Jump to content



mouse - keyboard dead, παρακαλω βοηθηστε γιατι βρισκομαι σε απογνωση


Darkus

Recommended Posts

Για να μη τα πολυλογω τα εχω γραψει και πιο πριν

εδω

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=26255

Μετα απο μια οδυσσεια με τα ρμα πηρα πισω τη μητρικη και ξαναδοκιμαζω με τα ιδια αποτελεσματα!!Την παω στο μαγαζι σημερα και μετα απο ενα ελεγχο στο καταστημα με κενο ιδε σκληρο μνημη 512 κινγκστον και ενα 24πινο τροφοδοτικο αν και βγαζει μεν το γνωστο μυνημα checksum errors ομως το ποντικι και το πληκτρολογιο δουλευαν μια χαρα με αποτελεσμα ο τεχνικος να μπορει να μπει στο βιος και να το διορθωσει( εκανε load defaults ,χαρας το πραγμα δλδ και εμενε αμα μου δουλευαν τα πληκτρολογια θα το εκανα)

Μετα απο τα ντοκουμεντα τα συγκεκριμενα αναγκαστηκα να συμφωνησω πως η μητρικη δουλευε οκ!!

Την παιρνω σπιτι και τη βαζω πανω στο κουτι!!Χωρις checksum errors αρχιζει να φορτωνει κανονικα windows(τα οποια ειχα εγκαταστησει με τη παλια μητρικη αλλα ενταξει φορτωσαν παρολο τα διαφορετικα τσιπσετ ντριβερς κλπ, μου ειχε ξανασυμβει με τη παλια μητρικη οταν εκανα το ιδιο με την ασους της πρωτης υπογραφης)ΟΜΩΣ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ-ΠΟΝΤΙΚΙ ΝΕΚΡΑ,δοκιμαζω να βαλω σε usb ποντικι η πληκτρολογιο, τζιφος δε παιρνει ρευμα, βαζω usb φλασακι και αυτο δε δουλευει,γενικα νεκρα το πισω πανελ της μητρικης,βαζω ενα headset ακουστικο για να ακουσω τον ηχο εναρξης των γουιντοους αλλα μονο στο ενα φανηκε να παιρνει ρευμα(ακουσα το χαρακτιριστικο παρασιτο που κανει οταν το βαζεις στη καρτα ηχου αλλα οχι ηχο)

Βοηθηστε με γιατι θα το σπασω!!

Α και εβγαλα ολα τα αλλα απο τη τροφοδοσια(το τροφοδοτικο ειναι modular be quiet 530 )O νους μου παει και λιγο στο τροφοδοτικο που ειναι και προσφατα αγορασμενο γιατι κατι μικρα τσαλιμακια μου τα εκανε με την παλια μου abit αλλα μπορει να φταιγαν και οι μπαταριες του ασυρματου πληκτρολογιου!!

Απο οτι θυμαμαι ομως ειχα δοκιμασει και το παλιο μου τροφοδοτικο με την ιδια μητρικη αλλα παλι ειχα το ιδιο προβλημα με πληκτρολογιο-ποντικι.

Δωστε μου τα φωτα σας!!

Επειδη η κατασταση ειναι απο τα αγραφα ακομα και χαζομαρα να πειτε δε με πειραζει γιατι εχω δοκιμασει τα παντα(αυτα που γνωριζω)

Α και μνημη εχω δοκιμασει και τη βρισκει κανονικα αλλα το προβλημα παραμενει

Link to comment
Share on other sites

τελικα πρεπει να παραδεχτω πως το αθλημα δεν με παει!!σε καθε νεα αγορα που κανω η μητρικη θα εχει και καποιο προβλημα τρελα κουφο ομως.μου εχει τυχει μητρικη που να μη δινει το καταλληλο ρευμα στο επεξεργαστη(λιγοτερο) με αποτελεσμα να μην μπορει να περασει παραθυρα(λυθηκε μετα απο 2 βδομαδες με αυξηση ρευματος μεσω βιος), μητρικη που για να δουλεψει θελει βιος απντειτ αλλα με αλλο επεξεργαστη απο αυτον που αγορασα(λυθηκε με ετη βοηθεια γνωστου που μου δανεισε τον επεξεργαστη του) και τωρα βρηκα μητρικη που βραχυκυκλωνει απο τις βιδες που χρησιμευουν για τη στηριξη της στο κουτι!Να πω πως το κουτι ειναι προβληματικο?ε οχι δα!4 μητρικες εχω αλλαξει στο κουτι και δεν ειχα προβλημα!Δε θελω να το κλεισω ακομα το συγκεκριμενο τοπικ γιατι θα ηθελα την βοηθεια σας στο πως να αντιμετωπισω το προβλημα!Ενταξει μια μητρικη δε μπορει να αιωρειται χωρις βιδες.....

