Jump to content



Προβλημα με floppy!


varelasj

Recommended Posts

Εχω παρει στον bro το teac floppy που ειναι παραλληλα και card reader. Μεχρι στιγμης σαν card reader ειναι ολα οκ. Σαν floppy ομως κωλαει στο post. Βγαζει το εξης μηνυμα "Floppy disk(s) fail (40)". Εχω αλλαξει 2 καλωδιοτενιες μεχρι στιγμης αλλα δεν ειδα φως. Η φωτο απο τα pins του floppy ειναι η ακολουθη μιας και μου φανηκε καπως διαφορετικη απο τα κλασικα floppy ειπα να την ποσταρω.

dsc000301xq.th.jpg

Καθε βοηθεια δεκτη. Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Οταν πήρα κι εγώ ένα floppy δεν μου δούλευε γιατί ήθελε την ταινία ανάποδα .. το δοκίμασες???

Δε γινεται αυτο γιατι η καλωδιοτενια εχει το εξωγκομα τεσπα που δεν μπορεις να την βαλεις λαθος. Αναποδα δεν μπορεις δηλαδη να την βαλεις την συγκεκριμενη.

Link to comment
Share on other sites

Το λαμπακι του floppy μενει αναμμενο συνεχως ?

Οχι αν ηταν αυτο θα το ειχα συνδεσει αναποδα αλλα με την καλωδιοτενια που εχω δε γινεται να το βαλεις λαθος. Φαντασου να συνδεεις ide δισκο ας πουμε. Εχει ενα εξωγκομα το καλωδιο που δεν μπαινει αναποδα εκτος κι αν το σπασεις :p.

Link to comment
Share on other sites

Οχι αν ηταν αυτο θα το ειχα συνδεσει αναποδα αλλα με την καλωδιοτενια που εχω δε γινεται να το βαλεις λαθος. Φαντασου να συνδεεις ide δισκο ας πουμε. Εχει ενα εξωγκομα το καλωδιο που δεν μπαινει αναποδα εκτος κι αν το σπασεις :p.

Το ξερω για το λαμπακι . Επισης , υπαρχουν και καλωδια χωρις εξωγκομα .

Το ενδεχομενο να ειναι χαλασμενο το floppy το εχεις αποκλεισει ?

Link to comment
Share on other sites

Διακοσμητικός είναι ο ρόλος των μαχαιροπίρουνων αυτές τις μέρες, οπότε μάλλον δίκιο έχε4ις. Απλα έχω δει ότι σε floppy controller έλειπαν 1-2 πινς παραπάνω αλλά δεν είχαν επίπτωση τελικά

Link to comment
Share on other sites

Johnnie-boy μαλλον οτι ειναι να κανεις το εχεις κανει ηδη

http://www.computerhope.com/issues/ch000426.htm

και 3ο ποστ απο εδω http://www.bleedinedge.com/forum/archive/index.php?t-1351.html

μονο ο εξορκισμος παιζει. Εφοσον δουλευει στη DFI, και οχι στην αλλη μητρικη, μαλλον προκειται για random incompatibility.

Αν δουλευε στην αλλη μητρικη και κολλουσε στην DFI τοτε.... "ΦΩΤΙΑ ΣΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΤΗΣ DFI"

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.