Jump to content



SDRAM??? διπλης ή απλης


Recommended Posts

θελω να αγορασω μια SDRAM 256...(εχω ηδη 2χ128)

ο τυπος μητρικης μου ειναι QDI Advance 9... Το ερωτημα μου ειναι αν θα αναγνωριζει η μητρικη μου το τυπο πχ (KINGSTON KVR133X64C3/256 SDRAM 256MB 133MHZ) που υπαρχει σε γνωστο site;

δοκιμασα μια 265 SDRAM ενος φιλου αλλα μου την αναγνωριζε ως 128...μηπως θελει 2πλης οψης ?

στο site της μητρικης εχει τα εξης χαρακτηριστηκα για την μνημη της μητρικης μου:

Three 168-pin 3.3V PC133 DIMM sockets

Support up to 768MB SDRAM

Support 66/100/133MHz Synchronous DRAM and 66MHz EDO

ευχαριστω ρε μαγκες

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να μπορέσεις να βρεις από e-shops.. Πάνε σε κάποιο τοπικό κατάστημα, ρώτα για stock, ή από kingston υπάρχει αναλυτικός κατάλογος online που σου λέει αν είναι single/dual sided.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι εστειλα mail στο e-shop και μου ειπαν οτι μπορει η μνημη να ειναι και μονης οψης και οτι ειναι θεμα ρυθμισεων...ποια ειναι η γνωμη σας και ποιες ρυθμισεις πρεπει να κανω... η διπλης θα δουλευει???? thanks

Link to comment
Share on other sites

σε μερικα mobos λυνοταν το θεμα με πιο νεο BIOS

αλλες ρυθμισεις δεν μπορεις να κανεις.

Εχει σχεση με την πυκνοτητα της μνημης, γι'αυτο σε μερικα δουλευουν οι μνημες διπλης οψης και οχι οι μονης

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι εστειλα mail στο e-shop και μου ειπαν οτι μπορει η μνημη να ειναι και μονης οψης και οτι ειναι θεμα ρυθμισεων...ποια ειναι η γνωμη σας και ποιες ρυθμισεις πρεπει να κανω... η διπλης θα δουλευει???? thanks

Επειδή έχω την συγκεκριμένη μητρική να ξέρεις ότι παίρνει μέχρι 768 ΜΒ (βλέπε εδώ )sdram,πρέπει να είναι διπλής (είχα δοκιμάσει με μονής και πάντα την έβλεπε μισή) και το πολύ μέχρι 256ΜΒ ανά dimm.

Τα 512 MB και διλής όψης να είναι θα τα βλέπει σαν 256. Άρα με 2χ128 και 1χ256 διπλής όψης μνήμες πιστεύω θα είσαι μια χαρά.... ή αν θες και με 2χ256 και 1χ128MB ώστε να εξαντλήσεις το μέγεθος της μνήμης που μπορεί να διαχειριστεί αυτή η μητρική:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.