Jump to content



Fan στον δίσκο


Recommended Posts

Όχι απλά είναι safe αλλά και προτίνεται. Αν αγγίξεις τον δίσκο μετά από ώρα χρήσης θα παρατηρήσεις πως ζεματάει. Με τον ανεμιστήρα μειώνεις την θερμοκρασία του άρα και αυξάνεις την ζωή του.

Έχεις ακούσει/διαβάσει κάπου πως είναι επικίνδυνο;

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα με απασχολεί γιατί πιάνουν τους 50 βαθμούς καμμιά φορά.

Αλλά δεν ξέρω για τα fan που βιδώνουν στο δίκο από κάτω και τον βάζεις στην 5.25. Τό 'χει κάνει κάποιος;

Κάτι σαν αυτό:

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.804924

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά σας αρέσει η ηχορύπανση; Αντί να δείτε πως θα τους ξεφορτωθείτε ζητάτε και άλλους; Προσωπικά προτιμώ να γλυτώσω από τον θόρυβο των δίσκων με κανένα box και ας μου "πεθάνει" 1 χρόνο νωρίτερα. Αφήστε ότι λίγοι είναι αυτοί που κρατάνε κάτι για πάνω από 2 χρόνια....

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά σας αρέσει η ηχορύπανση; Αντί να δείτε πως θα τους ξεφορτωθείτε ζητάτε και άλλους; Προσωπικά προτιμώ να γλυτώσω από τον θόρυβο των δίσκων με κανένα box και ας μου "πεθάνει" 1 χρόνο νωρίτερα. Αφήστε ότι λίγοι είναι αυτοί που κρατάνε κάτι για πάνω από 2 χρόνια....

Η ηχορύπανση είναι υποκειμενική όπως είπαμε..προσωπικά εγώ τα δεδομένα μου τα θέλω ασφαλή,έστω κι αν υπάρχει λίγος θόρυβος παραπάνω!(άσε που δε με πειράζει κιόλας..)

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ snips. Ο σκληρός δίσκος είναι το τελευταίο κομμάτι στο PC που θα ήθελα να μου χτυπήσει. Όλα τα άλλα μπορώ να τα αντικαταστήσω. Όσα όμως αποθηκεύω στους σκληρούς μου όμως ούτε για πλάκα δεν μπορώ να τα διακινδυνεύσω να χαθούν.

Ο θόρυβος με ενοχλεί αρκετά. Εχω όμως προσαρμόσει κατάλληλα το PC που χρησιμοποιώ σαν server με πολύ σιγανούς ανεμιστήρες στους σκληρούς ώστε να μην ανεβάζω πάνω από 35 c και να μην ακούγονται καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ετσι το ειχα καποτε οπως στη φωτο. Οχι οτι αλλαξα κατι απλα μπηκε ενας ακομα δισκος και απο 5volt που ηταν το fan το πηγα στα 7 :)!

Μπορεί κανείς να αγοράσει χύμα το μεταλλικό κουτάκι που έχεις βάλει τους δίσκους ή το έβγαλες από κουτί;

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα με απασχολεί γιατί πιάνουν τους 50 βαθμούς καμμιά φορά.

Αλλά δεν ξέρω για τα fan που βιδώνουν στο δίκο από κάτω και τον βάζεις στην 5.25. Τό 'χει κάνει κάποιος;

Κάτι σαν αυτό:

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.804924

14αρης φαν δεν ξερω εαν θα χωρέσει στο φροντ του κουτιού.

Εμένα το LiAnLi exei 2 8ρηδες μπροστα.

Στη αρχική δε ερωτηση "επιβάλεται φαν να βαραει τους δισκους. Ειδικά εαν ειναι ραφτορες σαν τους δικούς μου που δουλεύουν 24/7 στις 10.000 στροφες

Link to comment
Share on other sites

Η ηχορύπανση είναι υποκειμενική όπως είπαμε..προσωπικά εγώ τα δεδομένα μου τα θέλω ασφαλή,έστω κι αν υπάρχει λίγος θόρυβος παραπάνω!(άσε που δε με πειράζει κιόλας..)

συμφωνω για τον ηχο.προτιμω ασφαλεια.τι να πω εγω που εχω 7 φανς

Link to comment
Share on other sites

μιλαώ για το μαγνητικό πεδίο που παράγουν τα ανεμηστηράκια και το αν είναι επικίνδυνο ώστε να προκαλέσει απώλεια δεδομένων στον δίσκο.

Υπάρχει ψύχτρα για τους δίσκους?

Link to comment
Share on other sites

μιλαώ για το μαγνητικό πεδίο που παράγουν τα ανεμηστηράκια και το αν είναι επικίνδυνο ώστε να προκαλέσει απώλεια δεδομένων στον δίσκο. Υπάρχει ψύχτρα για τους δίσκους?

Το κινητο εχει ηλεκτρομαγνητικο πεδιο πιο ισχυρο απο τα ανεμιστηρακια. Δεν υπαρχει απολυτος κανενας φοβος για απωλεια δεδομενων απο αυτο τον λογο. Αν καποτε γινει πολεμος με οπλα EMP (ElectroMagneticPuse) η ερθει καποτε απο τον Ηλιο καμια παραξενη ηλιακη κηλιδα και προκαλεσει αλλαγη του μαγνητικου πεδιου της Γης, τοτε το συζηταμε για απωλεια κλπ... Μεχρι να συμβει αυτο, προτεινω ψυκτρα για δισκους:

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Catalog_Id=1&Secton_id=26174034&Product_Id=309459

-η- διαλεξε μια απο αυτες:

http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?category=%D3%D5%D3%D4%C7%CC%C1+%D8%D5%CE%C7%D3&category2=%C4%C9%D3%CA%CF%D5

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.