Jump to content



Καινούργιο PCάκι... Συμβουλές;


apotsi

Recommended Posts

Μιάς και κατάφερα τελικά και πούλησα τον computerάκο μου, ετοιμάζομαι για καινούργιο. Το μηχάνημα θα προορίζεται για gaming, λίγο overclocking (ένεκα και της υδρόψυξης) και άλλες καθημερινές εργασίες (browsing, audio, office, κτλ, κτλ.)

Σκοπός είναι να μην ξεπεράσω τα 1500€ (μαζί με οθόνη). Αν βέβαια πάμε λίγο παραπάνω, χαλάλι. Λίγο όμως...

Έχω καταλήξει στα παρακάτω:

CPU: INTEL E6400 ή Ε6600

Μ/Β: ASUS P5B Deluxe

CASE: (ένα καλής ποιότητας midi ή full... Δεν θέλω μετά από λίγο καιρό να τρίζει)

PSU: 530W και πάνω όσο το δυνατόν πιό αθόρυβο (ας έχει ανεμιστήρα/-ες, απλά να μην κάνει σαν βάρκα) - αν υπάρχει και με αφαιρούμενους connectors για καλύτερη ροή αέρα στο κουτί

RAM: 2x 1GB = 2GB DUAL CHANNEL KIT (καλής ποιότητας, μπορεί να παίξει και λίγο overclocking)

VGA: nvidia 7900GS και πάνω (δεν ξέρω συγκεκριμένη μάρκα - θα παίζω πολλά παιχνίδια)

MONITOR: LG L204WT-BF 20" Wide

DVD: ένα απλό DVD (έχω RW)

Αυτά... δίσκους έχω, floppy δεν θέλω.

Περιμένω συμβουλές και προτάσεις.

Ευχαριστώ πολύ όλους εκ των προτέρων,

Τόλης

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply

λοιπον εγω θα σου προτεινα

case αφου θες κατι σχετικα φθηνο.δες καποιο το πλαισιου chieftec.

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=15&Nav_Section_Id=15&Catalog_Id=1&Product_Id=225997&Merchant_Id=1&sts_cid=3

αν και ειμαι τις γνωμης να κοψεις λιγο απο αλλου και να παρεις κατι καλο πχ στακερ για να χωσεις μεσα και την υδροψυξη.

psu http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700347

gpu καποια 7900. εσυ αποφασιζεις.αν και εγω θα επαιρνα μεταχειρισμενη τωρα,και οταν εβγαινε το dx10 θα εβαζα μια τετοια πανω και το συστημα θα φυσουσε.

οθονη ασε την lg στην ησυχια της. tn πανελ εχει. περιμενε απο δευτερα θα κυκλοφορησει η philips 200wp7 με s-ips πανελ. 450 περιπου τιμη.

ram δες τις super talent ddr2 800 του πλαισιου. ανεβαινουν τρελα σε συνδοιασμο με p5b.

γενικα ειμαι της αποψης να επενδυσεις τα 500 ευρο σε οθονη και αν βγει λιγο παραπανω δεν πειραζει. και τα υπολοιπα στο πισι.

Link to comment
Share on other sites

οθονη ασε την lg στην ησυχια της. tn πανελ εχει. περιμενε απο δευτερα θα κυκλοφορησει η philips 200wp7 με s-ips πανελ. 450 περιπου τιμη.

ram δες τις super talent ddr2 800 του πλαισιου. ανεβαινουν τρελα σε συνδοιασμο με p5b.

γενικα ειμαι της αποψης να επενδυσεις τα 500 ευρο σε οθονη και αν βγει λιγο παραπανω δεν πειραζει. και τα υπολοιπα στο πισι.

Ποιά η διαφορά στις δύο τεχνολογίες οθόνης; Είναι ορατή/τεράστια, ή στα χαρτιά; Γιατί την LG την βρίσκω 330€ περίπου. Είναι μεγάλη η διαφορά με την Philips που μου λες.

