Jump to content



Αγορά Νέου Pc..


BikersOnly

Recommended Posts

καλημέρα παιδιά..

θα μπω γρήγορα στο θέμα..

θέλω να αγοράσω εξ ολοκλήρου νέο pc..

Διαθέτω 1500 € ΜΕ Φ.Π.Α ... βαριά βαριά 1600 €

Έχω χάσει την μπάλα ειλικρινά με την αγορά... και νιώθω σαν ψάρι έξω από το νερό... και επειδή τα λεφτά είναι αρκετά δεν θέλω να το μετανοιώσω αργότερα..

Το PC το θέλω για :

1. Επεξεργασία Video ήχου και εικόνας (Να μπορώ δλδ να τρέχω ΑΝΕΤΑ premiere ή videostudio κτλ...και να έχω και άλλες εφαρμογές ανοιχτές...όπως photoshop, corel..3dstudio.....

2. Παιχνίδια... επιτέλους μετά από 3-4 χρονάκια... να ξαναεπανέλθω χωρίς φόβο να κρασάρει ή να μην τρέχει κάποιο..και σε καλές αναλύσεις

3. Τέλος downloading και surf...

Επεξεργαστή τι να παίξω? Intel? Amd? και σε τι socket? Μνήμες? Λέω να βάλω 2 Χ 1 gb.. χαρακτηριστικά? .... μητρική? Τροφοδοτικό? Κουτί? κάρτα γραφικών? Σκληρό? DVD recorder? Τι να προσέξω?

Εκτός από τα παραπάνω.. θέλω

1) Οθόνη 19TFT (να ναι καλή για παιχνίδια)

2) Κάρτα τηλεόρασης stereo και FM

3) και έναν mp3 player ... 512-1 Gb

4) Σύνδεση Dsl...στα 512..κάνα πακετάκι τύπου 3 μηνών + 1 δώρο..

Όλα αυτά στην τιμή που προανέφερα..

Ειδικά για επεξεργαστής...μητρική...μνήμες... κάρτα γραφικών... θα θελα να μάθω όπως και δήποτε..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν πιστευω οτι 1 μηνας φτανει. Θα αργησουν να ερθουν μαζικα (να εχουν δηλ στοκ τα καταστηματα)

φιλε δες εδω http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=24551&highlight=AM2

και εδω http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=24636

Link to comment
Share on other sites

τα είδα τα link που μου δώσατε..

βασικά εγώ ψάχνω όπως είπα για video επεξεργασία και gaming σχεδόν αποκλειστικά... ενώ το παλικάρι δεν πολυκαιγόταν.. δλδ ψάχνω για βαρύ μηχάνημα..

το σίγουρο είναι ότι θα βάλω 2gb μνήμες...απλά έχω ακούσει για χρονισμούς (?) (καλά τα λέω?)... DDR2 στα 500 στα 400 κτλ κτλ κτλ... αυτά τι ρόλο παίζουν... τι να προσέξω ή τι να προτιμήσω? μάρκες?

Παρομοίως... επερξεργαστή... AMD ή Intel? παλιά έλεγα δαγκωτό AMD τώρα ακούω ότι η Intel και τον έχει ξεπεράσει και καλύτερες τιμές έχει... ισχύει?

Και ποιον επεξεργαστή...σε τι socket... στα πόσα... τι να προσέξω...

Κάρτα γραφικών μου έχουν πει για την 7600 στα 256 μνήμη.... τι λέει αυτή? Τι να προσέξω?

Οθόνη 19TFT μου έχουν πει για την NEC.. καλή είναι?

Και γενικά παιδιά ότι μπορείτε να μου πείτε ευπρόσδεκτο είναι... το ξέρω είμαι αρκετά γενικός...απλά θα δώσω που θα δώσω τόσα λεφτά μην το μετανοιώνω..

