Jump to content



επισκευη πιξελ


d|smal

Recommended Posts

μου εκαψε ενα πιξελ η 930bf γινεται καπως να επισκευαστει η πρεπει να περιμενω μηπως καψει αλλα 7 κ μου την αλλαξουν? ειναι σε πολυ σπαστικο σημειο!!:102: :102: :085: :085:

Link to comment
Share on other sites

Τα κολλημένα pixels έχουν 1 απο τα 3 βασικά χρώματα... Διορθώνονται με αυτό το videακι που θα διαβάσείς παρακάτω...

Τι πιο εκνευριστικό από ένα καμμένο Pixel στην TFT οθόνη μας... καμμένο ή μήπως....κολλημένο;;; (Dead or Stuck???)

TA KAMMENA PIXELS ΔΕΝ ΔΙΟΡΘΩΝΟΝΤΑΙ, ΑΛΛΑ ΤΑ ΚΟΛΛΗΜΕΝΑ ΝΑΙ,ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΥΚΟΛΑ!!!

Πως όμως διακρίνω αν ένα pixel είναι καμμένο ή κολλημένο;

Καμμένο είναι το pixel που φαίνεται μαύρο σε άσπρο-φωτεινό φόντο, ή άσπρο σε μαύρο-σκούρο φόντο

Κολλημένο είναι το pixel (ή καλύτερα subpixel) το οποίο φαίνεται μπλε,πράσινο ή κόκκινο σε σκούρο φόντο (σε φωτεινό φόντο ένα κολλημένο subpixel συνήθως ΔΕΝ φαίνεται)

Η επιδιόρθωση ενός κολλημένου subpixel είναι απλή αλλά ίσως να χρειαστεί υπομονή.

Τι θα χρειαστείτε :

1.Το βιντεάκι που προσφέρεται στη διεύθυνση

http://www.jeffpatch.com/movies/M4V56052.MP4.zip

παίζει σε Quicktime και είναι μεγέθους 1,5mb

2.To Quicktime Player στο οποίο θα βάλουμε το παραπάνω βίντεο να παίζει συνεχώς (λούπα, με Ctrl+L)

Το συγκεκριμένο βίντεο παίζει μια πολύ γρήγορη εναλλαγή των βασικών χρωμάτων με ρυθμό 30frames/sec, εξαναγκάζοντας στην ουσία να ''ξεκολλήσει'' το προβληματικό subpixel.

Αυτό που δεν μπορεί να προβλέψει κανείς είναι το ''σε πόση ώρα'' θα γίνει αυτό.

Προσωπικά άφησα το βίντεο να τρέξει 5 λεπτά και το Pixel διορθώθηκε, αλλά είναι καταγεγραμμένο πως χρήστες έχουν αφήσει το βίντεο να τρέχει όλο το βράδυ...!!! Παρόλα αυτά όμως είδαν αποτέλεσμα!

Προσοχή! Δεν είναι ανάγκη να έχετε μεγιστοποιημένο το παράθυρο του Quicktime, αρκεί το βίντεο να τρέχει ακριβώς εκεί που βρίσκεται το προβληματικό subpixel. Μειώστε το μέγεθος του player όσο το δυνατόν.

Για επίμονα κολλημένα pixels δείτε και παρακάτω

http://www.jeffpatch.com/?p=11

http://www.pcdoctor-guide.com/wordpress/?cat=2

....επίσης νομίζω ότι παιζει και με άλλους players εκτός του quick time δοκιμασε το.

Link to comment
Share on other sites

ε εαν ειναι πρασινο η μπλε το φοντο φαιενεται μαυρο εαν ειναι μαυρο ειναι θαλασσι εαν ειναι ασπρο ειναι μαυρο.. παντως κριμα.. δλδ αν μου καουν 5 στο κεντρο της οθονης παλι δεν θα την αλλαζουν?? και ειναι k samsung... σκ@τα στη μουρη τους...

Link to comment
Share on other sites

3ο καθετο εικονιδιο απο αριστερα πανω και 5ο οριζοντιο σε 1280 αναλυση βαλτα ετσι κ θα καταλαβεις.. κριμα παντως περιμενα πολυ καιρο να αλλαξω πισι γενικα αμα ειναι δουλεμενο το χρημα σου φαινεται καπως εστω κ το ενα πιξελακι..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.