Jump to content



Στιγμιαια μπλοκαρισματα του σκληρου


Recommended Posts

Σημερα το μεσημερι ενω επαιζα Live For Speed το παιχνιδι ξαφνικα μπλοκαρε κ ξανασυνεχισε κανονικα μετα απο μερικα δευτερολεπτα.Συνεχισα να παιζω ωστοσο ακουγα καθε τοσο κατι περιεργα μπιπ που συνειδητοποιησα οτι ερχονται απ το pc αργοτερα κ συγκεκριμενα απο εναν απο τους 2 σκληρους μου (μαλλον).Τα κολληματα μετα συνεχισαν κ παρατηρησα οτι καθε φορα που εκανε κολλημα το λαμπακι των σκληρων στο κουτι εμενε μονιμα αναμμενο κ ακουγονταν αυτα τα μπιπ.Βγηκα απ το παιχνιδι κ τα ιδια συνεχιζονταν κ στη επιφανεια εργασιας.Εβαλα τα διαγνωστικα προγραμματα της seagate κ εβαλα να τα τρεχω.Κ στους 2 σκληρους ετρεξαν κανονικα εβγαλε κ τους 2 pass.Εκανα restart κ ολα μελι γαλα, επαιξα κ Tomb Raider Legends αρκετη ωρα τζιτζι.Πριν απο λιγο εβαλα παλι το Τomb Raider κ αρχισαν παλι αυτα τα μπιπ κ τα κολληματα μερικων δευτερολεπτων.Εβαλα παλι τα διαγνωστικ κ αυτη τη φορα εβγαλε κ τους 2 σκληρους Fail σε καποιο τεστ!Πιστευετε οτι μπορει να φταιει κατι αλλο εκτος απο ελλατωμα καποιου απ τους 2 σκληρους?Οι σκληροι ειναι εντος εγγυησης ομως εχω την αποδειξη σε φωτοτυπια (στην οποια δε φαινονται κ πολυ καλα κ τα γραμματα :)) , θα την δεχτουν?Επισης ποιο διαγνωστικο προγραμμα προτεινετε?Βοηθηστε με plz γιατι εχω κ αρκετα δεδομενα στους σκληρους απο τα οποια μερικα δε πρεπει να χαθουν σε καμια περιπτωση κ με αγχωνει αυτο που συμβαινει..

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς έκανε και ο καινούργιος WD 200 που είχα πάρει, ακουγόταν ένας ήχος σα μέταλλο να χτυπάει, τερμάτιζε η κεφαλή, κάτι τέτοια κατάλαβα, και μου τον αλλάξανε αμέσως. Τώρα όλα οκ με αυτον που μου δώσανε. Πάντως στον seagate που είχα, το γρήγορο test της seagate το πέρναγε, αλλά το μεγάλο όχι, και όντως αυτός είναι για rma τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις το περιεργο ειναι οτι το κανει οποτε γουσταρει!Αμα τον παω για αλλαγη μπορει κ να μη το κανει κ να μου πουν οτι ο σκληρος ειναι οκ.Greek τα διαγνωστικα εργαλεια τα χρησιμοποιησα (στο 1ο ποστ).Τωρα εχω αποσυνδεσει τον 1 σκληρο κ εχω αφησει μονο αυτον με τα windows για να καταλαβω αν ερχεται απο αυτον το προβλημα.Αν δεν ειναι σε αυτον το προβλημα τοτε σκουρα τα πραματα γιατι στον αλλον σχεδον ολα τα δεδομενα ειναι σημαντικα....

Link to comment
Share on other sites

Δεν παμε καλααααα....Λοιπον ειχα μονο το σκληρο με τα windows κ ολα δουλευαν ρολοι, επαιξα κ παιχνιδια αρκετη ωρα, παιδεψα το σκληρο πολυ κ δε μασαγε.Συνδεω λοιπον κ τον δευτερο κ στο πρωτο ξεκινημα ειπε boot failure κ κατι αλλες βλακειες.Ξαναπροσπαθω κ μετα οταν εβγαλε το welcome των windows αρχισαν τα πολυαγαπημενα μεταλλικα μπιπ μπιπ απο τους σκληρους κ το συστημα κολλησε εκει.Ξαναβγαζω τον δευτερο σκληρο κ αφηνω παλι μονο αυτον με τα windows.Οταν φορτωνε την επιφανεια εργασιας, το αντιβαιρους κτλ να σου παλι μπιπ μπιπ κ κολλησε!Ελεος δηλαδη με λιγα λογια πριν δουλευε κανονικοτατα κ αφου εβαλα κ ξαναεβγαλα τον αλλον τα παιξε!Αρχιζω να πιστευω οτι αυτα μπορει να οφειλονται σε προβλημα τροφοδοσιας.Το τροφοδοτικο μου δεν ειναι κανα αστερι κ το συστημα μου ειναι πολυ ενεργοβορο.Επισης η γραμμη του τροφοδοτικου που εχει τους σκληρους ειναι ηδη πολυ επιβαρυμενη γιατι εκτος απο αυτους εχει κ την καρτα γραφικων, μερικα λεντακια κ εναν 12αρη ανεμιστηρα.Εχω παρατηρησει επιπλεον οτι το τροφοδοτικο μου ζεσταινεται πολυ, πραγμα που μπορει να σημαινει οτι ζοριζεται.Παραλληλα η καρτα γραφικων μου ενω παλια ξεκλειδωνε κανονικα τα pipelines της, τωρα βγαζει τρελα πραγματα οταν το επιχειρω.Ολα τα παραπανω νομιζω πως δειχνουν πως ισως χρειαζομαι περισσοτερη τροφοδοσια.Αααα κ κατι ακομα.Αυτα τα μπιπ μπιπ τα παρουσιασε πρωτη φορα ενω ηταν σε παιχνιδι, που σημαινει οτι η καρτα γραφικων δουλευε αβερτα κ τραβαγε λογικα πολυ ρευμα απτη γραμμη του τροφοδοτικου που ειναι κ οι σκληροι!Ομως μπορει η τροφοδοσια να προκαλει τετοια πραγματα στους σκληρους?Το πρωτο πραμα που θα κανω τωρα θα ειναι να αποσυνδεσω καθε τι περιττο κ να κανω underclocking τον επεξεργαστη απο 3,5 που ειναι στο 1,5Ghz για να ξαλαφρωσω το τροφοδοτικο.Το συστημα μου ειναι οτι βλεπετε στη υπογραφη.Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη παιδια...

