Jump to content



Τ02 ceramic σε εκδοση Τhat's, TY 1-4 & TY 1-8


sakattack1442169065

Recommended Posts

Μεχρι τωρα, ειχα τα +R ceramic TY (Τ02) στην εκδοση με το λογοτυπο της disk impex και με την παραδοξη (για Τ02) ενδειξη: "1-4x certified and up to 1-8x compatible"

Τωρα πηρα αλλη παρτιδα με την (πιο σωστη) ενδειξη: "1-8x certified and up to 1-16x compatible"

Ολα αυτα σε κορινες των 50

Παραλληλα, ετσι για δοκιμη, πηρα και ενα μονο ceramic +R με το λογοτυπο της That's, σε κανονικη θηκη.

εγραψα προχτες και τα 3 ειδη σε 16x και παραθετω τα scans που εκανα σημερα

παραλληλα παραθετω και τα 2 scan που ειχα κανει πριν λιγους μηνες σε ενα ceramic 1-4x, και ειναι μεταξυ τους λιγο διαφορετικα, και με το σημερινο παρομοιο δισκακι πολυ διαφορετικα!

Τ02 ceramic Τhat's

attachment.php?attachmentid=10573&stc=1&d=1144615020attachment.php?attachmentid=10574&stc=1&d=1144615020

T02 ceramic TY (1-8x logo)

attachment.php?attachmentid=10575&stc=1&d=1144615020attachment.php?attachmentid=10576&stc=1&d=1144615020

T02 ceramic TY (1-4x logo)

attachment.php?attachmentid=10577&stc=1&d=1144615020attachment.php?attachmentid=10578&stc=1&d=1144615020

2 Παλια scans (απο ενα δισκακι) τυπου T02 ceramic TY (1-4x logo)

attachment.php?attachmentid=9306&stc=1attachment.php?attachmentid=9310&stc=1

attachment.php?attachmentid=9308&stc=1attachment.php?attachmentid=9309&stc=1

Βγαζει κανεις ακρη?

Το That's δε μου πολυγεμισε το ματι. Βεβαια πηρα και δοκιμασα μονο 1

Αλλα και απο τα αλλα,1 στην τυχη δοκιμασα.

Το 1-8χ φαινεται καλυτερο στα PΙ errors αλλα λιγο χειροτερο στα ΡΙ failures

τελικα ποιο ειναι καλυτερο?

Μου κανει εντυπωση πως το 1-4χ ειναι τοσο χειροτερο απο το παλιοτερο παρομοιο

Βεβαια το 3540 δεν ειναι και το καλυτερο στο διαβασμα

Επισης τα δισκακια τα εγραφα συνεχομενα (και αναμεταξυ τους και κατι μουφες emtec για αλλον), και αναρωτιεμαι αν επαιξε αυτο ρολο (κοπωση του drive? :003: )

post-11-1442174354,2251_thumb.jpg

post-11-1442174354,2998_thumb.jpg

post-11-1442174354,3393_thumb.jpg

post-11-1442174354,4273_thumb.jpg

post-11-1442174354,4591_thumb.jpg

post-11-1442174354,5315_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις καποιο αλλο drive να κανεις τα σκαναρισματα ? Πιο παλια σκαναρα κι εγω στο nec αλλα μολις εκανα scan στο ιδιο δισκακι στο liteon 1653s και στο nec απο τοτε δεν εχω ξανακανει scan στο nec εννοειται... Μπορεις να δοκιμασεις να κανεις 2 απανωτα scans στο ιδιο δισκακι αν ειναι ευκολο ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Εγώ, το Σαβατοκύριακο, έγραψα 20 δισκάκια THAT'S.

Έγραψα, 15 ΤΗΑΤ'S DVD+R (jewelcase) - 3 THAT'S DVD-R (jewelcase) - 2 THAT'S από κορίνα των 50.

Από αυτά, όλα όσα ήταν με την θήκη (jewelcase), είτε +R είτε -R, ήταν πάρα πολύ καλά σε σκαναρίσματα με (LiteOn 1653s).

Αλλά αυτό που δεν μου άρεσε, ήταν ότι σε X8 ταχύτητα εγγραφής, είχα χειρότερες τιμές (errors) απ' ότι με εγγραφή Χ4.

Στα 13 δισκάκια +R (που γράφτηκαν Χ4), είχα τα ίδια σχεδόν αποτελέσματα (PI=12-16 & PIF=2).

Tα 2 +R (σε εγγραφή Χ8) είχαν (PI=20-30 PIF=7).

