Jump to content



θορυβώδες ups


HikariNoRevan

Recommended Posts

Καλημέρα κύριοι, χθες αγόρασα το MGE 1100 ups από eshop αλλά το ρημάδι έχει έναν ανεμιστήρα από πίσω και κάνει πιο πολύ θόρυβο και από το PC. Αν το εγχειρίσω και απσυνδέσω τον ανεμιστήρα λέτε να υπάρξει κανένα πρόβλημα ή θα εκραγεί και θα τρέχω?:107: Τα specs του τροφοδοτικού βρίσκονται εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Για να το έχει βάλει ο κατασκευαστής πάει να πεί ότι χρειάζεται, οπότε να τον αποσυνδέσεις δεν είναι και ότι πιο λογικό.

Θα σου πρότεινα να βρεις την επίσημη αντιπροσωπεία και να πας από εκεί και να σου δείξουν ένα ίδιο μοντέλο σε λειτουργία για να εξακριβώσεις αν όντως είναι θορυβώδη (και φτηνά) τα φανάκια σε όλη αυτή την σειρα μοντέλων ή αν είναι μόνο σε σένα το πρόβλημα. Αν το δείγμα του αντιπροσώπου δεν κάνει θόρυβο δώσε το δικό σου πίσω για επισκευή/αλλαγή στην εγγύηση.

Αλλά επειδή και αλλού έχω διαβάσει για ιδιαίτερα θορυβώδη fanάκια σε UPS (παραπάνω από ολόκληρο το PC), μάλλον είναι κάτι συνηθισμένο και που θα πρέπει να συνηθίσεις.

Η άλλη, πιο extreme, λύση αν έχεις τις γνώσεις είναι να το ανοίξεις και να βάλεις ένα αθόρυβο fan. Βέβαια ξεχνάς εγγυήσεις κτλ, κτλ....

Link to comment
Share on other sites

Ενα Mustek 1000αρι που έχω κάνει σαν ελικόπτερο και ευτυχώς δεν βρίσκεται στο δωμάτιο. Υπάρχει ενας οδηγός EΔΩ που μπορεί να σου δώσει μερικές ιδέες :)

Edit: Το MGE Premium 500 δεν εχει ανεμιστηρα, μια χαρα με βόλεψε!

Link to comment
Share on other sites

εχω 2 ups 1 apc kai 1 mge

το apc εχει φαν αλλα δουλευει μονο οταν πεφτει το ρευμα

ενω το mge δουλευει παντα το φαν του ακομα και κλειστο οταν ειναι

και κανει πραγματι πολυ θορυβο

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το ειχα το Nova , ο θορυβος προκυπτει ναι μεν απο τον φασαριοζο ανεμιστηρα αλλα και απο τον σχεδιασμο του γενικα. Σιγουρα μπορει να τον αντικαστησει με ενα αθορυβο χωρις να εχει προβλημα στην λειτουργια του.

Link to comment
Share on other sites

Ενα Mustek 1000αρι που έχω κάνει σαν ελικόπτερο και ευτυχώς δεν βρίσκεται στο δωμάτιο. Υπάρχει ενας οδηγός EΔΩ που μπορεί να σου δώσει μερικές ιδέες :)

Edit: Το MGE Premium 500 δεν εχει ανεμιστηρα, μια χαρα με βόλεψε!

Κανει φασαρια οταν κοπει το ρευμα και το load παει στο ups. Οταν υπαρχει ρευμα το fan δεν ειναι τοσο ενοχλιτικο κατα τη δικη μου αποψη.

Link to comment
Share on other sites

εχω 2 ups 1 apc kai 1 mge

ενω το mge δουλευει παντα το φαν του ακομα και κλειστο οταν ειναι

Αυτό είναι και το κύριο πρόβλημα μιας και το πι-σι το έχω στο υπνοδωμάτιο και το κλείνω το βράδυ. Ας πούμε ότι την ημέρα πάει και έρχεται, το βράδυ θα πρέπει να αποσυνδέω κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Κανει φασαρια οταν κοπει το ρευμα και το load παει στο ups.

Πρέπει να εχω πολύ αθόρυβο pcκαι εχω καλομάθει μάλλον γιατι δεν θα μπορουσα να κοιμηθώ παρέα με το mustek στο ιδιο δωμάτιο:102:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.