Jump to content



Πρόβλημα εισόδου στα Win...


vgiozo

Recommended Posts

Λοιπόν, το πρόβλημα είναι το εξής...

Εστησα σήμερα τον υπολογιστή πάνω στην μητρική DFI Expert χρησιμοποιώντας την εγκατάσταση (ταλαιπωρημένη ίσως) που είχα κάνει στην DFI Ultra-D...

...η μόνη διαφορά ήταν ότι ενεργοποίησα αυτή τη φορά τον Sil3112 ελεγκτή...

...μπήκε στο λειτουργικό αλλά μόλις άρχισε να φορτώνει τα προγράμματα της μπάρας εργασιών έκανε επανεκκίνηση...το ίδιο συνέβη έκτοτε κάθε φορά που δοκίμασα...

...μπήκα λοιπόν απο safe mode και εγκατέστησα τους οδηγούς για τον ελεγκτή Silicon Image...

πάλι τα ίδια όμως στα Win...

Με τα πολλά απενεργοποίησα τον Sata Sil ελεγκτή και δοκίμασα να μπώ στο λειτουργικό...πράγματι δεν αντιμετώπισα πρόβλημα...

ήθελα όμως να δώ τί έφταιγε και προκαλούσε αστάθεια στον υπολογιστή όταν ενεργοποιούσα τον ελεγκτή...

οπότε, επειδή θεωρησα πως το πρόβλημα αφορούσε εγκατεστημένο λογισμικό, απεγκατέστησα κάποια προγράμματα που ίσως προκαλούσαν κάποια ασυμβατότητα...

...ότι το πρόβλημα σχετιζόταν με λογισμικό το υπέθεσα επειδή ακόμη και σε safe mode στον λογαριασμό του χρήστη μου έκανε κάτι κουλά πχ πατούσα δεξί κλικ κι άνοιγε άσχετο πρόγραμμα, αριστερό διαφορετικό πρόγραμμα κοκ...

έκανα log off και συνδέθηκα με τον λογαριασμό διαχειριστή και δεν αντιμετώπισα πρόβλημα...

...καθώς όμως ό,τι και να έκανα το πρόβλημα επέμενε ως προς τον επιπλέον ελεγκτή, σκέφτηκα να επεγκαταστήσω το Alcohol120% που έχει έναν οδηγό sptd.sys που κάπου είχα διαβάσει ότι μπορέι να προκαλέσει προβλήματα με δίσκους ή οπτικές συσκευές...

απεγκατέστησα το πρόγραμμα, έτρεξα διάφορα προγράμματα καθαρισμού του μητρώου, αλλά τα ίδια χάλια...

...έπειτα παρατήρησα ότι ο οδηγός sptd εμφανιζόταν ακόμη στον διαχειριστή συσκευών και τον απεγκατέστησα απο εκεί...

Απο εκείνη τη στιγμή δεν μπορώ να μπώ στο λειτουργικό ούτε κανονικά ούτε σε ασφαλή λειτουργία...

...στην πρώτη περίπτωση πλέον ο υπολογιστής επανεκκινεί προτού μπεί στο λειτουργικό, πριν βγάλει την οθόνη καλωσορίσματος, κατά την ολοκλήρωση του προηγουμένου σταδίου φόρτωσης...

...στη δεύτερη περίπτωση κολλάει κατά τη φόρτωση των οδηγών...

Η ενεργοποίηση ή απενεργοποίηση του ελεγκτή δεν επιφέρει καμία αλλαγή πλέον...

Ετρεξα το διαγνωστικό πρόγραμμα της Seagate και δεν μου έβγαλε πρόβλημα (full diagnostic)...

Το κακό είναι ότι δεν έχω ούτε cd εγκατάστασης των windows ούτε κάποιο άλλο βοηθητικό εργαλείο εδώ,προκειμένου να κάνω επανεγκατάσταση ή επαναφορά κοκ...αυτά βρίσκονται στους δίσκους του σταθερού...

Ειμαι και με 56άρα σύνδεση εδώ και δεν μπορώ να κατεβάσω κάτι και απο το διαδίκτυο...

Καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

η τελευταία παράγραφος σου με σκότωσε....ούτε cd δεν έχεις, ούτε internet πρακτικά (υπάρχει ένα πρόγραμμα - erd commander από sysinternals που "μπουτάρει μέσω cd" και σου δίνει πρόσβαση στα αρχεία των win και εκτελεί διάφορες λειτουργίες)

Link to comment
Share on other sites

Τι να σε κάνω λείπω και εγώ από την μυτιλήνη αν ήμουν εκεί θα μπορούσα να σε βοηθήσω με τα cd :102:. Τώρα έτσι όπως τα βλέπω τα πράγματα ε δεν έχεις και πολλές επιλογές.....................

