DVD

untitled.jpg

Και εδώ είναι ο Η/Υ και η έκδοση των Win μου ..

untitled2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κανε ενα transfer test με το Nero CD DVD Speed να δεις πρακτικα αν το DMA ειναι τελικα ενεργοποιμένο. Εγκατεστησε τους τελευταιους οδηγους για τον controller σου και εναλλακτικα δοκιμασε τους default drivers της M$.

Δοκιμασε και με αλλα μεσα εγγραφης.

Link to comment
Share on other sites

Κανε ενα transfer test με το Nero CD DVD Speed να δεις πρακτικα αν το DMA ειναι τελικα ενεργοποιμένο. Εγκατεστησε τους τελευταιους οδηγους για τον controller σου και εναλλακτικα δοκιμασε τους default drivers της M$.

Δοκιμασε και με αλλα μεσα εγγραφης.

Που βρίσκω τους τελευταίους οδηγούς για τον controller? (τι είναι αυτό.. μίλα αγγλικά διότι έχω αγγλικά win :p)

και δοκίμασα να κάψω και με το deepburner .. τα καίει.

Link to comment
Share on other sites

ΤΕλικά έκανα uninstall τους nForce IDE controllers και όλα διορθώθηκαν!!! Το dvd γράφει μια χαρά!

Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια τους!

Καλό πάντως θα είναι να κατεβάσεις και να εγκαταστήσεις τους τελευταίους nForce IDE controllers. Είμαι σίγουρος ότι θα έχει διορθωθεί το πρόβλημα μέχρι τώρα, μιας και τα updates βγαίνουν συχνά και συνήθως βγαίνουν για τέτοιου είδους bugs...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.