Jump to content



Χαλια ταχυτητα σε Sata2


Recommended Posts

Εχω τους drivers της nvidia.Στο device manager ειναι ενεργοποιημενο το sata 2 αλλα το speed test ενω λεει θεωρητιτα οτι μαξ ειναι το 300, εγω επιασα 66.

Επισης και στο sandra παλι χαλια.Θελω αλλους driver η ειναι καμια ρυθμιση που εχω ξεχασει??

Link to comment
Share on other sites

Το 300MB/s ειναι ανώτατο θεωρητικό όριο μεταγωγής του διαύλου. Δε πρόκειται να το δεις ποτέ, όπως δεν βλέπεις ποτέ 150MB/s σε SATA1. Η ταχύτητα δεν εξαρτάται τόσο απο τον δίαυλο όσο απο τον σκληρό. Αν ο σκληρός δεν μπορεί να διαβάσει πάνω απο 66MB/s ότι δίαυλο και να έχεις εκεί περίπου θα είναι το average read speed.

Για να δεις μεγαλύτερες ταχύτητες πρέπει να πας σε RAID array, συνήθως RAID0.

Link to comment
Share on other sites

Το 300MB/s ειναι ανώτατο θεωρητικό όριο μεταγωγής του διαύλου. Δε πρόκειται να το δεις ποτέ, όπως δεν βλέπεις ποτέ 150MB/s σε SATA1. Η ταχύτητα δεν εξαρτάται τόσο απο τον δίαυλο όσο απο τον σκληρό. Αν ο σκληρός δεν μπορεί να διαβάσει πάνω απο 66MB/s ότι δίαυλο και να έχεις εκεί περίπου θα είναι το average read speed.

Για να δεις μεγαλύτερες ταχύτητες πρέπει να πας σε RAID array, συνήθως RAID0.

Πως ξερω αν οντως ο σκληρος δεν μπορει δεν μπορει να διαβασει παραπανω η παιζει κατι αλλο??

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.