Jump to content



Μεταφορά σήματος κεραίας ασύρματα ?!?!?


apotsi

Recommended Posts

Ξέρει κανείς καμιά πατέντα να μεταφέρω το σήμα μιάς κεντρικής κεραίας πολυκατοικίας από το σαλόνι που είναι η πρίζα σε ένα υπνοδωμάτιο χωρίς πρίζα κεραίας ασύρματα; Θέλω να βάλω τηλεόραση στην κρεβατοκάμαρα και δεν έχει πρίζα και δεν θέλω να τραβάω γύρω-γύρω καλώδιο...

Ελπίζω να καταλάβατε τί λέω. Αν όχι, πείτε μου να το εξηγήσω καλύτερα.

Αν όχι πατέντα, κάποιο προϊόν τότε που να το κάνει.

Ευχαριστώ πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Θα πας και θα πάρεις έναν ενισχυτή με ΟΣΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ στάθμη εξόδου βρείς (όχι gain π.χ. 35dB).....Η στάθμη εξόδου αναγράφεται ώς dBm......Συνήθως οι κεντρικοί ενισχυτές έχουν μεγάλη στάθμη εξόδου......Βρές έναν με μικρή ενίσχυση(gain-dB) αλλά με μεγάλη έξοδο(dBm).......

Την είσοδο UHF τώρα θα τη συνδέσεις σε μιά πρίζα TV του σπιτιού σου.....Στην ΕΞΟΔΟ του ενισχυτή θα βάλεις 76cm καλώδιο 75Ω και στο τέλος του καλωδίου θα βάλεις ένα δίπολο από κεραία τηλεοράσεως(αυτό που έχει το κουτάκι) και......είσαι έτοιμος.....Φυσικά η τηλεόρασή σου πλέον θα είναι με την εσωτερική της κεραία...... ;)

EDIT: Τι σου είναι βρε παιδί μου αυτά τα forums!......Σε 10 λεπτά βρίσκεις λύση..... :D

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν και αρκετα προιόντα που στελνουν ασυρματα το σημα. Προχτες εβλεπα ένα τετοιο (αλλα στο εξωτερικο) και δεν ηταν πολυ ακριβό (35 Ευρω αν θυμαμαι καλα). Δεν θυμαμαι ακριβως, αλλα πρεπει να ήταν κατι σαν και αυτό.

http://www.cnet.com.au/tvs/accessories/0,39035326,40000623,00.htm

Link to comment
Share on other sites

ΩΡΑΙΟΙ !!!

Αν βρείτε κι άλλα ή έχετε κι άλλες ιδέες, πείτε...

@hipro5

1. Η πατέντα σου δουλεύει; Την έχεις δοκιμάσει;

2. Αν ναι, μπορείς να προτείνεις κάποιο μοντέλο ενισχυτή που ξέρεις σίγουρα ότι κάνει αυτό που λες;

3. Για τί κόστος μιλάμε;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Είχα δει ένα τέτοιο προϊόν ή στο ALEX PACK ή στο πράκτικερ κανα εξάμηνο πριν και μου τράβηξε το ενδιαφέρον.

Τώρα που το σκέφτομαι πρέπει να είχε πάρει και ένας γνωστός μου για τηλεόραση σε καφετέρια και είχε μείνει ευχαριστημένος. Τιμή εκεί γύρω στα 30 €.

Σε μαγαζιά με ηλεκτρονικά και κεραίες θα βρεις σίγουρα...

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν και αρκετα προιόντα που στελνουν ασυρματα το σημα. Προχτες εβλεπα ένα τετοιο (αλλα στο εξωτερικο) και δεν ηταν πολυ ακριβό (35 Ευρω αν θυμαμαι καλα). Δεν θυμαμαι ακριβως, αλλα πρεπει να ήταν κατι σαν και αυτό.

http://www.cnet.com.au/tvs/accessories/0,39035326,40000623,00.htm

KAMIA σχέση με αυτό που ζητάει ο apotsi.....και να σου πω το λόγο......Πες ότι θες να αλλάξεις κανάλι/κανάλια.....τι γίνεται?...... :003:

Αυτά τα συστηματάκια που λες, θέλουν Video-Audio είσοδο για να δουλέψουν...... ;)

@ apotsi......LEBAND πάρε.......τιμή δεν ξέρω......Υπάρχει βέβαια κι άλλος τρόπος πιό καλός αλλά και πιό ακριβός......