Όσο για τις supertalent, τα ίδια μου είπε και ο φίλος μου ο dellman... Μάλλον αυτές θα χτυπήσω.

Link to comment
Share on other sites

Αpotsi εγω θα προτεινα αυτα

CPU: INTEL E6400 -- 240€

Μ/Β: ASUS P5B -- 150€

CASE: 810 CM STACKER -- 165€

PSU: ENERMAX 600W -- 140€

RAM: 2xOCZ 800 Platinum -- 300€

VGA: Gigabyte 7900GT -- 310€

MONITOR: LG L204WT-BF 20" Wide -- 330€(αυτην θες?)

Συνολο: 1630€

ειναι καπως πολλα τα 130€ παραπανω ε? :090:

Link to comment
Share on other sites

Αpotsi εγω θα προτεινα αυτα

CPU: INTEL E6400 -- 240€

Μ/Β: ASUS P5B -- 150€

CASE: 810 CM STACKER -- 165€

PSU: ENERMAX 600W -- 140€

RAM: 2xOCZ 800 Platinum -- 300€

VGA: Gigabyte 7900GT -- 310€

MONITOR: LG L204WT-BF 20" Wide -- 330€(αυτην θες?)

Συνολο: 1630€

ειναι καπως πολλα τα 130€ παραπανω ε? :090:

Συμφωνώ απλά ενα καλυτερο monitor εκεί που φτάσαμε αξίζει!

αρα προσθεσε +150 ευροπουλα.

Στο κάτω κάτω της γραφής, ειναι και το περιφερειακό που κρατάει παραπάνω απο όλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε παιδιά όχι για την LG ??? Ποιά δηλαδή προτείνετε; Στο παραπάνω configuration θα άλλαζα τον επεξεργαστή (για να κρατήσει λίγο παραπάνω - ή όχι; ), την μητρική με την deluxe, κουτί δεν ξέρω αν θα έπαιρνα τόσο ακριβό.

Link to comment
Share on other sites

To Stacker πάντα ήταν υπερβολή εκτός κι αν ήθελες να χώσεις εκεί μέσα και ένα μη-συμβατικό σύστημα ψύξης.

Τόλη, τσίμπα ένα τέτοιο -> http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=15&Nav_Section_Id=15&Catalog_Id=1&Product_Id=212655&Merchant_Id=1&sts_cid=3

ή αν θες περισσότερο χώρο, ένα τέτοιο -> http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=15&Nav_Section_Id=15&Catalog_Id=1&Product_Id=302065&Merchant_Id=1&sts_cid=3

Ποιοτικά, στιβαρά κουτιά, με χώρους και πολύ καλή εργονομία.

Link to comment
Share on other sites

CPU:E6400(πιστευω θα εισαι εντάξει)

M/B:ASUS P5B

μνήμες πάρε supertalent απο πλαισιο,δεν χρειαζετε να δώσεις 300αρι για OCZ:D

PSU:Κάποιο ησυχο enermax θα κάνει την δουλειά του:002:

VGA:7900GT

κουτάκι πάρε κάτι επωνυμο που να χώραει μέσα η υδροψυξη.

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, και εγώ για το BA της chieftec έλεγα.

Τεραστιο αλλα καλο κουτι.Οσο για τον raptor θα συμφωνισω με εσενα ακομη και σε raid εχουν μικρη διαφορα σε αποδοση που να δικαιολογει το κοστος τους,κατα την γνωμη μου παντα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αναφερθηκαν οι super talent προτεινα την mobo επειδη τις υποστηριζει.

Αν δεν θες 800αρες κοιτα αυτες τις OCZ εδω και απο μητρικη την ASUS P5N32

Γνωμη μου ειναι οτι για οθονη και για κουτι δωσε οσα λεφτα μπορεις μιας και ειναι αυτα που πάντα αλλάζονται τελευταια και κρατανε πολλα χρονια οποτε μην τα λυπηθες να τα δωσεις για ενα Armor η ενα Stacker.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.