Αυτο ειναι το κουτι μου!!

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700376

και αυτη η μητρικη

http://www.mgmanager.gr/view.asp?ID=9080

μηπως υπαρχουν καπου πλαστικες αντι για μεταλλικες βιδες?

Α για να γινω πιο σαφης.Οταν η μητρικη ειναι εκτος κουτιου δουλευει οκ, οταν ειναι εντος χωρις να κουμπωσω τις βιδες παλι οκ!!Οταν βιδωσω εστω και μια παιζει κανονικα αλλα usb,firewire + ps2 βραχυκυκλωνουν και δε δουλευουν!Επισης μπορω για αυτο το λογο να ζητησω αντικατασταση μητρικης εννοειται με μια αλλη αφου απο οτι φαινεται ολες οι συγκεκριμενες το ιδιο προβλημα εχουν.

Link to comment
Share on other sites

κάπου είχα δεί κάτι σαν "πλαστικά stands/ροδέλες" που τα βάζεις ανάμεσα στις βίδες και την μητρική και έτσι και ακουμπάει απευθείας

Aν μπορεις να θυμηθεις θα βοηθησεις πολυ παντως!

Link to comment
Share on other sites

χμμμ να σου πω δεν θυμάμαι αν ηταν μαζί με την μητρική ή αν μου τα δωσαν μαζί με κάτι βίδες όταν πήρα ένα σκληρό από την Γραμμή

από την μία μεριά είναι πιάνουν σαν κλιπ και από την άλλη είναι "βίδα"

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εγω χρειαζομαι πλαστικες βιδες που να κουμπωνουν στη μητρικη(πισω απο τη μητρικη) και πλαστικες βιδες που να κουμπωνουν απο πανω!!Διαφορετικα βραχυκυκλωνει και υπαρχει προβλημα!!

Μου γενιεται ομως το ερωτημα!!

Αν χρησιμοποιησω πλσστικες βιδες ωστε να δουλευει απροσκοπτα χωρις βραχυκυκλωμα τοτε πως θα γειωνει η μητρικη?

Ρε παιδια σας εχει συμβει κατι παρομοιο?

Μπορω να απαιτησω αντικατασταση με καποιο αλλο μοντελο?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις τσεκάρει την περίπτωση να "σκευρώνει" ελαφρά η μητρική όταν την βιδώνεις; Αν δεν την σφίξεις καλά σου δουλεύει κανονικά; Μου είχε τύχει μια παρόμια περίπτωση και έφταιγε ένα απ'τα μεταλλικά "ποδαράκια" του κουτιού που πιάνει πάνω η μητρική. Ήταν λίγο στραβό και με το βίδωμα σκεύρωνε η μητρική

Link to comment
Share on other sites

Ας κλεισει !Τελικα το προβλημα δεν ηταν στο κουτι ουτε και στη μητρικη.Η μαλλον θα μπορουσα να κατηγορησω τη μητρικη!Ενα ποδαρακι απο τη παραλληλη θυρα εκανε σωμα πανω στο σασι.Ειναι λιγο λογικο αφου μεσα σε ενα matx mobo μπορεσαν να χωρεσουν τοσες θυρες οσες και ενα πλουσιο σε εξοπλισμο standard atx mobo.Αλλα σε μερικα σημεια τα ποδαρακια απο τις διαφορες κολλησεις ηταν υπερβολικα μακρια!!Τεσπα Ταλαιπωρια τελος, επιτελους!

Ευχαριστω οσους απαντησαν για το χρονο που αφιερωσαν.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.