Jump to content



Μού πρότειναν αυτή τή σύνθεση.Καλή;


amigo

Recommended Posts

CASE : THERMALTAKE VB1000SWS SOPRANO WINDOW SILVER 79.50 €

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ : HEROICHI WINDMILL 385W PRO RETAIL (πρόταση) 44.80 €

MOBO : ASUS P5N32-SLI SE DELUXE 203.00 €

CPU : INTEL CORE 2 DUO E6400 2.13 GHZ LGA775 - 1066 FSB - BOX 229.00 €

VGA ASUS EN7600GS SILENT/HTD 256MB PCI-E RETAIL 131.94 €

RAM : KINGSTON KVR667D2N5/512 512MB PC5300 667MHZ VALUE RAM 2x 65.00 €

ΣΚΛΗΡΟΣ : WESTERN DIGITAL 250GB WD2500JS 7200RPM SATA2 77.90 €

ΟΘΟΝΗ : LG 17'' LCD L1760TQ-BF BLACK 253.00 €

_______________

Σύνολο 1149.14 €

Ο υπολογιστής προορίζεται γιά "λίγο απ΄ολα"

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μικρο δεν ειναι το τροφοδοτικο θα τραβαει αραγε?

και εγώ αυτό νομίζω..θα τραβάει νομίζω βασικά αλλά βλέπω τον Η/Υ με καμένους πυκνοτές του χρόνου

για κοίτα για τροφοδοτικό enermax ή tagan πάνω από καμία 400αρα watt

μπορείς να βάλεις φθηνότερη mobo ,είναι πολλά τα λεφτά....

για τι δουλειά πάει ο υπολογιστής?

Link to comment
Share on other sites

Ο υπολογιστής προορίζεται για "λίγο απ΄ολα"

σορη τώρα το είδα.

Για μητρική θα πρότεινα Abit AW9D στα ίδια λεφτά αλλά καλύτερη κατά την γνώμης μου.

εγώ κατα την γνώμη μου νομίζω ότι δεν χρειάζεσαι κάτι τόσο ακριβό

θα πρότεινα καμία MSI P965 NEO F

πάει και για κλοκάρισμα το μηχάνημα?

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω πως θα είναι καλύτερα να πάρεις φθηνότερη μητρική και με τα λεφτά αυτά να βάλεις ένα καλύτερο τροφοδοτικό και μια 7600gt. Μήπως έριχνες και τον conroe σε 6300 να γλυτώσεις 30 ευρώ να πάρεις 19άρα?

Link to comment
Share on other sites

Καρτα γραφικών θα πρότεινα μια radeon x1650 που βγαίνει στα ίδια λεφτά! Η μητρική είναι ακριβή, μπορείς να πάρεις μια φτηνότερη και να δώσεις τα λεφτά σε μια 19αρα οθόνη. Μητρική μπορεί να αλλάξεις του χρόνου οθόνη όμως οχι...

Link to comment
Share on other sites

200 ε για μητρική, πολλά μου φαίνονται. οχι για τη συγκεκριμενη. γενικά για μητρική.

Για λιγη οικονομία μπορεις να πας σε 6300, αμφιβάλλω αν ειναι αντιλιπτή η διαφορά επιδόσεων στο "λιγο απ όλα", και λενε γενικά οτι το ελαφρο οβερκλοκ ειναι ευκολο στους duo2.

αν περισσευουν 5-10 ευρω, θα επαιρνα παλι σκληρο 250, αλλα seagate.

Αν σε ενδιαφέρει να πας σε windows vista, ειναι πιθανό να μην ειναι πολύ ανετα με 1 γιγα. Ελεγα, να παρεις τωρα 1 χ 1 Gb ram, -αντι 2χ512- για ευκολοτερη αναβαθμιση αργοτερα με αλλο 1χ1 Gb.

..και το μαγαζι απ οπου προερχονται οι τιμές θελει μια συζήτηση. Ναι μεν -ισως- ειναι απο τα φτηνότερα, ναι μεν εγω Δεν εχω αγοράσει ποτέ, αλλα πολλά γράφονται στα φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα αλλαζα την mobo σε Neo 965 Msi, οπως προαναφερθηκε, θα επαιρνα ενα 500 τροφοδοτικο π.χ. 480 Tagan (και αυτο που γραφεις τα καταφερνει αλλα μην το ρισκαρεις) τελος θα προτιμουσα την 7600gs της Gainward που την εχω δοκιμασει και ειναι παραπανω απο αρκετη για λιγο απο ολα.

Ετσι οτι σου περισεψει (και αν) βαλτο στην ακρη για οταν θα παρουσιαστει καποια αλλη αναγκη και θα πρεπει να αναβαθμισεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Αλλάζοντας τό τροφοδοτικό μέ HEROICHI WINDMILL PRO 500W RETAIL, τήν mobo μέ MSI P965 NEO F καί τή οθόνη μέ Acer 1916W - Wide ειμαι καλύτερα;;;

Τί νά προτιμήσω τήν Acer 1916W - Wide η πάλι LG αλλά 19΄(πχ TFT-LCD 19'' L194WT-SF ) ;

Ναι θα είσαι καλύτερα... προτίμησε LG.

Link to comment
Share on other sites

Για τη σύνθεση που το πρότειναν, το τροφοδοτικό θα είναι μια χαρά. Και core2 και 7600GS καταναλώνουν λίγη ισχύ. Και με 1 δίσκο. Οπότε καλώς σου το πρότειναν. Με 360άρι επώνυμο έχω "σηκώσει" πολύ πιο βαρύ σύστημα, με 2 γίγα, Χ800ΧΤ, 3 δίσκους κλπ.

Απλά άμα αργότερα θελήσεις να προσθέσει πιο δυνατά κομμάτια, περισσότερη ram κλπ, καλό είναι εξ αρχής να έχεις δυνατό.

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ σου προτείνω 19'' τφτ δαγκωτό και ειδικά lg που έχει και από το πιο φθηνό μοντέλο zero pixel εγγύηση. Είναι αμαρτία να χάσεις 2 ιντσες για 30 ευρά. Όσον αφορά το τροφοδοτικό καλό θα είναι να πάρεις ένα ελαφρώς πιο μεγάλο. Μπορεί να το χρειαστείς μελλοντικά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.