Jump to content



Αντικατάσταση κουτιού plz help


dominator1442169151

Recommended Posts

χαιρετώ , η απορία μου έχει να κάνει με την επιλογή καινούργιου case για το pc

MB QDI Platinix 2E/333 845 PE ΑΤΧ, 2 HDD Maxtor 200 & 60 GB , 1 DVDRW, 1CDRW,κάρτα ήχου Creative X-Fi, κάρτα τηλεόρασης LifeView, 1 GB Ram,GeForce MX 440(πιο απλή δεν γίνετε).

Αυτό το καλοκαίρι αντιμετώπισα προβλήματα υπερθέρμανσης!!!!

Άνοιξα τα μάτια μου με το HDD Health.Όλο το καλοκαίρι την έβγαλα με το πλαινό καπάκι ανοικτό και ένα μεγάλο FAN στο πλάι.Η θερμοκρασία έπεσε κατά 12 βαθμούς C.

Αυτό το χάλι όμως απαιτεί κάθε 3 ημέρες τουλάχιστον καθαριότηα στο PC(σκόνες κτλ.)

Σκέφτομαι να αλλάξω κουτί.Βρήκα λοιπόν το AKASA AK-ZEN01-BK ZEN-BLACK SILENT COOL MIDI TOWER ,οικονομικότατο μαζί με δύο μεγάλα fans E+Π χωρίς τροφοδοτικό.

Το τροφοδοτικό μου είναι 300W (με περιφερειακά scanner και εκτυπωτή που λειτουργούν όμως σπανίως).

Αναμένω και έναν εξωτερικό σκλήρό USB.Δεν μπορώ να βγάλω άκρη με τις συνδεσμολογίες των ανεμιστήρων αφού απο το τροφοδοτικό περισεύει μία πρίζα 6Pin(1red,2 orange,3black)Η μητρική έχει δύο αναμονες 3pin(1 SYS_FAN και 1 PWR_FAN)Κάτι άκουσα και για splitter στις απολήξεις του τροφοδοτικού.

Οι προδιαγαφές για τους ανεμιστήρες είναι Ενσωματωμένοι: Εμπρός: 1 x 12cm sleeve bearing, 1200 RPM, 23.1 dB, 47.98 CFM. Πίσω: 1 x 12cm sleeve bearing, 1200 RPM, 23.1 dB, 47.98 CFM.

Η ερώτηση έχει να κάνει με την συνδεσμολογία των ανεμιστήρων.

Να προσπαθήσω πάνω στην μητρική , ή να τραβήξω απο το τροφοδοτικό?????

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Ή μήπως να προσαρμόσω απλά ένα fan πίσω απο τουσ σκληρούς! αφού με ενδιαφέρει η σωστή ψύξη αυτών

Link to comment
Share on other sites

καλωσηρθες στο φορουμ..

θα ειναι πολυ αποδοτικο να βαλεις ενα φανακι πισω απο τους δισκους σου.

οσον αφορα για το που θα συνδεσεις τους υπολοιπους,θα προτεινα να τραβηξεις απο τροφοδοτικο.στα 3πινα της μητρικης γινονται σκαμπανεβασματα ρευματος και μπορει να σου σφυριζουν τα φανακια μετα απο καποιο καιρο.

Link to comment
Share on other sites

τα περισσοτερα κουτια ειναι σκετη μαπα, στην κυριολεξια. Ολο μοστρα και απο λειτουργικοτητα μηδεν.

Τα καλυτερα κουτια ειναι τα chieftec του πλαισιου.

Παρε αυτο το super midi, που εχει θεση για 3 90αρηδες να χτυπανε απο το πλαι κατευθειαν πανω στους δισκους και τελειωνεις με την υποθεση

Συν αλλους 2 να χτυπανε προς vga & cpu, και 1 μεγαλο 12αρη πισω να βγαζει και τελος.

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=15&product=677744

Yπ'οψιν τα χαρακτηριστικα του ειναι λαθος, 6 δισκους παιρνει.

(τα σωστα χαρακτηριστικα ειναι σαν αυτου)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι ακριβως το ιδιο εσωτερικα, με μονη διαφορα το μεγαλυτερο υψος για να χωρεσει 6 αντι για 4 dvd (και 8 δισκους αντι 6)

Το επιπλεον υψος, για μενα μονο προβλημα ειναι, δε βλεπω που θα σου χρησιμευσει, εκτος αν κανεις τιποτα πατεντες για να βαλεις υδροψυξη εκει που ειναι τα dvd

ΥΓ

κοιτα εδω

CA03.jpg

Να πεις οτι ειχε τη μητρικη πιο ψηλα και αφηνε χωρο κατω να πω ενταξει βαζεις υδροψυξη εκει.

Ομως ο χωρος παει ολος ανεκμεταλευτος πανω απο το τροφοδοτικο.

Ειχα το παλιοτερο full tower chieftec και δε με βολευε καθολου το υψος του.

Μετα πηρα το προηγουμενο supermidi και βρηκα την υγεια μου, και τωρα εχω το παραπανω που ειπα.

Τα super midi ειναι τα καλυτερα πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.