Jump to content



Αγορά νεου PC


Viper-kt

Recommended Posts

Ηρθε ο καιρος να παρω και εγω ενα νεο pc γιατι αυτο που εχω τα εφαγε τα ψωμια του. Η συνθεση ειναι η εξης:

Tower: THERMALTAKE VC3000BWS ARMOR JUNIOR BLACK+WINDOW

PSU: HEROICHI WIN POWER 550W RETAIL

GPU: SVGA ATI X1800XL-VI 256 GECUBE

CPU: AMD 4600+ 2.40GHZ ATHLON 64-X2 AM2 BOX

Motherboard: GIGABYTE M57SLI-S4

RAM: OCZ PC2-6400 EL DDR2 1GB (2X512MB) GOLD EDITION GX XTC DUAL CHANNEL KIT

Πως σας φαινεται?

Να κανω καποιες διευκρινησεις:

  • Εχω βαλει SLI μητρικη με ΑΤΙ καρτα. Το SLI δεν με ενδιαφερει αλλα αυτη η μητρικη εχει ολα οσα ζηταω
  • Μνημες: Στο site της Gigabyte δεν αναφερει ως υποστηριζομενες μνημες τις OCZ. Θα εχω προβλημα?
  • Δισκους εχω

Το budget ειναι γυρω στα 900 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Γλίτωσε χρήματα από τον επεξεργαστή και βάλτα σε μία αντίστοιχων δυνατοτήτων nvidia έτσι που να μπορέσεις να τις ζευγαρώσεις κάποια στιγμή στο μέλλον.

Ή αν επιμένεις ντε και καλά σε ΑΤΙ κάρτα γραφικών σε nvidia τσίπσετ δώστα ή σε μητρική ή -ακόμη προτιμότερα - σε τροφοδοτικό.

Πάντως στη θέση σου θα πήγαινα σε ενβίντια και σε καλύτερο τροφοδοτικό για να είμαι έτοιμος για το άμεσο μέλλον

Link to comment
Share on other sites

Να τα παρουμε ενα ενα:

Πάντως στη θέση σου θα πήγαινα σε ενβίντια και σε καλύτερο τροφοδοτικό για να είμαι έτοιμος για το άμεσο μέλλον

  1. Ποια καρτα μου προτεινεις σε nvidia αντιστοιχη με την X1800XL σε παραπλησια τιμη? Καινουργια παντα
  2. Τροφοδοτικο προτεινεις το Thermaltake. Ποσο καλυτερο ειναι απο το Hec?
  3. Οπως ειπα, το SLI ή Crossfire, δεν με ενδιαφερουν.
  4. Επεξεργαστη, ας παμε στον AMD 4200 AM2 για μια μεση λυση.

δεν σκέφτεσαι για κανέναν μικρό conroe...?

Το σκεφτηκα αλλα τον απεκλεισα. Αλλωστε δεν κυνηγαω τις απολυτες επιδοσεις. Μια χαρα θα ειμαι και με καποιον ΑΜ2.

Link to comment
Share on other sites

1. 7800 gtx

2 psu το ίδιο hec μια χαρά thermaltake όχι

4. μια χαρά ο 4200

Μητρική asus m2n γύρω στα 100

Μνήμες 2*1 γίγα του κιλού γύρω στα 180

1. Η 7800GTX εχει 300 ευρω. Εγω ειπα για παραπλησια τιμη με την X1800XL που εχει 200.

2. Εχω ακουσει καλα λογια για τα Hec.

4. Καλος ειναι. Δεν μου πεφτει λιγος:003:

Η Asus αν δεν κανω λαθος, δεν εχει firewire. (Ζηταω πολλα το ξερω)

Μνημες, γιατι του κιλου? Μια χαρα δεν ειναι 2x512 OCZ στα 800? 2GB ειναι πολλα για μενα. Ειπα και πιο πανω, δεν κυνηγω τις απολυτες επιδοσεις.

Link to comment
Share on other sites

κανείς λάθος 200 έχει

Eπίσης με firewire

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=1034&Catalog_Id=1&Product_Id=331164&Merchant_Id=1&Nav_Section_Id=1032

Γιατί πλέον όλα έχουν μεγάλες απαίτησεις σε μνήμη. Στο δεύτερο σύστημα είχα 2*1 και τώρα 2*512 απλά καμιά σχέση

Link to comment
Share on other sites

κανείς λάθος 200 έχει

Eπίσης με firewire

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=1034&Catalog_Id=1&Product_Id=331164&Merchant_Id=1&Nav_Section_Id=1032

Γιατί πλέον όλα έχουν μεγάλες απαίτησεις σε μνήμη. Στο δεύτερο σύστημα είχα 2*1 και τώρα 2*512 απλά καμιά σχέση

Αναφερεσαι για μια stock του Πλασιου απο RMA? Αν ναι παω πασο.

Η MSI καλη φαινεται. Θα την κοιταξω με προσοχη, αν και τρεφω μια συμπαθεια προς την Gigabyte που εβαλα στο αρχικο μου ποστ.

Για τις μνημες, τι να σου πω. Του κιλου δεν θελω να βαλω.

Link to comment
Share on other sites

Μνήμες και το ένα γίγα δεν άφησε πολλούς παραπονεμένους. Όσο για τροφοδοτικό και κάρτα γραφικών που σου είπα , στα είπα επειδή έβαλες μητρική με SLI. Τι να τα δώσεις τα παραπάνω χρήματα αν δε σε ενδιαφέρει?

Link to comment
Share on other sites

Μνήμες και το ένα γίγα δεν άφησε πολλούς παραπονεμένους. Όσο για τροφοδοτικό και κάρτα γραφικών που σου είπα , στα είπα επειδή έβαλες μητρική με SLI. Τι να τα δώσεις τα παραπάνω χρήματα αν δε σε ενδιαφέρει?

Μωρε δικιο εχεις αλλα θελω και firewire. Δεν βρηκα καποια non-sli με firewire.

Οσο για το τροφοδοτικο, λεω να προτιμησω το Hec.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν πρόκειται να βάλεις 2 κάρτες γραφικών και με μικρότερο πάλι καλά θα ήσουνα.

Σωστα, αλλα επειδη θα μπουν 4 δισκοι μεσα και 2 dvd-rom, θελω να εχω το κεφαλι μου ησυχο.

Να ρωτησω, το Win power, απο θορυβο πως παει? Εχω ακουσει οτι ειναι σχετικα αθορυβα. Ισχυει?

ΥΓ: Να πω και ενα ευχαριστω που με βοηθατε!:023:

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξαν λιγο τα πραγματα καθως πολλα απο αυτα δεν τα εβρισκα

Tower: Casetech 1022-5 (ολο μαυρο ομως)

GPU: MSI RX1800XL-256 (απο Multirama)

RAM: Supertalent DDR2-667 (2x512)

Σημερα θα εχω και τα υπολοιπα πραγματα (ελπιζω δηλαδη:026: ) οποτε ειναι ετοιμο το καινουργιο pc μου.

Ευχαριστω οσους με βοηθησαν!

ΥΓ: Αν θελετε, μπορειτε να το κλειδωσετε

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.