Tα 3 -R (σε εγγραφή Χ4) είχαν αποτέλεσμα (PI=7-9 & PIF=2)

Tα 2 -R (κορίνας) σε Χ4 εγγραφή είχαν (PI=15-30 & PIF=3-4)

Άρα, τα -R κορίνας είναι διαφορετικά από ότι τα JewelCase, ελαφρά διαφορετικά, αλλά δεν παύουν να είναι χειρότερα απ' ότι τα ίδια σε jewelCase.

Αλλά, όσον αφορά την ταχύτητα εγγραφής, θα παραμείνω με X4 διότι, μπορεί τα TY να μην αρέσουν πολύ στο ΝΕC 3550A που έχω.

Link to comment
Share on other sites

Sak μη βασιζεσαι στα scans του 3540 :)

kle500 ενδιαφεροντα τα αποτελεσματα. Καπως αναμενο να δεις ισως λιγο καλυτερα νουμερα σε 4χ εγγραφες, οπως και τα jewel case να ειναι ελαφρως καλυτερα αλλα ολα αυτα βρισκονται μεσα στα ορια στατιστικου λαθους και δε θα επαιρναν p > 0,05 σε αναλυση με SPSS :p

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ακόμη 1 εγγραφή THAT'S +R (jewelcase), αλλά αυτή τη φορά στο LiteOn 1653s, και η μόνη διαφορά από το πιο πάνω recorder είναι ότι τώρα είχα PI=170, αλλά τα PIF τα ίδια (2).

@Hemispasm.

Να θεωρήσω πως σε εγγραφές με κάποια spikes (PIF=7) που μου έτυχαν, δεν θα έχω πρόβλημα? ήταν (Χ8)

Διότι, τα ξαναέγραψα καλού κακού Χ4.

Αλλά θα ήθελα να ξέρω εάν αυτά τα spikes τα απότομα, μπορέι να δημιουργούν πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Sak μη βασιζεσαι στα scans του 3540 :)

Ολο κατι τετοια διφορουμενα πεταει ολη την ωρα….

Και δεν μου λες ρε φιλε… Εμεις που δεν εχουμε LiteON τι να κανουμε?

Να μην τρεχουμε καθολου SCAN?? Να τρεχουμε ένα verify και να τελειωνει η υποθεση??

Εμενα μου εβγαζε ένα καρο λαθη το 4551, «μην ανησυχεις μου ελεγες», Δηλαδη θα με κανεις να παρω ένα 1693 μονο και μονο για quality test!!!

Σε κανα νέοτερο liteon θα μπορεσουμε να βγαλουμε κανα συμεπρασμα ή πρεπει να γραφει μονο «1693»??

:011:

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ακόμη 1 εγγραφή THAT'S +R (jewelcase), αλλά αυτή τη φορά στο LiteOn 1653s, και η μόνη διαφορά από το πιο πάνω recorder είναι ότι τώρα είχα PI=170, αλλά τα PIF τα ίδια (2).

@Hemispasm.

Να θεωρήσω πως σε εγγραφές με κάποια spikes (PIF=7) που μου έτυχαν, δεν θα έχω πρόβλημα? ήταν (Χ8)

Διότι, τα ξαναέγραψα καλού κακού Χ4.

Αλλά θα ήθελα να ξέρω εάν αυτά τα spikes τα απότομα, μπορέι να δημιουργούν πρόβλημα.

Τα spikes δε πρεπει να τα λαμβανεις υποψη, ειναι software glitches. Ειχω scans με spikes με τιμες >200 αλλα γενικα τα υπολοιπα πεδια ειναι < 4-5 που ειναι αριστα
Link to comment
Share on other sites

Ολο κατι τετοια διφορουμενα πεταει ολη την ωρα….

Και δεν μου λες ρε φιλε… Εμεις που δεν εχουμε LiteON τι να κανουμε?

Να μην τρεχουμε καθολου SCAN?? Να τρεχουμε ένα verify και να τελειωνει η υποθεση??

Εμενα μου εβγαζε ένα καρο λαθη το 4551, «μην ανησυχεις μου ελεγες», Δηλαδη θα με κανεις να παρω ένα 1693 μονο και μονο για quality test!!!

Σε κανα νέοτερο liteon θα μπορεσουμε να βγαλουμε κανα συμεπρασμα ή πρεπει να γραφει μονο «1693»??