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν κανει για αυτό που θέλει ο apotsi , αλλα εχω δει παρομοιο συστημα (μπορει και το ιδιο) να χρησιμοποιέιται σε δορυφορική κεραία και να μεταφερει το σημα σε άλλο μερος του σπιτιου ασυρματα χωρις αλλο αποκωδικοποιητη και να αλλαζει κανονικα καναλια. Μπορεις να δεις εδω:

With the box pointed at the IR, however, we were able to effortlessly change Pay TV channels while lounging in bed or working in the study of a suburban home.

Link to comment
Share on other sites

@ apotsi......LEBAND πάρε.......τιμή δεν ξέρω......Υπάρχει βέβαια κι άλλος τρόπος πιό καλός αλλά και πιό ακριβός......

Μάλλον αύριο θα πάω να τον πάρω. Αλήθεια, ο άλλος τρόπος ποιός είναι; Μήπως αξίζει τα παραπάνω €...

Link to comment
Share on other sites

Ο άλλος τρόπος είναι σαν κι αυτός που περιγράφουν τα παιδιά.....Δηλαδή ένας πομπός και ένας δέκτης με την εξής διαφορά.....Υπάρχει κι ένα TV Control είτε RF είτε με υπέρυθρες που κοντρολάρεις τα κανάλια ενός Video που αυτό με τη σειρά του τα δίνει μέσα στον πομπό μας και τα παίρνουμε μετά εμείς μέσω του δέκτη στην τηλεόρασή μας (video-audio υποδοχές)......

Link to comment
Share on other sites

Ώπααααα..... σήμα θέλει να μεταφέρει ο άνθρωπος... Οπότε με ένα απλο ασύρματο μηχάνημα από τα φτηνά κάνεις την δουλειά σου μιας και τα κανάλια θα τα αλλάζεις από την τηλεόραση.....

Αυτό που λέει ο Ηιπρο είναι για τις περιπ΄τωσεις όπου έχεις scramlbed σήμα όπως η Νοva και ένα αποκωδικοποιητή. Σε αυτή την περίπτωση έχει ειδικη συσκευή που πέρα από την ασύρματη μεταφορά σήματος σου δίνει την ευκαιρία να αλλάζει με υπέρυρθρες και το κανάλι στον αποκωδικοποιητή.....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω δει σε μαγαζιά με τηλεοράσεις, να έχει ένα κεντρικό δέκτη και ασύρματα να μεταφέρει το σήμα παντού.Φαντάσου το σαν εσωτερική κεραία/πομπό που απλώς στέλνει το σήμα που λαμβάνει από την κεραία που έχεις στην ταράτσα.Ρώτα σε μαγαζιά ηλεκτρονικών (πατησίων απέναντι από το Μινιόν ή στην Αγ. Κωνσταντίνου, χαμηλά).Εκεί θα ξέρουν σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Ώπααααα..... σήμα θέλει να μεταφέρει ο άνθρωπος... Οπότε με ένα απλο ασύρματο μηχάνημα από τα φτηνά κάνεις την δουλειά σου μιας και τα κανάλια θα τα αλλάζεις από την τηλεόραση.....

Αυτό που λέει ο Ηιπρο είναι για τις περιπ΄τωσεις όπου έχεις scramlbed σήμα όπως η Νοva και ένα αποκωδικοποιητή. Σε αυτή την περίπτωση έχει ειδικη συσκευή που πέρα από την ασύρματη μεταφορά σήματος σου δίνει την ευκαιρία να αλλάζει με υπέρυρθρες και το κανάλι στον αποκωδικοποιητή.....

