Jump to content



Υψηλές θερμοκρασίες σε σκληρό δίσκο.


Damien1442169094

Recommended Posts

Γεια σας! Εχω στο PC μου εναν δισκο Western Digital 250GB SATA2, μαζι με αλλους δυο δισκους 80GB IDE και 160GB SATAI. Το προβλημα μου ειναι οτι οι θερμοκρασιες που ανεβαζει ειναι πολυ υψηλες, της ταξης των 60 βαθμων! Αυτο μου το βγαζει το προγραμμα HDD Health. Περα απο αυτο, καποιες φορες τον ακουω να σταματαει (δλδ να πεφτουν οι στροφες του) και ακολουθως να ξαναρχιζει να δουλευει. Αυτο δεν επηρρεαζει τα Windows (δεν κρεμανε), γιατι ειναι φορτωμενα στον 160αρη. Λετε αυτο να οφειλεται στη θερμοκρασια ή στην τροφοδοσια απο το τροφοδοτικο (400W); Οι αλλοι δισκοι εχουν νορμαλ θερμοκρασιες, ιδιες με το συστημα, δλδ περιπου 30-34 βαθμους. Εχω δε τοποθετησει στο μπροστα μερος του κουτιου 2 fan των 8cm που φυσουν αερα πανω στους δισκους και ενα 12cm fan στο πισω μερος που εξαγει. Τι προτεινετε να κανω με το δισκο; Να τον παω πισω για αντικατασταση; Το υπολοιπο συστημα μου ειναι περιληπτικα: Motherboard ASUS P5GD1, Intel 540 3.2, 1GB RAM kingston dual channel, MSI 6600 256MB graphics.

Link to comment
Share on other sites

Ο δισκος που εχεις ειναι αυτος με τα 16MB cache? Αν ναι τοτε απλα η παρτιδα εχει ελαττωματικο αισθητηρα μην ανησυχεις.Ειναι πολυ γνωστο στο google το προβλημα.

Ακομη,αν αυτο σε καθησυχαζει εχω τον ιδιο δισκο (φυσικα με τα ιδια συμπτωματα) παρα πολλους μηνες τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Περα απο αυτο, καποιες φορες τον ακουω να σταματαει (δλδ να πεφτουν οι στροφες του) και ακολουθως να ξαναρχιζει να δουλευει. Αυτο δεν επηρρεαζει τα Windows (δεν κρεμανε)...

Πρέπει να εχεις ενεργοποιήσει την εξοικονόμιση ενέργειας (σβησιμο δισκων μετα απο κάποιο χρονικό διάστημα) γιαυτο και σβηνει ο δισκος που δεν χρησιμοποιείται!

Control Panel->Power Options->Turn off Hard Disks.

Link to comment
Share on other sites

Ο δισκος που εχεις ειναι αυτος με τα 16MB cache? Αν ναι τοτε απλα η παρτιδα εχει ελαττωματικο αισθητηρα μην ανησυχεις.Ειναι πολυ γνωστο στο google το προβλημα.

Ακομη,αν αυτο σε καθησυχαζει εχω τον ιδιο δισκο (φυσικα με τα ιδια συμπτωματα) παρα πολλους μηνες τωρα.

Ναι, αυτος πρεπει να'ναι, ειναι της "ΚS" σειρας και απ'οτι βρηκα μονο αυτοι εχουν 16ΜΒ. (Λεω "πρεπει" επειδη βαριεμαι να τον ξεβιδωσω και για σιγουρα θα βρω την αποδειξη που τον αγορασα). Το οτι σβηνει και ξαναναβει θα δοκιμασω να αλλαξω καλωδιο τροφοδοσιας μηπως δεν κανει καλη επαφη. Αυτο το να σβηνει και να ξαναναβει το κανει σε τυχαιες στιγμες, πχ μπορει και οταν bootαρει ο η/υ... Σιγουρα ειναι πιο ζεστος απο τους αλλους 2 western, αλλα δεν ζεματαει κιολας! Ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.