Jump to content



Defrag..


Recommended Posts

Εμένα ρε παιδιά γιατι το defragment και όλη η βιομηχανία πίσω απο αυτό μου φαίνεται ένα καλοστημένο marketing?Οταν ειχα στησει Raid0 με τους Raptors θυμαμαι δέν είχα κάνει defrag μέχρι να βρώ τότε το καλύτερο πρόγραμμα.Τότε μεσουρανούσε το Ultimatededfrag.Αφου έκανα το πρώτο defrag λοιπον απογοητεύτηκα τόσο που μου ρθε να ξανακάνω format.Oι χρόνοι εκκίνησης αυξήθηκαν αισθητά καθώς και γενικότερα η αισθηση των δίσκων.Μετά ακολούθησαν και τα υπόλοιπα της παρέας δλδ Diskeeper,Perfect Disk,O&O.Διαφορά μηδενική και είχα δοκιμάσει όλες τις εκδόσεις, ιδιαίτερα του Diskeeper.Mετά ύστερα απο ένα review του xbitlabs επέλεξα το Perfect Disk το οποίο απλά το έχω εγκατασήσει δέν το χρησιμοποιώ ποτέ.Γενικά το defrag για την χρήση που κάνω προσωπικά στον desktop υπολογιστή μου φαίνεται παντελώς άχρηστο.Το ενσωματομένο της MS στα Win μου φαίνεται ικανοποιητικό (αν και πολλόι θα μου πείτε να βάλω το Diskeeper γιατι είναι ίδιο και καλύτερο).Γενικά ίσως να κάνει δουλειά στους πολύ μεγάλους file servers , αλλά στη δουλειά που κάνω εγώ προσωπικά (κυρίως games και ταινίες) δεν βλέπω την παραμικρή διαφορά.Αυτό μου με χαροποίησε ιδιαίτερα όσον αφορα βε΄λτίωσξη γενικά των δίσκων είναι το Bootvis.Ιδιαίτερα σε πολύ αδύναμα συστήματα φίλων που το εγκατέστησα για πλάκα (celeron, 80GB HDD 512MB ram) είδα πολύ μεγάλη διαφορά.Τέλος εγώ κάνω defrag μόνο μετά απο format και εφόσον έχω εγκαταστήσει όλα τα απαραίτητα προγράμματα που χρειάζομαι.Αυτές είναι οι προσωπικές μου παρατηρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν "σωνεσαι" με ενα μετά την εγκατασταση. Τα 2 που ολη μερα σκαλίζουν τον δίσκο σου ειναι η cache του browser και το system restore. Αυτά τα 2 αρκουν να στον κάνουν κάθε μέρα χαλια.

Αν δεν αλλάξει το filesystem δεν προκειται ποτέ να γλυτώσουμε απο δαύτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Παιδια εχω να κανω μια ερωτηση.Εχω το Tune up utilities 2008.Μεχριν πριν απο 2 βδομαδες εκανα defrag 1 φορα στις 2 βδομαδες κ οχι επειδη ηταν απαραιτητο αλλα επειδη ειχα κολλημα να κανω.Τωρα μια φορα την εβδομαδα πρεπει να κανω οπωσδηποτε γιατι φτανει το 15% Fragmented ο δισκος.Η ερωτηση λοιπον ειναι η εξης.Γιατι ξαφνικα ειναι απαραιτητο το τοσο συχνο defrag?Εγω δινω 2 πιθανες απαντησεις που μαλλον ειναι λαθος.Η πρωτη ειναι επειδη το συγκεκριμενο partition του δισκου εχει φαει αρκετα φορματ μηπως ο δισκος τα παιξε.Η δευτερη εκδοχη ειναι μηπως το παρακανα που εκανα defrag καθε βδομαδα κ τωρα με αφησε χρονους ο δισκος.

Link to comment
Share on other sites

οχι επειδη ηταν απαραιτητο αλλα επειδη ειχα κολλημα να κανω.

Ημουν στην ίδια κατάσταση με εσένα...ενα θα σου πώ ..με τον καιρό θα σου φύγει... Εγώ ειχα 2 κολλήματα παλιότερα..format καθε 3 μήνες και defrag καθε εβδομάδα....Με τον καιρό βαρίεσαι και τα δύο..(ειδικά τωρα με τα Vista κάνω φορματ το λιγότερο μια φορά τον χρόνο)..

Επίσης δεν πιστέυω οτι ενα software μπορεί να σου χαλάσει τον δίσκο (σε επίπεδο hardware)..μου φαίνεται απίθανο... απλός μπορεί να φτάσει τον δίσκο στα οριά του λόγο χρήσης (πχ θερμοκρασία) και ο δίσκος να ειναι λίγο ελαττωματικός οπότε πάπαλα...

Να προσθέσω οτι το defrag των VIsta ειναι πολύ καλό και κάνει πολύ λίγο χρόνο..(περίεργο αλλα καλό)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε MUL αυτο ακριβως κανω.Κ πολυ λες καθε 3 μηνες φορματ....Τι εννοεις οταν λες "ειδικά τωρα με τα Vista κάνω φορματ το λιγότερο μια φορά τον χρόνο"?Οτι επειδη ειναι vista το χρειαζονται.Δηλαδη τα ΧΡ καθε ποτε χρειαζονται?

Link to comment
Share on other sites

...Τι εννοεις οταν λες "ειδικά τωρα με τα Vista κάνω φορματ το λιγότερο μια φορά τον χρόνο"?Οτι επειδη ειναι vista το χρειαζονται.Δηλαδη τα ΧΡ καθε ποτε χρειαζονται?

Κοιτα ολα εξαρτάται απο την χρήση που κάνει ο καθένας και απο την ανοχή που έχει...Εννοώ οτι τα vista μπορεί να περάσει και 1,5 χρόνος , να εχεις βάλει τα κερατα σου μεσα απο προγράμματα αλλα μολις σβήσεις τα περιττα απο το startup εχεις πάλι ενα καλό (σχετικά )συστημα , οποτε το φορματ ειναι περιττό..Στα XP δεν συνέβαινε αυτο (κατα την γνώμη μου) ..οτι και να εκανες ειχες συνεχεία error messages και ολο ήχους "ΝΤΟΥΝΚ..ΝΤΟΥΝΚ" με λάθη στο σύστημα ... αυτο θα πει λύση=φορματ (απο το να κάθεσε να ψάχνεις πιο system file/dll ειχε προβλημα).. Επαναλαμβάνω οτι εξαρτάται απο την χρήση που κάνει ο καθένας, στο pc του πατέρα μου εχω XP απο το 2004 και μολις προχτες περασα SP3 (ολα δουλεύουν ρολοι αφου δουλέυει μονο word , internet , dvd) ...

Αυτο που μου την εδινε στα XP ηταν που μπορουσε ενα πρόγραμμα να πειράξει system files χωρίς να το ξέρεις και γινόταν χαμός μετα απο ενα restart...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.