Jump to content



TFT.Ποιες ειναι καλυτερες για τα ματια?


reyad

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.Διαβασα καποια πραγματακια στο φορουμ και καταλαβα οτι οι οθονες με το tn panel εχουν χειροτερα χρωματα,αλλα ειναι λιγο πιο ''γρηγορες'' κλπ

Η ερωτηση μου ειναι η εξης.Για τα ματια ποιες tft ειναι καλυτερες(πιο ξεκουραστες και με λιγοτερη ακτινοβολια)?Αυτες το tn ή με το pva κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Οι tft δεν έχουν ακτινοβολία φίλε μου,όποια και να πάρεις δε θα έχεις πρόβλημα.Η διαφορά είναι κυρίως στον χρόνο απόκρισης(σε περίπτωση που παίζεις παιχνίδια κυρίως),στα χρώματα και στο "μαύρο" της οθόνης.Αν μας πείς για τί χρήση τη χρειάζεσαι θα προτείνουμε και Panel..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και sorry για το καθυστερημενο της απαντησης.

Η χρηση για την οποια την θελω ειναι κυριως internet και σε δευτερη μοιρα παιχνιδια(ΟΧΙ fps,απο τα υπολοιπα,λιγο απ'ολα-strategy,ραλακια κλπ).

Αυτο που με ενδιαφερει ειναι να μην κουραζονται τα ματια,γιατι αρκετες φορες κλεινω 10 ωρες την μερα μπροστα στον υπολογιστη.

Link to comment
Share on other sites

Eφόσον ο σκοπός σου είναι να πάρεις μια οθόνη μόνο και μόνο για να μην κουράζονται τα μάτια,τότε όλες καλές είναι.Οι οθόνες με Pva/Mva είναι συνήθως πιο ακριβές,αλλά και πιο ποιοτικές.Οι Tn είναι φθηνότερες.Απ'το πορτοφόλι σου εξαρτάται..

Link to comment
Share on other sites

... Αυτο που με ενδιαφερει ειναι να μην κουραζονται τα ματια,γιατι αρκετες φορες κλεινω 10 ωρες την μερα μπροστα στον υπολογιστη.

Εχω 19" Philips TFT και δουλευω 1024χ768 χωρις τα ματια να κουραζονται 10 ωρες την ημερα, ενω η παλια μου 17" CRT με κουραζε τα ματια. Το μυστικο πιστευω ειναι να μη χρησιμοποιεις την προτεινομενη μεγιστη 1280χ1024...:068:

Link to comment
Share on other sites

Το μυστικο πιστευω ειναι να μη χρησιμοποιεις την προτεινομενη μεγιστη 1280χ1024...:068:

Αν δεν χρησιμοποιείς την μεγιστη ανάλυση που προτείνει ο κατασκευαστής όμως, μειώνεις την ποιότητα της εικόνας επειδή συγχωνεύονται τα pixels.. Περί ορέξεως όμως... :p

Link to comment
Share on other sites

Εχω 19" Philips TFT και δουλευω 1024χ768 χωρις τα ματια να κουραζονται 10 ωρες την ημερα, ενω η παλια μου 17" CRT με κουραζε τα ματια. Το μυστικο πιστευω ειναι να μη χρησιμοποιεις την προτεινομενη μεγιστη 1280χ1024...:068:

Ορίστε???

Στις TFT δεν πρέπει να χρησιμοποιείς πάντα την προτεινόμενη? Λέγεται πως αλλιώς παρουσιάζουν πολύ εύκολα προβλήματα και χαλάνε πιο γρήγορα...

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε???

Στις TFT δεν πρέπει να χρησιμοποιείς πάντα την προτεινόμενη? Λέγεται πως αλλιώς παρουσιάζουν πολύ εύκολα προβλήματα και χαλάνε πιο γρήγορα...

Που το ακουσες αυτο??? Για δικαιολογησε το...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δουλεύω στην μέγιστη προτεινόμενη αρκετές ώρες την ημέρα και δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα. Αυτό ίσως έστεκε στις CRT λόγω του μικρότερου ρυθμού ανανέωσης στις μέγιστες αναλύσεις όμως δεν νομίζω να ισχύει στις TFT...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δουλεύω στην μέγιστη προτεινόμενη αρκετές ώρες την ημέρα και δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα. Αυτό ίσως έστεκε στις CRT λόγω του μικρότερου ρυθμού ανανέωσης στις μέγιστες αναλύσεις όμως δεν νομίζω να ισχύει στις TFT...

Παντως μετα απο 15 χρονια συνεχως μπροστα σε οθονη λογω εργασιας, τα ματια αρχιζουν να μη διαβαζουν τα ψιλα γραμματα...:005:

Link to comment
Share on other sites

Εχω 19" Philips TFT και δουλευω 1024χ768 χωρις τα ματια να κουραζονται 10 ωρες την ημερα, ενω η παλια μου 17" CRT με κουραζε τα ματια. Το μυστικο πιστευω ειναι να μη χρησιμοποιεις την προτεινομενη μεγιστη 1280χ1024...:068:

Αυτό είναι ό,τι χειρότερο από άποψη κούρασης γιατί τα βλέπεις όλα θολά.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει ακριβής αντιστοιχεία στα pixel, το πάνελ είναι 1280x1024 5:4 λόγος πλευρών και εσύ το δουλεύεις σε λόγο πλευρών 4:3 (1024x768) οπότε σίγουρα θολώνει.

Αυτό που θα ήταν πιο λογικό είναι να φέρεις πιο κοντά την οθόνη ή/και να βάλεις μεγαλύτερη γραμματοσειρά στο λειτουργικό (εγώ που την έχω στο 1 μέτρο, το έχω αυξήσει λίγο).

Γενικότερα, για 17άρες το 1280x1024 σε στραβώνει, εκτός αν την έχεις πολύ κοντά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.