Jump to content



Tt tide water ή VF900-cu?


Recommended Posts

Τη θερμοκρασία αυτή, την διατηρεί μετά από κανά 3ωρο με κάποιο ζόρικο παιχνίδι; Από θόρυβο τι λέει;

Την διατηρεί. Δεν ανεβαίνει παραπάνω. Σήμερα το βράδυ έπαιζα Far Cry σε ανάλυση 1440x900 αρκετές ώρες με όλα στο μέγιστο και μόλις έκανα exit τσέκαρα θερμοκρασίες. Η μία είχε φτάσει 48C και η άλλη ήταν στους 43C.

Οσο για θόρυβο, έχει διακόπτη για δύο ταχύτητες. Στην μικρή (1700rpm) είναι πολύ αθόρυβο, στην υψηλή (3000rpm) κάνει θόρυβο λίγο αλλά δεν κατεβάζει θερμοκρασία παρακάτω παρά 2-3 βαθμούς, οπότε νομίζω στο low είναι καλύτερα. Μου στοίχισε 104 Euros και ψύχει 2 κάρτες. Not bad νομίζω.

Οσο για το τι κάρτες έχω και τι ρολόγια που με ρώτησατε κύριοι, φαίνεται στο signature αν και σημασία δεν έχει αυτό κατά την προσωπική μου άποψη αλλά κυρίως η διαφορά θερμοκρασίας. Πιστεύω και μια "τσιτωμένη" κάρτα με μνήμες στα όρια και ανεβασμένο voltage θα κατέβει αρκετά πάλι. Ίσως όχι στις μισές θερμοκρασίες αλλά αρκετά πιστεύω!

Ειδικά σε SLI αξίζει πιστεύω μια και 2 ψύκτρες με ανεμιστηράκι (π.χ. 2 Zalman VF900) θα κοστίσουν περί τα 40-50 euros...

Soulclaimer: Χε χε χε, αν δεις το pc μου μέσα πως είναι θα καταλάβεις. Εγώ από 85 και 90C που είχα πριν (οι κάρτες ήταν passive cooling), να "παίζω" στην μισή θερμοκρασία τώρα το θεωρώ μεγάλη υπόθεση. Συν την ησυχία του! :) By the way, εσύ έχεις νερό ή αέρα στην/στις κάρτα/κάρτες σου;

Link to comment
Share on other sites

Βαλε το Rivatuner να κάνει monitoring ενω παιζεις.

Θα δείς κατι όμορφα 50αρια... :)

Η θερμοκρασία προλαβαίνει να πέσει αρκετά μεχρι κλικαρεις για να δεις temps.

Οσο για το πόσο αντέχει το κιτ

Θα ήταν χάρμα να βλέπαμε τι κάνει TW με 2 Χ1900GT...

Υ.Γ. Εγώ έχω την VF900 δες και πίσω σελίδα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κλικάρω γιατί έχω ανοικτό στο desktop το Control panel με τα temps. Και 48 είχε η πρώτη κάρτα που ζεσταίνεται λίγο παραπάνω. Με το 'exit" βλέπω αμέσως. Εν πάσει περιπτώσει, το θέμα είναι το πόσο κατεβάζει την θερμοκρασία, ναι;

Idle:34 & 32, Full load: 48 & 43 (αυτά είναι..)

Η θερμοκρασία φυσικά και πέφτει γρήγορα (πολύ πιο γρήγορα απ'ότι με αερόψυξη). Οσον αφορά την ζωή του, καταρχήν η Tt δίνει 40.000 ώρες με συμπλήρωση υγρού κάθε 10.000 (416,6 ημέρες δηλαδη!) ;)

Θα σας ενημερώσω σε.. περίπου 6 χρόνια ή όταν χαλάσει (ότι έρθει πρώτο). Βασικά πιστεύω πως το μόνο εξάρτημα που μπορεί να τα παίξει είναι η αντλία...

Link to comment
Share on other sites

7900GT@580/1600 μετά από 4-5ωρίτσες BF2->47C με θερμοκρασία δωματίου ~24C

Καλά δεν είναι?

Οι θερμοκρασίες που έχεις είναι super. :001: :)

Η δική μου δεν είναι τόσο απαιτητική και δεν την έχω OC ακόμη οπότε μπορεί να πέσει και κοντά στα 35C. Με παθητική και έναν οκτάρι που κότσαρα εκεί κοντα να φυσάει είχε πέσει κοντά στους 45C idle. Το θέμα του θορύβου με απασχολεί γιατί θα δουλεύει 24/7 το pc στο υπνοδωμάτιο μου. Λέει 18,5db σε low rpm. Όντως τόσο είναι;

Link to comment
Share on other sites

Δεν κλικάρω γιατί έχω ανοικτό στο desktop το Control panel με τα temps. Και 48 είχε η πρώτη κάρτα που ζεσταίνεται λίγο παραπάνω. Με το 'exit" βλέπω αμέσως. Εν πάσει περιπτώσει, το θέμα είναι το πόσο κατεβάζει την θερμοκρασία, ναι;

Idle:34 & 32, Full load: 48 & 43 (αυτά είναι..)

Η θερμοκρασία φυσικά και πέφτει γρήγορα (πολύ πιο γρήγορα απ'ότι με αερόψυξη). Οσον αφορά την ζωή του, καταρχήν η Tt δίνει 40.000 ώρες με συμπλήρωση υγρού κάθε 10.000 (416,6 ημέρες δηλαδη!) ;)

Θα σας ενημερώσω σε.. περίπου 6 χρόνια ή όταν χαλάσει (ότι έρθει πρώτο). Βασικά πιστεύω πως το μόνο εξάρτημα που μπορεί να τα παίξει είναι η αντλία...

40.000 ώρες δεν είναι και τόσο πολύ. Αν το δεις από καθαρά μηχανολογική σκοπιά η αντλία είναι κατασκευασμένη για να δουλεύει 24/7. Επιπλέον ο μέσος όρος ζωής εκεί αναφέρεται. Τώρα αν τον κλείνεις τον υπολογιστή και τον ανάβεις σχετικά συχνά ... κατά την εκκίμηση η πτερωτή της αντλίας καταπονείται επιπλέον ώστε να καταφέρει να σταθεροποιήσει τη ροή. Όσο πιο μικρή είναι η αντλία τόσο το χειρότερο.

Βέβαια ούτε και τα heat pipes είναι η τέλεια ψύξη. Είναι γνωστό ότι κατασκευάζονται για να αποδίδουν καλά περίπου 2 - 3 χρόνια. Λόγω απωλειών του ψυκτικού ρευστού δια μέσω του μεταλλικού πλέγματος, αυτή η τόσο μικρή απώλεια σε βάθος χρόνου μειώνει την αποτελεσματικότητα του heat pipe.

Πάντως 40.000 ώρες μου φαίνονται λίγες, ειδικά με τον οβολό μου που είναι περιορισμένος και κάθε αγοραστική μου κίνηση αποβλέπει βάθος χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

vasgk: Δεν είναι και τόσες πολλές αλλά δεν είναι και λίγες. Εϊναι 4,5 χρόνια (1666 ώρες). Σίγουρα ναι η αντλία καταπονείται λίγο στις εκκινήσεις. Ελπίζω να μην τα παίξει, γιατί την ίδια αντλία έχει και το watercooling μου για την CPU ! ! ! :)

Και μια και αυτό είναι το τελευταίο μου post για το 2006... Καλή χρονιά σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.