Jump to content



Προβλημα με τη μνημη μου???


mihpao

Recommended Posts

Γεια σας...

Θα ηθελα να μου πειτε αν εχουν προβλημα οι μνημες μου...

Λοιπον καποιες φορες οταν τρεχω ενα προγραμμα ή παιζω ενα παιχνδι μου το τερματιζει και μου εμφανιζεται το εξης μηνυμα:

the referenced memory at (μια δεκαεξαδικη θεση μνηνης.. πχ:0xf435da) (ομοιως αλλα αλλη θεση) could not be read!

Θα πρεπει να ανησυχω??? :-) :-P

Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

θα πρότεινα να τρεξεις ενα memtest για να δοκιμάσεις.

ετσι απλά και αόριστα ειναι δύσκολο να πουμε.

κατεβασε αυτο εδώ http://www.memtest.org/download/1.65/memtest86+-1.65.floppy.zip εγκατεστησε το σε μία δισκέτα, boot με τη δισκέτα και ασε να τρεξει αρκετη ώρα.

αν εχει πρόβλημα θα σου εμφανίσει τα λάθη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το εχω τρεξει το memtest για πεντε ωρες ενα βραδυ και δεν μου εμφανισε τιποτα..κσι το προβλημα συνεχιζεται....Καποια αλλη γνωμη... :-/

Ευχαριστω και παλι!!

Link to comment
Share on other sites

Για τη μνήμη αυτό που σου είπε ο Panoc. Λογικά λοιπόν, δεν έχει πρόβλημα η μνήμη σου.

Για τι λειτουργικό μιλάμε όμως; Με μόνο 256 ΜΒ μνήμης που έχεις όταν παίζεις παιχνίδια ή κάνεις κάποια σοβαρή εργασία, λογικά το swap file θα δουλεύει υπερωρίες, οπότε μπορεί να έχεις κάποιο πρόβλημα στο σκληρό, ή και στην εγκατάσταση του λειτουργικού σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι αυτος που εστειλα την ερωτηση!!!

Επειδη δεν ειχα λογαριασμο εστειλα απο του φιλου μου mihpao..

Τωρα εχω!!!

Για τον σκληρο δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα γιατι ειναι ολοκαινουργιος

(και μαλιστα εχει αντικατασταθει.Ηταν προβληματικος)!!

Εχω windows xp prof SP2...

(Επισης μου βγαζει και το μηνυμα: referenced memory ... could not be written)

Να πω παλι ευχαριστω..? Ειστε τσακαλια...Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το μήνυμα δείχνει πως το πιο πιθανό είναι να φταίει η μνήμη σου.Δοκίμασε με κάποια άλλη αν είναι εφικτό.Στο memtest άσε να τρέξει μερικές λούπες το test #5.

Δε λέει κάτι ο καινούριος σκληρός.Μπορεί κι αυτός να είναι ελαττωματικός..ίσα ίσα αφού τώρα άρχισε να σου εμφανίζει το πρόβλημα,εγώ αυτόν θα σκεφτόμουν πρώτα.

ΥΓ:Καλώς ήρθες στο forum..:023:

Link to comment
Share on other sites

Τσακάλια γιατί; lol

Το λύσαμε το πρόβλημα και δεν το κατάλαβα;

Σε αυτού του είδους τα προβλήματα είναι σημαντικό να διευκρινίζεται 100% εάν είναι πρόβλημα hardware ή software.

Εσύ memtest έτρεξες οπότε ΟΚ από μνήμες. Ο σκληρός καινούριος λες οπότε μήπως για άλλη μιά φορά φταίνε αυτά τα καταραμμένα Windows;

Ή μήπως είναι πρόβλημα τροφοδοτικού (και γι'αυτό καταστράφηκε και ο προηγούμενος σκληρός σου; )

Στείλε ένα screenshot της μπλε οθόνης με το ακριβές μήνυμα μήπως και βρουν κάτι οι πιό ειδικοί

Link to comment
Share on other sites

Τα windows τα έβγαλα εκτός λόγω ότι είπε πως ο σκληρός είναι καινούριος,άρα και φρέσκο λειτουργικό.Καλό είναι να μας διαφωτίσει πάντως..

Για το τροφοδοτικό τώρα δεν πιστεύω να εμφάνιζε τέτοιο πρόβλημα.Κυρίως για μνήμη ή σκληρός φαίνεται..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μολις εβαλα καινουριο τροφοδοτικο tagan 533watt(103 euro πηγε το μαλλι)...

Τι να πω...Θα ξανατρεξω το memtest ολο το βραδυ και ελπιζω το πρωι να μην δω τιποτα!!

Ο προηγουμενος σκληρος καηκε απο ενα χαλασμενο ανεμιστηρακι(καινουριο βασικα αλλα μαλλον το πιο ελλατωματικο που υπηρχε)..

Αλλαξα σκληρο,αλλαξα τροφοδοτικο...

Ευτυχως πριν ειχε περισσιτερα προβληματα(μου πεταγε μια μπλε οθονη με το ιδιο μηνυμα και εκανε επανεκκινηση)..

Τωρα βελτιωθηκε και απλα τερματιζει τη διεργασια που λεει πανω πανω fatal error!!!!

Ελπιζω να το φτιαξω γιατι μου εχει σπασει τα νευρα!!!(δεν γινεται να παιζω warcraft battle.net να τους αλλαζω τα φωτα και να με παταει...)

Υ.Γ. Καλως σας βρηκα..

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε ν'αλλάξεις καλώδιο στον σκληρό και κατέβασε κάποιο Utility να τον τσεκάρεις.Τι σκληρό έχεις?

Επίσης στην περίπτωση που έφταιγε το τροφοδοτικό,ακόμη και τώρα που άλλαξες μπορεί να κρασάρουν τα windows με τόσα λάθη που έτρωγες.Ένα φορμάτ ίσως έλυνε το πρόβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.