Jump to content



issue με boot


giorgos th.1442169073

Recommended Posts

λοιπον παιδες προεκυψε το εξης.1 στις 10 φορες οταν κανω cold boot το pc δεν bootαρει.πρεπει να του κανω ενα restart για να ξεκινησει κανονικα.καμια ιδεα στο τι μπορει να φταιει?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδες προεκυψε το εξης.1 στις 10 φορες οταν κανω cold boot το pc δεν bootαρει.πρεπει να του κανω ενα restart για να ξεκινησει κανονικα.καμια ιδεα στο τι μπορει να φταιει?

Τι εννοείς cold boot;

Link to comment
Share on other sites

οταν λες δε bootαρει, ανοιγουν οι ανεμηστήρες αλλά μέχρι εκεί? η οθόνη παραπαμένει μαύρη? δοκίμασε να δώσεις λίγο παραπανω ρευμα σε επεξεργαστή και μνήμες.

σε τι συχνότητα δουλεύουν οι μνήμες?

Link to comment
Share on other sites

Πάθαινα και εγώ κάτι τέτοια και τελικά το πρόβλημα το είχε η μητρική λόγο σφιχτών timmings, (ενώ οι μνήμες δεν είχαν λάθη).

Όσο ρεύμα και να έδωσα δεν έγινε τίποτα.( Ενώ σε restart δεν υπήρχε πρόβλημα).

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ.

Στην περιπτωσή μου (3200+ Venice, MSI K8N Neo4 FI, Maxtor 250MB SataII) είχα παρόμοπιο πρόβλημα (bootαρε το σύστημα αλλά κόλλαγε στον εντοπισμό του δίσκου) με τον giorgos th. όταν flashαρα τη μητρική με το τελευταίο bios. Όταν γύρισα στο μαμίσιο ήταν όλα ok. Πάντως στην περίπτωσή μου υπάρχει ασυμβατότητα μεταξύ δίσκου και μητρικής, αλλά πιστευω δεν έχεις να χάσεις κάτι με μια δοκιμή (αρκεί να γίνει σωστά το flashάρισμα)...

EDIT: Τον δίσκο σου τον έχεις jumperless; Αν ναι δοκίμασε να του βάλεις το jumperάκι που τον περιορίζει σε SataI 9έτσι και αλλιώς η F δεν υποστηρίζει SataII drives (nforce4 σκέτο, όχι ultra)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το BIOS version είχε flashάρει και εγώ και μου έκανε τα προβλήματα. Δοκίμασε το 1.6 (μάλλον έχουν τα ίδια οι μητρικές μας) μήπως (λέω μήπως) διορθωθεί. Αυτά...

EDIT:Ίσως διορθώνεται και με κάποιο άλλο 1.A απλώς εγώ κατέληξα στο μαμίσιο. Κοίτα εδώ και αποφάσισε

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.