Jump to content



Να δεις που κάτι λείπει...


HeartDoc

Recommended Posts

Τι το πήρα μαύρο το Kandalf; Μπλέ έπρεπε να το πάρω να μην χρειαστεί και βάψιμο! :082:

Houston we don't have a clue what's this.. Αλλά ας τα πάρουμε από την αρχή.

Πριν από μια εβδομάδα χάζευα στο E-shop και λέω.. Δεν φτιάχνω ένα νέο σύστημα;

Οπότε παρίγγειλα μες την τρελή χαρά:

* Thermaltake Kandalf

* Tangan 480W

* Asus P5N32 SLI Delux

* Pentium D 945

* Geil Dual Chan. 667Mhz (2x1GiB)

* Seagate Barracunda SataII 400GiB

* Asus nVidia 7900 (dual DVI)

(ε και τα Floppy, DVD/DVD-RW.. ).

Eχτε' μου ήρθε και μες την τρελή χαρά άρχισα την κατασκευή του κομμάτι κομμάτι...

Όλα είναι στην εντέλεια! Μοbo, cpu, psu, ram, gfx card, drives και πάω να το βάλω σε λειτουργεία να χαρώ και λίγο. Βάζω το adaptor DVI to VGA και το συνδέω στην φφφανταστική οθόνη μου.

Περιχαρής πατάω το "Power On" και... Βζουυυμμμ... 29 κατασκευαστές fan-ακίων χάρηκαν με την αγορά μου... όλα γυριστά όλα ανθιρά!

Τι λείπει όμως? Μα φυσικά το signal στην οθόνη. :017:

Ούτε POST Screen ούτε τίπουτις... και το σπαστικό είναι ότι δεν ξέρω τι φταίει μιας και όλα μοιάζουν στη θέση τους.. .:068:

Να το πετάξω??:017:

Σημείωση 1: Το δοκίμασα και σε άλλη οθόνη (πάλι με vga είσοδο).

Σημείωση 2: Η απάντηση κλώτσα το μπας και πάρει μπρος δεν γίνεται δεκτή. Είναι θεόβαρο :082:

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό είναι ότι δεν έχεις βάλει καλά τις βάσεις στην μητρική και κάπου βραχυκυκλώνει.. Το πρώτο πράγμα είναι να τα ξυλώσεις όλα και να τα συνδέσεις εκτός κυτίου πάνω σε ένα χαρτι για μόνωση και το ξεκινήσεις απο εκεί και με τα ελάχιστα εξαρτήματα....

Link to comment
Share on other sites

Τhnx για το χρόνο σου George..

Χρουμφ... για να δούμε αν δώσει signal με μνήμη και gfx μόνο... :087:

('Ισως και άσχετο: Κατά το POST δεν θα έπρεπε να έχω στο front panel ένδειξη λειτουργίας του SATA? Η φίλτατη asus δεν αναφέρει κατι τετοιο στο manual, απλά μου έκανε εντύπωση.. :104: )

Link to comment
Share on other sites

δεν μπουταρει το pc, αν δειχνει το fp τα sata σε μαρανε?

κοιτα μηπως δεν εβαλες καλα το καλωδιο ρευματος στη vga (και το 4πινο στη μητρικη)

ΥΓ

επισης, μηπως τυχον οι μνημες ειναι σε λαθος θεσεις και η μητρικη θελει καποιες συγκεκριμενες

ΥΓ2

PentiumD 945? Thermaltake? πετα τα καλυτερα? :003: (kidding :004: )

Link to comment
Share on other sites

δεν μπουταρει το pc, αν δειχνει το fp τα sata σε μαρανε?

:p

και το 4πινο στη μητρικη

Ξανα πές το να πηδήξω από το μπαλκόνι... :119:

4pin? :017: ( ο ποιος είμαι; Τι κάνω εδώ;.. )

(Aσχετο: Το manual είναι άθλιο... :120: )

επισης, μηπως τυχον οι μνημες ειναι σε λαθος θεσεις και η μητρικη θελει καποιες συγκεκριμενες

Στις 1+3.. Αλλά και σε άλλο channel να ήταν δεν θα δούλευε; οεο;

PentiumD 945? Thermaltake? πετα τα καλυτερα?

Πες το ψέματα.. Τόσα χρόνια με τους AMD-ούληδες μια χαρά ήμουν.. :026:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.