Jump to content



oρια θερμοκρασιας Οpt 146 / 6800 GT


squid

Recommended Posts

Νομίζω οτι η AMD δίνει ασφαλή λειτουργία μέχρι τους 70oC.

Δεν γνωρίζω πόσο δίνει η amd(αν και χλωμό μου φαίνεται για 70),αλλά όπως σωστά ειπώθηκε καλό είναι να μην ξεπερνά τους 50βαθμούς.Ανάλογα με το maxtemp εξαρτάται και η μέγιστη θερμοκρασία του κάθε επεξεργαστή.Μόλις την πιάσει απλά κολλάει.Αυτό έχω αποκομίσει από τους δικούς μου επεξεργαστές..

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι η 6800 GT μου (Leadtek Winfast με το διπλης οψης copper HSF-single slot ) πιανει 80 σε παιχνιδια (βλεπω 77 στο panel της Νvidia αφου βγω απο το παιχνιδι).... Gια 3D εχω το fan σε 100% rpms και OC 410 / 1100 ... για καθημερινη χρηση fan 25-50% και stock clock (350) και οι θερμοκρασιες παιζουν μεταξυ 63-70

.

Link to comment
Share on other sites

Τα ασφαλή όρια είναι αυτά στα οποία το εξάρτημα δεν κολλάει.

Αν η 6800GT δεν κάνει throttling όταν παίζεις, τότε όση θερμοκρασία και αν αναφέρει είναι ασφαλής.

Αν ο 146 είναι απόλυτα (αλλά απόλυτα λέμε...) σταθερός με βαρύ φορτίο σε όποια συχνότητα τον δουλεύεις, τότε όση θερμοκρασία και αν σου αναφέρει είναι ασφαλής.

Link to comment
Share on other sites

Τα ασφαλή όρια είναι αυτά στα οποία το εξάρτημα δεν κολλάει.

Αν η 6800GT δεν κάνει throttling όταν παίζεις, τότε όση θερμοκρασία και αν αναφέρει είναι ασφαλής.

Αν ο 146 είναι απόλυτα (αλλά απόλυτα λέμε...) σταθερός με βαρύ φορτίο σε όποια συχνότητα τον δουλεύεις, τότε όση θερμοκρασία και αν σου αναφέρει είναι ασφαλής.

throttling = ?

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως έχω εναν AMD 2000+ XP overclocked με bus 150HZ (default 133, δεν θυναμαι πυρήνα αυτή την στιγμή) σε Epox 8KHA+ m/b και μου φτάνει με τις καλοκαιρινές ζέστες στα 75C χωρίς να παρουσιάζει προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως έχω εναν AMD 2000+ XP overclocked με bus 150HZ (default 133, δεν θυναμαι πυρήνα αυτή την στιγμή) σε Epox 8KHA+ m/b και μου φτάνει με τις καλοκαιρινές ζέστες στα 75C χωρίς να παρουσιάζει προβλημα

Οι ΧP νομιζω δουλεύουνε σε υψηλότερες θερμοκρασιες και περισσοτερα volt απο τους Κ8 / 64

Τελικα αν μετρησα σωστα, με αξιοπρεπη αερισμο του κουτιου, η 6800GT χτυπαει 85αρια (410/1100) σε games ενω ο Opteron μαλλον δεν υπερβαινει τους 45 μιας που μολις κλεισω το game το speedfan δειχνει 41 και γρηγορα κατεβαινει στους 36. Το Riva δεν εδειξε throttling της VGA ... το 137 που εχει στην οροφη το temperatures panel της nVidia τι αντιπροσωπεύει? ("threshold" temp)

.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.