και πάλι ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Kι εγω θα προτεινα να περιμενεις για μετα το καλοκαιρι που θα ειναι και εναμιση μηνα στην αγορα οι Conroe θα εχουν πεσει και παρα πολυ οι τιμες και σε AMD και σε Intel γενικα αυτη η περιοδος δεν ειναι καλη για αγορα υπολογιστη αν μπορεις να περιμενεις περιμενε καλο θα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Aν διαβασες λιγο προσεκτικα τα λινκ, θα δεις οτι υπαρχει απαντηση σχεδον σε ολα.

Αν βιαζεσαι πριν το καλοκαιρι, θα παρεις ΑΜ2 με τις μειωμενες τιμες.

Αν μπορεις να περιμενεις για Σεπτ-Οκτωβρη, μαλλον θα πας για Ιντελ.

DDR2 θα παρεις ετσι κι αλλιως,

@667 ειναι το default για Ιντελ και δεν ειναι κι ασχημα για AMD

@800 ειναι καλυτερα και για τους δυο, αλλα και πιο ακριβα και δυσευρετα ακομα.

Οτι αντεχεις να πληρωσεις...

Καρτα γραφικων και οθονη μπορεις να βρεις προτασεις στις αντιστοιχες κατηγοριες, και παντα εξαρταται και τι λεφτα θα δωσεις.

Βασικα η 7600 ειναι "λιγη" αν σε ενδιαφερουν αρκετα τα games.

Εκει πρεπει να το σκεφτεις καλα, πχ αν τα λεφτα δε σε φτανουν για να παρεις παντου κατι καλο,

με AMD και κατι σαν 7900 θα εισαι καλυτερος στα games

με Ιντελ και 7600 θα εισαι γρηγοροτερος στην video επεξεργασία (edit: Intel Conroe εννοω, οταν βγουν. οχι Ρ4 :p )

Τεσπα, το βασικοτερο ειναι να αποφασισεις ποτε ακριβως θα αγορασεις και τοτε το ξανασυζηταμε.

Δεν εχει νοημα να λεμε τωρα αν ειναι να αγορασεις μετα απο 3-4 μηνες

Link to comment
Share on other sites

Βασικά παιδιά...όπως τα βλέπω τα πράγματα... την χειρότερη εποχή βρήκα να αγοράσω pc...

το κακό είναι ότι για την ώρα μπαίνω από ένα laptop P3 στα 450 με 64 μνήμη και 6 σκληρο :005: :068: :081: οπότε καταλαβαίνετε...

μόλις μου έστειλαν με mail μια προσφορά...

INTEL P4 3,0GHZ/775 (930)

M/B ASUS P5LD2

MEMORY 2048MB DDR2/667 (2*1024MB)

HDD HITACHI 250 GB SATA II

VGA PALIT NVIDIA 6600 512MB PCI-E

MIDI ATX BLACK +500WATT POWER SUPPLY

FLOPPY 3,5”

MICROSOFT KEYBOARD – MOUSE

DVDRW NEC DUAL LAYER

UPS 650VA

SOUNDBLASTER AUDIGY 4 RETAIL

ΟΘΟΝΗ LG 19” TFT L1950

ASUS TV-TUNER

MP3 PLAYER STICK 256MB

CREATIVE HXEIA T6060 5.1

τιμή 1650 ΜΕ φπα..

Πως σας φαίνεται? Τα κομμάτια καλά είναι?

Υ.Γ αν είναι να χάσω πολλά τι να κάνω...θα περιμένω... διαφορετικά θα προτιμούσα να έπαιρνα τώρα κάτι...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά θα πάω για αγορά... το πολύ μέσα στις επόμενες 2 εβδομάδες... δεν παλεύεται άλλο η κατάσταση... είμαι ήδη 3 μήνες με μαούνα pc..

Οπότε όσοι πιστοί ... προσέλθετε..