Helloooo......!....... :D .....Σήμα θέλει να μεταφέρει όπως είπες......RF.....από τους 471MHz μέχρι τους 870MHz......Λές αυτός ο πομποδέκτης να δέχεται RF στην είσοδό του?.....και πως θα αλλάζει κανάλια από την τηλεόρασή του, αφού θα είναι συνδεδεμένη στο Video in και Audio in.....Για ξανασκέψου το λιγάκι....Σήμα RF ......όχι Video...... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ώπααααα..... σήμα θέλει να μεταφέρει ο άνθρωπος... Οπότε με ένα απλο ασύρματο μηχάνημα από τα φτηνά κάνεις την δουλειά σου μιας και τα κανάλια θα τα αλλάζεις από την τηλεόραση.....
Ακριβώς αυτό θέλω να κάνω. Απλά να περάσω το σήμα μιάς κεραίας από ένα δωμάτιο με πρίζα, σε άλλο δωμάτιο χωρίς πρίζα... Δηλαδή από πρίζα τηλεόρασης RF να περάσει σε ένα "κουτάκι", να το μεταφέρει ασύρματα σε άλλο "κουτάκι" ή εσωτ. κεραία και μετά στην είσοδο ANTENNA IN της τηλεόρασής μου.

Sorry που το έγραψα έτσι, αλλά για να γίνω 100% κατανοητός.

Γιώργο, καμιά ιδέα γι' αυτά τα φτηνά ;

Helloooo......!....... :D .....Σήμα θέλει να μεταφέρει όπως είπες......RF.....από τους 471MHz μέχρι τους 870MHz......Λές αυτός ο πομποδέκτης να δέχεται RF στην είσοδό του?.....και πως θα αλλάζει κανάλια από την τηλεόρασή του, αφού θα είναι συνδεδεμένη στο Video in και Audio in.....Για ξανασκέψου το λιγάκι....Σήμα RF ......όχι Video...... ;)
Ακριβώς... σήμα RF.

hipro5, πήγα σήμερα και είδα κάτι κεντρικούς ενισχυτές MISTRAL (γύρω στα 25-26€) με output 110db. Μου κάνουν;

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό θέλω να κάνω. Απλά να περάσω το σήμα μιάς κεραίας από ένα δωμάτιο με πρίζα, σε άλλο δωμάτιο χωρίς πρίζα... Δηλαδή από πρίζα τηλεόρασης RF να περάσει σε ένα "κουτάκι", να το μεταφέρει ασύρματα σε άλλο "κουτάκι" ή εσωτ. κεραία και μετά στην είσοδο ANTENNA IN της τηλεόρασής μου.

Sorry που το έγραψα έτσι, αλλά για να γίνω 100% κατανοητός.

Γιώργο, καμιά ιδέα γι' αυτά τα φτηνά ;Ακριβώς... σήμα RF.

hipro5, πήγα σήμερα και είδα κάτι κεντρικούς ενισχυτές MISTRAL (γύρω στα 25-26€) με output 110db. Μου κάνουν;

Πιό πολλά - πιό πολλά.....Καμμιά 120 - 125dB θα πρέπει να βρείς.....110dB είναι 2mW.....κάτι ψιλοκάνει αλλά γιατί να μην είσαι και 100% καλυμένος?.......Τα 120dB είναι 20mW

Link to comment
Share on other sites

Ηιιιιιιιιι... υπάρχει απλά ίσως δεν το ξέρεις.....

Από την άλλη μπορεί να κάνω καιλάθος εγώ βέββαια αλλά κοίτα εδώ...

http://radio-modules.com/products/avmodules/datasheets/608r609t.pdf

http://www.active-robots.com/products/radio-solutions/av-modules.shtml

Link to comment
Share on other sites

Ηιιιιιιιιι... υπάρχει απλά ίσως δεν το ξέρεις.....

Από την άλλη μπορεί να κάνω καιλάθος εγώ βέββαια αλλά κοίτα εδώ...

http://radio-modules.com/products/avmodules/datasheets/608r609t.pdf

http://www.active-robots.com/products/radio-solutions/av-modules.shtml

Αυτά είναι για να δέχονται Video-Audio inputs και όχι φάσμα RF.....Τα μπερδεύεις........ ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.