Jump to content



Μεταφορά σήματος κεραίας ασύρματα ?!?!?


apotsi

Recommended Posts

Επανέρχομαι στο θέμα με μιά ερώτηση προς τον hipro5 (όπως καταλάβατε, δεν έχω αγοράσει κάτι ακόμα, γιατί όλοι μου λένε ότι δεν θα δουλέψει κάτι τέτοιο και λυπάμαι τα λεφτάκια μου...)

Μου είπαν ότι αυτό που μου προτείνεις δεν θα δουλέψει, γιατί θα έχω είδωλα και δεν θα μπορώ να πιάσω όλο το φάσμα των VHF και UHF. Τί παίζει βρε Γιώργο; Το έχεις ξανακάνει αυτό; Το έχεις δοκιμάσει πουθενά, ή θεωρητικά μου το λες;

Προσοχή, δεν σε αμφισβητώ, αλλά μην πάω να δώσω 50€-60€ που έχει ο ενισχυτής και μετά κάνω μιά τρύπα στο νερό. Δε λέει....

Επίσης, αυτό το δίπολο που λες να βάλω στην άκρη... Που το βρίσκω;

Link to comment
Share on other sites

Τολη το υπνοδωματιο εχει παραθυρο η μπαλκονι?

Σε παρομοια περιπτωση πριν κατι χρονια, ειχα παρει μια κεραια και εριξα το καλωδιο στο υπνοδωματιο μου.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ότι θές βρε apotsi.....

EDIT: Είδωλα στην εικόνα μπορεί να έχεις λόγω ανακλάσεων μέσα στο χώρο με ΟΤΙ σύστημα και να βάλεις....

Γιατί μου μιλάς έτσι και με πικραίνεις βρε Γιώργο; Αφού ξέρεις μερικά πράγματα παραπάνω, κάνε λίγο υπομονή και απάντησε σε μερικές απορίες μου που τελικά μπορεί να βοηθήσουν κι άλλους εδώ μέσα...

Και επαναλαμβάνω...

Μου είπαν ότι αυτό που μου προτείνεις δεν θα δουλέψει, γιατί θα έχω είδωλα και δεν θα μπορώ να πιάσω όλο το φάσμα των VHF και UHF. Τί παίζει βρε Γιώργο; Το έχεις ξανακάνει αυτό; Το έχεις δοκιμάσει πουθενά, ή θεωρητικά μου το λες;

Προσοχή, δεν σε αμφισβητώ, αλλά μην πάω να δώσω 50€-60€ που έχει ο ενισχυτής και μετά κάνω μιά τρύπα στο νερό. Δε λέει....

Επίσης, αυτό το δίπολο που λες να βάλω στην άκρη... Που το βρίσκω;

Link to comment
Share on other sites

Είδωλα μπορεί και να έχεις είπαμε με ΟΤΙ και να πάρεις, λόγω ανακλάσεων μέσα στο σπίτι.......Μη νομίζεις ότι θα είναι και τίποτα το τρομερό βέβαια.....

Τα VHF πλέον ΤΙ να τα κάνεις??.....Παλιά τα βλέπανε επί εποχής ΥΕΝΕΔ!....:104: άρα μόνο τα UHF σ'ενδιαφέρουν.....

Το δίπολο που λέω είναι το κομμάτι που έχει μία κεραία και της βιδώνεις το καλώδιο πάνω - με το κουτάκι - είτε λοιπόν παίρνεις μια καινούργια κεραία UHF της "πλάκας" - φτηνιάρικη - και χρησιμοποιείς ΜΟΝΟ το κουτάκι με το δίπολο, είτε βρίσκεις καμμιά παλιά και της ξηλώνεις το κουτάκι με το δίπολο από πάνω....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.