έμαθα ότι έρχεται νέος επεξεργαστής... αλλά τουλάχιστον ίσως εκμεταλευτώ ότι θα πέσουν οι τιμές..στους ήδη καλούς και τώρα ακριβούς

Από όσα έχω καταλάβει μέχρι τώρα :

Μακρυά από Amd οπότε αναγκαστικά κάτι σε Intel...οι Prescot τι λένε στα 3.2?

Κάτι ψιλοκουφό... το e-shop..γιατί δεν κάνει άτοκες? :017:

Για την ώρα απόριψα την παραπάνω προσφορά που σας έδειξα..

Περιμένω μία προσφορά από Multirama... και θα πάω και από Πλαίσιο... και θα βγάλω και μία από e-shop μπας και πάρω μερικά από δω μερικά από κει.. ούτως ή άλλως ρε παίδες.. και ο conroe όταν έρθει λογικά θα είναι ακριβώς.. οπότε μία ή άλλη..

Μητρική που να υποστηρίζει ΚΑΙ conroe υπάρχει τώρα? να την έπαιρνα π.χ μαζί με έναν celeron να έκανα την δουλειά μου και μετά αγόραζα conroe.. τι λέτε?

Τα δεδομένα τα έχετε.. αν θέτε μου προτείνετε τίποτις!

Όπως και να έχει σας ευχαριστώ ήδη που μου ανοίξατε τα μάτια :041:

Link to comment
Share on other sites

Μακρυά από Amd
Μάλλον λάθος κατάλαβες μέχρι να έρθει conroe η amd είναι η καλύτερη επιλογή. Μητρική για p4 and conroe όχι ακόμα.

Τώρα για μένα καλή σύνθεση είναι αυτή σου δώσαμε στα λινκς

AMD ATHLON 64 X2 3800+

2Χ TWINMOS 1024MB dd2 667

LEADTEK NVIDIA 7600GT 256MB PCI-E DVI

NEC DVD+/-R/RW ND-4570 1

2X WESTERN DIGITAL RAPTOR 360GD 36,7GB

WESTERN DIGITAL 250GB WD2500JS 7200RPM SATA2

ΟΘΟΝΗ (PER.168283) LG 19'' LCD L1917S-BN BLACK 8MS

MSI K9N ULTRA-2F

HEROICHI WIN POWER 550W RETAIL

Link to comment
Share on other sites

Από όσα έχω καταλάβει μέχρι τώρα :

Μακρυά από Amd οπότε αναγκαστικά κάτι σε Intel...οι Prescot τι λένε στα 3.2?

....

Μητρική που να υποστηρίζει ΚΑΙ conroe υπάρχει τώρα? να την έπαιρνα π.χ μαζί με έναν celeron να έκανα την δουλειά μου και μετά αγόραζα conroe.. τι λέτε?

το 1ο ειναι λαθος συμπερασμα. Το 2ο ειναι σωστο, αρκει να βρεις.

'Η λοιπον θα παρεις μια μητρικη conroe ready με πολυ φτηνο (και πολυ αδυναμο) Ιντελ cpu και θα περιμενεις να τα σκασεις οταν βγουν οι conroe

Γιατι αν παρεις ακριβο Ιντελ Ρ4 τωρα, θα ειναι εντελως πεταμενα λεφτα

Αρκει βεβαια να βρεις τετοια μητρικη, δυστυχως δεν ξερω να σου πω αν υπαρχει ηδη καμμια. Οι ιντελακηδες ισως σε βοηθησουν εδω.

Αν ομως δεν βρεις μεσα στις 2 εβδομαδες που λες, ή αν δεν μπορεις να περιμενεις μεχρι το φθινοπωρο για να παρεις cpu της προκοπης, τι θα κανεις?

