Jump to content



Fan στον δίσκο


Recommended Posts

Το κινητο εχει ηλεκτρομαγνητικο πεδιο πιο ισχυρο απο τα ανεμιστηρακια.

Σύμφωνοι, το κινητό όμως δεν είναι κολλημένο στο δίσκο. Κι εμένα δεν μου αρέσει η ιδέα του δίσκου κολλημένη στην πλακέτα του δίσκου.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως από προσωπική εμπειρία δεν θα πρότεινα να αγοράσει κάποιος ΦΘΗΝΗ λύση ανεμιστήρα που βιδώνει κάτω από την πλακέτα του Δίσκου. Στη δικιά μου περίπτωση, μετά από 1-2 μήνες η φτερωτή του ανεμιστήρα άρχησε να χτυπάει πάνω στην πλακέτα του δίσκου όταν ο μηχανισμός ζεστενόταν!!! Φυσικά όταν το κατάλαβα το ξήλωσα και το γύρισα πίσω!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που είχα έναν τέτοιο ανεμιστήρα που βιδώνει απο κάτω, μάρκα δεν θυμάμαι, είχε μια διαμόρφωση ώστε να απέχει αρκετά από την πλακέτα. και είχε 1 fan μεγάλο αντί 2 μικρά. Μια χαρά λύση.

Τώρα βέβαια που έχω το chieftec, έχει ειδικές θέσεις για 9ρηδες στο πλάι, στη καπάκι το δεξί, οπότε έχω προσαρμόσει έναν αργόστροφο να φυσάει τους ράπτορες. Ειδικά για τα καινούρια κουτιά με τους πλαστικούς οδηγούς για τα drives, (οπότε η θερμότητα δεν απάγεται από το σασί), η ψύκη είναι must.

Link to comment
Share on other sites

nicksoti εχω δυο ερωτησεις για σενα:

1)Ποιο Chieftec εχεις? Καποιο απο αυτα που δινει το Πλαισιο?? Να εχεις πλαινο διαφανο κουτι αξιζει η αγορα του??

2)Πιο γρηγορος θα ειναι ενας μικρος ραπτορ σαν αυτον που εχει ή ενας Western Digital KS 320GB/16MB μνημη??? Εχω ακουσει οτι οι μικροι ραπτορες δεν εχουν και διαφορες με τους συγχρονους 16ΜΒ cache western...

Link to comment
Share on other sites

Ενας μικρός και γεμάτος ραπτορας παντως θα είναι πιο αργός απο έναν σχεδόν άδιο KS.(αν σιγκρίνουμε ραπτορ 40αρη και 250ΚS που εχουν τα ιδια €€)

Δηλαδη αν βαλεις τα δεδομενα του γεματου ραπτορ στον ΚΣ ειναι σχεδον αδειος αυτος οποτε και πιο γρηγορος.Επομενως ο Ραπτορ αξιζει μονο για να εχεις το Λειτουργικο επανω και τιποτα αλλο.Τα λεω καλα?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.