Jump to content



Κουφό πρόβλημα με page file


Malkav

Recommended Posts

Λοιπόν δοκιμάστε το και εσείς, ανακάλυψα ότι συμβαίνει κάτι απίστευτο με το page file(virtual memory) τουλάχιστον σε XP πλατφόρμα.

Όλα άρχισαν όταν θέλοντας να δώ κάποια extra, που είχε ένα μουσικό cd και έπαιζαν σε quicktime, αναγκάστηκα(μετά απο ανάλογο promt των windows) να κάνω το page file τουλάχιστον 3GB.

Θέτω λοιπόν το page file στα 4GB(δίνω και ένα GB αέρα) και το κάνω fixed size.

Το cd έπαιξε άψογα μετά απο λίγο όμως παρατηρώ ότι δεν έχω Ιnternet.

Αναφέρω ότι έχω μια ADSL 384 και το pc είναι συνδεδεμένο σε αυτή με ethernet πάνω σε ένα ZyXel652H.

Επαναφέρω το page file στις αρχικές ρυθμίσεις και όλα δουλεύουν όπως πριν.

Πεπισμένος ότι κάτι περίεργο συμβαίνει με το συγκεκριμένο pc, για τυπικούς τελείως λόγους δοκιμάζω το ίδιο και στη δουλειά όπου έχω ADSL 1024 και παίρνουμε όλοι Internet από proxy και απίστευτο ΤΑ ΙΔΙΑ.

Σπάω το κεφάλι μου να βρώ πως σχετίζετα το page file με την Internet connectivity

Είμαι έτοιμος να postάρω στην Microsoft, μήπως ξέρει κανείς τι συμβαίνει???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Hero

Περίεργο πρόβλημα. Ούτε εγώ το καταλαβαίνω. Κάτω από 4GB pf συνδέεται κανονικά?

και στα 2GB να το βάλω τα ίδια:crazy:

Αρχική απάντηση από Cube8

Γιατί να το ορίσεις στα 3GB; Πόση RAM έχεις;

Απ'ό,τι ξέρω, το αρχείο πρέπει να είναι τα 3/2 της RAM...

Δεν είναι αυτό το θέμα έχω 2χ512 dual και όλα δουλεύουν μια χαρά με default page file

απλά το όλο ζήτημα προέκειψε κατά τύχη όταν το quicktime μου ζήτησε 3GB.

Eπίσης όλα αυτά με fixed page file.

Επίσης Cube8 Καλώς ήρθες :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.