:011:

stop bitching around :019:

Ολα τα drives της σειρας 3 (1633,1653,1673,1693) ειναι αριστα για scans. Τα νεα drives δε γνωριζω πως συμπεριφερονται στις σαρωσεις, but i would place a bet anytime οτι ειναι καλυτερα απο το να χρησιμοποιεις οποιοδηποτε Nec για τη δουλεια αυτη. Εναλλακτικα υπαρχουν και τα BenQ για σαρωσεις, για οσους προλάβουν :)

Αντε βαλε και λιγο το χερι στην τσεπη ρε τσιπι...

Link to comment
Share on other sites

Τα spikes δε πρεπει να τα λαμβανεις υποψη, ειναι software glitches. Ειχω scans με spikes με τιμες >200 αλλα γενικα τα υπολοιπα πεδια ειναι < 4-5 που ειναι αριστα

Thank's αλλά στα συγκεκριμένα 2 δισκάκια που είχα αυτά τα spikes, τα είχα σε κάθε σάρωση και μάλιστα στο ίδιο σημείο, γι' αυτό προτίμησα να τα πετάξω και να ξαναγράψω Χ4.

Το περίεργο είναι πως, παρόλο που όπως διάβασα κάπου (στα -R η Tayo, δεν είναι και η καλύτερη σε αντίθεση με τα +R), εμένα όλα τα scans από τα -R (That's Jewelcase), είναι λίγο καλύτερα απ' ότι τα +R.

Μήπως ξέρεις που μπορώ να βρώ Verbatim Original για να δοκιμάσω?

Θέλω να δω μήπως σε εγγραφή Χ8, κάποιο άλλο δισκάκι τα πάει καλύτερα με το rercorder μου (NEC 3550A), μιας και με τα TY σε εγγραφή Χ8 έχω αυτά τα Spikes.

Σημειώνω, πως με ενδιαφέρει πάνω απ' όλα η ποιότητα, διότι στέλνω τα δισκάκια για Replication (Glass Mastering).

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Thank's αλλά στα συγκεκριμένα 2 δισκάκια που είχα αυτά τα spikes, τα είχα σε κάθε σάρωση και μάλιστα στο ίδιο σημείο, γι' αυτό προτίμησα να τα πετάξω και να ξαναγράψω Χ4.
Αν μιλας οντως για spikes τοτε δε χρειαζεται να τους δωσεις σημασια - θα πρεπει να δω τα scans για να σου πω. Φυσικα to be on the safe side μπορεις να κανεις οτι θελεις :)

Το περίεργο είναι πως, παρόλο που όπως διάβασα κάπου (στα -R η Tayo, δεν είναι και η καλύτερη σε αντίθεση με τα +R), εμένα όλα τα scans από τα -R (That's Jewelcase), είναι λίγο καλύτερα απ' ότι τα +R.

Δε γνωριζω που το διαβασες αυτο. Οσον αφορα στα μεσα που προμηθευομαστε απο disk impex βρισκω πολυ πιο σταθερα σε αποδοση τα -R απο τα +R, και το εχω επισημανει σε αρκετα threads

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=19075

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=18387

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=10815

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=12015

Μήπως ξέρεις που μπορώ να βρώ Verbatim Original για να δοκιμάσω?
Μπορεις να δοκιμασεις με τα νεα 16χ ΤΥΤ03 και 16χ ΤΥG03.

Μπορεις επισης να δοκιμασεις με Verbatim MCC004 +R media που μπορεις να βρεις στο http://www.mediacenter.gr/

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σου.

Δυστυχώς από το συγκεκριμένο κατάστημα, είχα πάρει Verbatim -R και είχα σχεδόν σε όλα πρόβλημα.

Δεν ξέρω άν ήταν τυχαίο, αλλά όταν έφερνε το Πλαίσιο Verbatim, ήμουν πολύ ευχαριστημένος, και το κυριώτερο, δεν είχα παράπονο από το εργοστάσιο.

Πήρα και Sony σε spindle και ήταν χάλια (δυστυχώς), οπότε δεν έμεινα με τις καλύτερες εντυπώσεις από τα SONY.

Πάντως ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

ε, αμα δεν εχουμε ιδιαιτερο λογο να ασχολουμαστε με τεστ γραψιματος, σιγα μην παρουμε drive μονο για αυτη τη δουλεια.

Ειπαμε μιας και τα Nec δινουν αυτη τη δυνατοτητα, να κανουμε καμμια δοκιμη.

αμα δεν αξιζει, απλα σταματαμε τις δοκιμες :003:

το πολυ πολυ να περιοριστω στο 12x και τελος (πιο κατω ουτε για αστειο)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.