Αναγκαστικα θα παρεις κατι σε ΑΜ2 με τη λογικη οτι ειναι πολυ δυνατο τωρα και ολο και κατι θα γινει και στο μελλον αν θελησεις καλυτερο cpu

(πχ τα Χριστουγεννα με τους 65nm revG που λενε οτι θα εχουν εξτρα δυνατοτητες και θα μειωσουν την ψαλιδα απο τον Conroe)

Link to comment
Share on other sites

μάλλον τα έχω μπερδέψει.. :114:

μιας και θα πάρω ΤΩΡΑ pc ας είναι ΤΩΡΑ πολύ καλός και δυνατός και να κάνω άνετα την δουλειά μου και ούτως ή άλλως οι τεχνολογίες μια ζωή θα αλλάζουν! Έτσι δεν είναι? Οι νέοι θα είναι ακριβοί ούτως ή άλλως..

Τώρα περί AMD ... εγώ προσωπικά AMDάκιας δηλώνω... αλλά με "φόβισαν" κάποιοι ότι τέλος.. και ακριβοί και μάπα και δεν είναι όπως παλιά..κτλ κτλ ... και παρόλο που δεν το πίστευα... λέω λες?

Και μιας και η λύση της μητρικής που υποστηρίζει conroe ναυαγεί.... μένουμε σε αυτά που υπάρχουν ΤΩΡΑ :045:

Οπότε δλδ συμφέρει ΤΩΡΑ να παίξω με AMD σωστά? Και από πλευρά απόδοσης και από πλευρά τιμής!

Οπότε συνοψίζω και ΧΙΛΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ γιατί σας έχω κουράσει..

-----------------------------------------------------------------------

Ποσό όπως είπα 1500-1600 € ΜΑΞ ΜΕ ΦΠΑ... χρήση επεξεργασία video, photo και παιχνίδιααααα επιτέλους να μην αγχώνομαι αν τα τρέχω (τα αναφέρω και στην αρχή πιο αναλύτικά :) )

Case :

Τροφοδοτικό :

Επεξεργαστής :

Μητρική :

Μνήμες : 2 GB (ποιες συμφέρει? Αυτές στα 667 είναι πολύ καλύτερες από τις πιο αργές? ή δεν έχουν διαφορές? Μάρκα?

Σκληρός (1 sata2 θα αγοράσω και θα βάλω και άλλους 2 παλιούς που έχω πάνω)

Κάρτα γραφικών : Να μην μασάει στα παιχνίδια με τίποταααα

DVD RW : NEC όπως και να έχει

Κάρτα τηλεόρασης : Να έχει ράδιο, να μπορώ να γράφω και να είναι stereo με τηλεκοντρόλ... αυτά)

Οθόνη : TFT 19άρα... ποια?

DSL : Ένα πακέτο... έστω και 4μηνο... αλλά στα 512 όπως και να έχει..και με εταιρία που να ... μπαίνω με 512 :044:

UPS : Κάποιο ώστε απλά να μην καεί σε ενδεχόμενη αυξομείωση του ρεύματος... ισχύει αν έχω καλό τροφοδοτικό ότι δεν έχω τέτοιο φόβο? Αν ναι... τότε το αφήνουμε

Mp3 player : Στα 512 και άνω μνήμη

Επειδή ήδη σας έχω κουράσει αν θέλετε απαντάτε τουλάχιστον στα Bold και underline...που είναι και τα βασικά.. αν μπορείτε καμιά τιμούλα δίπλα και από που τα βρίσκω... να πάω να τα πάρω να ησυχάσουμε :073: :044:

Υ.Γ ΑΜ2 τι είναι?? AMD ? και το 2 τι σημαίνει??? :confused:

Link to comment
Share on other sites

AMD ATHLON 64 X2 3800+

2Χ TWINMOS 1024MB dd2 667

NVIDIA 7900GT 256MB PCI-E DVI

NEC DVD+/-R/RW ND-4570 1

WESTERN DIGITAL 250GB WD2500JS 7200RPM SATA2

ΟΘΟΝΗ (PER.168283) LG 19'' LCD L1917S-BN BLACK 8MS

MSI K9N ULTRA-2F

HEROICHI WIN POWER 550W RETAIL

Kάρτα τηλεόρασης avermedia 303

dslcube 512 3μηνο 60 ευρώ

Για τα άλλα www.skroutz.gr για τις τιμές

Link to comment
Share on other sites

ΑΜ2 ειναι αυτοι οι καινουργιοι AMD με υποστηριξη DDR2 που σου προτεινουμε

Σε αντιθεση με τους παλιους 939 και υποστηριξη απλης DDR

Οποτε και σε conroe να αλλαξεις τουλαχιστον θα σου μεινουν οι μνημες :003:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν άκοου λίγο και μένα γιατί τα παιδιά τα λένε πάρα πολυ σωστά, αλλά τα συνοψίζω και γω εδώ:

Αυτή τη στιγμή που μιλάμε η καλύτερη επιλογή είναι AMD. Όμως γενικά τι παίζει? Και ναι έχεις δίκιο είναι η χειρότερη εποχή να πάρεις pc...:

- Η AMD μόλις έβγαλε καινούργιες μητρικές και επεξεργαστές{ΑΜ2 socket} που έχουν πολλά πλεονεκτήματα γενικά, και δέχονται όπως οι τωρινοί INTEL, DDR2 μνήμες που είναι πιο γρήγορες από DDR1. Αλλά τι γίνεται τώρα, οι νέοι επεξεργαστές που έβγαλε, πέρα από το νέο ΑΜ2, είναι σχεδόν οι ίδιοι σε επιδόσεις με αυτούς που έχουν πολλοί μέσα στο site του παλαιότερου σοκετ, το 939. Δηλαδή με άλλα λόγια από πλευρά επιδόσεων, ένας επεξεργαστής Athlon X2{διπύρηνος} 3800+ σε 939{παλιό} υλοποιήση δε διαφέρει σε τίποτα σχεδόν σε επιδόσεις με έναν Athlon 64 X2 3800+ AM2{νέο}. Τι γίνεται όμως, τον επόμενο χειμώνα γύρω, η AMD, θα βγάλει πολύ ισχυρούς επεξεργαστές, σαν τον conroe της intel, που θα μπαίνουν πάνω στη μητρική ΑΜ2 που θα έχεις.

-Η Intel τώρα, επειδή ακριβώς έμαθε από τα λάθη της, σε 1-2 μήνες θα βγάλει τον conroe, που πραγματικά είναι δυνατός, και θα τον ζηλεύουμε για κάποιους μήνες, αυτό είναι σίγουρο. Όμως οι τωρινές προτάσεις της Intel είναι ασύμφορες κατ'εμέ.

Συνοψίζοντας, θα μπορούσες να περιμένεις και να πάρεις conroe, αλλά εσύ είπες πως θες τώρα pc, και καλά κάνεις. Για εμένα μία είναι η λύση: Αγοράζεις τώρα ΑΜ2 μητρική με ΑΜ2 επεξεργαστή dual core{X2 3800+ και πάνω}, παίρνεις τις DDR2 μνήμες που δέχονται και πραγματικά θα μείνουν, και όταν βγάλει η AMD τους δικούς της αντάξιους του conroe, χτυπας έναν. Η πρόταση του dellman είναι καλή, αλλά επειδή σε βλέπω και πολύ έξαλλο, νομίζω πως μια 7900GT, τη τραβάει ο οργανισμός σου επειδή είπες πως θες οπωσδήποτε να μη μασάει ούτε στα ειδικευμένα προγράμματα ούτε στα games.

Link to comment
Share on other sites

Η πρόταση του dellman είναι καλή, αλλά επειδή σε βλέπω και πολύ έξαλλο, νομίζω πως μια 7900GT, τη τραβάει ο οργανισμός σου επειδή είπες πως θες οπωσδήποτε να μη μασάει ούτε στα ειδικευμένα προγράμματα ούτε στα games.
7900 έχω πει :075::075::075:
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.