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, για να ξέρεις ακριβώς ό,τι αναφέρεις, είναι το πρόβλημα που σου λέγα. Ακριβώς αυτό. Αλλά ας πούμε πως φταίει το PSU, τέσταρε πάνω έναν έναν τον σκληρό με default επεξεργαστή και VGA. Έτσι θα κατάλαβεις, αν και μου φαίνεται πως οι δίσκοι φτάινε.

Link to comment
Share on other sites

Mεχρι τωρα ολα δειχνουν οτι υπευθυνο ειναι το psu για αυτα που γινονται.Εριξα τον επεξεργαστη στο 1,5ghz εβγαλα κ τα λαμπιονια κ ολα δουλευουν αψογα.Κ οι 2 σκληροι δειχνουν υγιεστατοι.Θεμα σταθεροτητας επεξεργαστη, επειδη μπορει να σκεφτειτε οτι εφταιγε αυτο, δεν τιθεται ειναι χιλιοδοκιμασμενο στα 3,5 κ δουλευει ετσι κανα χρονο τωρα..Ηδη παντως απο αυτα που βλεπω εχω αρχισει αναζητηση καινουριου τροφοδοτικου..

Link to comment
Share on other sites

μετρα και τις τασεις του καλου κακου μηπως δεις τιποτα τρελο... παρομοια προβληματα ειχα παλαιοτερακαι εφταιγε πραγματι το τροφοδοτικο... εδινε κατι τασεις μουρλια.. :D

Link to comment
Share on other sites

Εχω κ καρτα ηχου που δεν την εχω βαλει στην υπογραφη αλλα ετσι κ αλλιως δε νομιζω οτι τραβαει κ πολυ ρευμα.Dellman εχω ενα παλιο τροφοδοτικο για τετοιες δουλειες αλλα δεν εχω καθολου χωρο να το βαλω κ ετσι κ αλλιως ενα δυνατο τροφοδοτικο χρειαζεται για να μου μεινει κ αν κανω αναβαθμιση.Σε τροφοδοτικα ειμαι μεταξυ Heroichi 550w, Enermax 535w, κ Ocz Modstream 520w που εχει κ το πλεονεκτημα οτι μπαινοβγαινουν τα καλωδια του.Δε σκοπευω να κανω ποτε sli η crossfire οποτε πιστευω οτι οποιοδηποτε απ τα 3 μπορει να καλυψει ανετα ενα πολυ δυνατο συστημα με μια καρτα γραφικων.Το HEC ειναι το πιο φτηνο αλλα κ τα αλλα ειναι πολυ κοντα σε τιμη.Θελω να παρω κατι καλο για να μου μεινει οπως ειπα.Γνωριζω οτι κ οι 3 εταιριες ειναι πολυ καλες σε τροφοδοτικα, ποιο θα προτιμουσατε?Τεινω πιο πολυ προς το Heroichi..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επρεπε σημερα να κατεβω στην Αθηνα κ με την ευκαιρια περασα απο την Στουρναρη.Αφου παιδεψα τους πωλητες στα καταστηματα κ μετα απο σκεψη τελικα κατεληξα στο Hiper Type R 580w στα 107 ευρω δηλαδη σε κανενα απο τα 3 που σχεδιαζα να παρω :).Το τροφοδοτικο φαινεται να ειναι πολυ καλη κατασκευη κ ακουσα πολυ καλα λογια κ απο ενα ατομο που το εχει.Το εβαλα στο pc κ ολα δειχνουν καλα μεχρι τωρα, κ συμμαζευτηκε πολυ κ το κουτι απο τα απειρα πολυχρωμα καλωδια του chieftec, τωρα φαινονται μονο μερικα απο τα τυλιγμενα με μαυρο διχτυ, καλωδια του Hiper.Αμα ακουστει ξαφνικα κανα τικ τικ απο σκληρους θα αρχισω αναζητηση του πιο σκληρου τοιχου στο σπιτι μου για να αρχισω να βαραω το κεφαλι μου...

Link to comment
Share on other sites

Για 2 μήνες δούλευε έτσι ο σκληρός μου όσπου αποδήμησε είς στον κύριο.. 2 μέρες πριν "πεθάνει" έιχα τρέξει το diagnostic της εταιρίας του (Maxtor) και επειδή έχω 2 Maxtor το έτρεξα και για τους 2... Στον ένα μου έβγαλε σφάλμα και ότι έπρεπε επειγόντος να πάρω backup και στον άλλο οτι είναι οκ..

Αυτό.. Πάρε backup και αν ισχύει η εγγύηση σου ακόμη.. πάνε να σου τον αλλάξουν..

Εχθές πήρα ένα νέο σκλήρο WD Raptor και με το που τον σύνδεσα έκανε αυτό τον ήχο.. αμέσως αλλαγή σήμερα θα πάω...!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.