Jump to content



ΧΟΝΤΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΤΙ 9800pro.HELP!!!!!!!!!!!


flamenco_guitar_player

Recommended Posts

Στο pc ενος φιλου μου

P4 3.0Ghz (sock 478)

m/b asus (chipset sis 661 gx)

mem:512 mb ddr

psu:q-tec 550w καινουριο.

συμβαινει το εξης:

η ati 9800pro αρχισε αρχικα να ζεσταινεται,θερμοκρασιες δεν ξερω,αλλα δεν μπορουσες να την αγγιξεις.Ο φιλος μου το καταλαβε πολυ αργα,τοτε που κολλαγε ολο το συστημα και κατεβασε τις συχνοτητες με AtiTool.Μετα εγινε κατι χειροτερο:η μητρικη Gigabyte που ειχε τοτε δεν εβλεπε την καρτα σαν apg x8,αλλα σαν agp x0(agp none δηλαδη) και παραλληλα εμφανιζε προβληματα με εγγραφες dvd το nec 2500A και μοντεμ.Αλλαζει τη μητρικη ο φιλος μου με παραπανω Asus,η οποια ναι μεν βλεπει την καρτα σαν agp x8,αλλα αμα δεν τη βαλεις agp x0 και αμα δεν κανεις underclocking καρτας στους 150Mhz core,200Mhz memory,μετα απο 1 λεπτο αφου μπει στα windows βγαινουν artifacts σε ολη την οθονη,bluescreen,restart.Επισης η ψυκτρα δουλευει κανονικα,καινουρια παστα arctic silver 5,παρ'ολα αυτα οι μεγαλες θερμοκρασιες παραμενουν.

Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι η καρτα ειναι ελαττωματικη,αλλα ειναι εκτος εγγυησης.Υπαρχει κανενας τροπος να τη σωσουμε????

λιγοτερο ρευμα ισως βοηθησει αλλα πως γινεται να δωσεις λιγοτερο ρευμα???

Υ.Γ. Δεν ειχε γινει ποτε overclocking cpu,ουτε vga.

Link to comment
Share on other sites

Στειλε την RMA.Μαλλον τα εφτυσε η καρτουλα σου.
Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι η καρτα ειναι ελαττωματικη,αλλα ειναι εκτος εγγυησης

Aν μπορεις δοκιμασε την και σε καποιο αλλο μηχανημα και τσεκαρε αν δουλευει σωστα το ανεμιστηρακι της.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ζεσταίνεται η ψύκτρα?

Ζεσταινεται πολυ,αμα δεν κατεβασεις τα ρολογια και επιπλεον αν δεν αλλαξεις agp x8-->x0 σε ενα λεπτο εχει κολλησει το συστημα.Αλλιως ειναι απλα ζεστη η ψυκτρα,σε ανεκτα επιπεδα.Το ανεμιστηρακι δουλευει κανονικα.Το σιγουρο ειναι οτι κολλαει οχι απο θερμοκρασιες οταν δουλευει σε agp x8 (κατεβασμενα ρολογια και παλι),δεν προλαβαινει να ζεσταθει.

Επισης το μονο που προσπαθουμε ειναι να τη σωσουμε την καρτα,οσο γινεται να δουλεψει πιο κοντα στις εργοστασιακες ρυθμησεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε safe mode κάνει το ίδιο πράγμα?

Αν απλά μπεί σε Βιοs για αρκετή ώρα και πάλι ανεβάζει θερμοκρασία?

επίσης...

1.Power - If the power-hungry 9800 pro is not getting what is needs as far as amperage/voltage, it can begin to exhibit artifacting and all sorts of odd behavior. I'd recommend testing your voltage rails

2.Defective card - If heat/power is not an issue, there is a good chance that you have a bum card. Problems with the video ram may only become apparent after it 'warms up' a bit.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το δοκιμασα σε bios setup screen για πολλη ωρα,αλλα φανταζομαι θα ζεσταινεται,γιατι underclocking γινεται μεσω windows,οποτε...

Το προβλημα ειναι hardware γιατι κανα 2 φορες ειχε γινει format+windows με το ιδιο αποτελεσμα.

Αλλα και μην υπαρχει προβλημα σε bios setup screen,ποια θα μπορουσε να ειναι η πιθανη λυση???

Παιδια,δεν το βλεπω να σωζεται η καρτα... Σε x0 agp και 150/200 ρολογια αντε να παιξεις... doom 1 :-)

Link to comment
Share on other sites

καλο θα ηταν να μας ελεγες τι τροφοδοτικο εχει ο φιλος σου, οπως επισης και τι μοντελο 9800 pro εχει. Βασικα μια κομπλε περιγραφη του συστηματος (σαν της υπογραφης καλη ωρα), επισης ποσο καιρο το εχει.Καντε κι ενα check να δειτε αν παταει καλα η καρτα στη μητρικη γιατι καμια φορα νομιζουμε οτι καθησε στο slot καλα αλλα 8ελει λιγουλακι ακομα και δεν φαινεται. Δε μπορω να σκεφτω κατι αλλο.

Υ.Γ. Ειναι το πρωτο μου post!! Χε χε, καλως σας βρηκα!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.