Link to comment
Share on other sites

Ειμαστε σκοριπισμένοι στα 4 σημεία του ορίζοντα κι όλας...κανείς δεν είναι Θεσσαλονίκη απο την οικογένεια και σιγά μην ανέβει για να μου στέιλει τα cd...θα κάνω καμιά λαδιά απο κάποιο internet cafe με φαίνεται...

...παρόλαυτά, τί θα λέγατε πως φταίει;Κι αν είχα τα εργαλεία δλδ τί να δοκίμαζα; Μόνο format λετε πως θα με έσωζε;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κάτι παίχτηκε και μπόρεσα και μπήκα σε ασφαλή λειτουργία...

...έγραψα σε cd μια εικόνα του "αυθεντικού" που είχα κρατήσει καθώς και το Acronis BootCD...

νομίζω όμως τελικά ότι οφείλεται σε ιό...το πληκτρολόγιο αρχίζει και κάνει τα δικά του, ανοίγουν πολλοί φάκελοι μαζί, άλλο πατάω, άλλο βγαίνει κτλ...

είχα τρέξει όμως το nod32 στον δίσκο προηγουμένως και δεν βρήκε τίποτα...τώρα έτρεξα το McAffee Stinger και λίγο αφού άρχισε να σκανάρει το μηχάνημα επανεκκίνησε (ήμουν σε ασφαλή λειτουργία)...

Υπάρχει κάποιο ειδικό εργαλείο για σάρωση του δίσκου σε DOS;

Υπάρχει περίπτωση να προσβληθεί και το βιος; Γιατί κουλά μού έκανε το πληκτρολόγιο και την τελευταία φορά που μπήκα στο βιος...ή μήπως απλώς τα έχει ψιλοπαίξει το πληκτρολόγιο; (Logitech ασύρματο)...

Τώρα είμαι στο τσακ να κάνω επανεγκατάσταση, αλλά θέλω να σιγουρευτώ πως δεν θα έχω ιό ή ότι θα σβηστεί κατά την εγκατάσταση...

Άλλον τρόπο βλέπετε; Καμιά άλλη ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα στο πληκτρολογιο - τσεκαρε λιγο και τις μπαταριες.. την 1η φορα που ψιλοτελειωναν εκαναν απιστευτα κουλα και πηγε το μυαλο μου σε χιλια μυρια πραγματα εκτος των μπαταριων.

Link to comment
Share on other sites

Τους έχω κάτι επαναφορτιζόμενες Hahnel 2350mAh...θαρρώ πως τις είχα φορτίσει πριν φύγω...πολλές φορές έχουν εξαντληθεί οι μπαταρίες με τη χρήση στο παρελθόν, αλλά ποτέ δεν έκανε τα δικά του το πληκτρολόγιο εξ αιτίας τους...

Επειδή είχε πέσει αναψυκτικό στο πληκτρολόγιο και το είχα πλύνει (κανονικά, κάτω απο τη βρύση - το ανέκδοτο με τη γραμματέα και το λαπτοπ το ξέρετε; ) σκέφτηκα μήπως και οφείλεται εκεί η "συμπεριφορά" του...

Αλλά μάλλον δεν σχετίζονται τα δύο προβλήματα και το καίριο είναι άλλο...

Τί προτέινετε; Επανεγκατάσταση ή κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Τους έχω κάτι επαναφορτιζόμενες Hahnel 2350mAh...θαρρώ πως τις είχα φορτίσει πριν φύγω...αλλά πολλές φορές έχουν εξαντληθεί οι μπαταρίες με τη χρήση στο παρελθόν, αλλά ποτέ δεν έκανε τα δικά του το πληκτρολόγιο εξ αιτίας τους...

Επειδή είχε πέσει αναψυκτικό στο πληκτρολόγιο και το είχα πλύνει (κανονικά, κάτω απο τη βρύση - το ανέκδοτο με τη γραμματέα και το λαπτοπ το ξέρετε; ) σκέφτηκα μήπως και οφείλεται εκεί η "συμπεριφορά" του...

Αλλά μάλλον δεν σχετίζονται τα δύο προβλήματα και το καίριο είναι άλλο...

Τί προτέινετε; Επανεγκατάσταση ή κάτι άλλο;

δεν έχεις ένα άλλο να δοκιμάσεις?? μα κάτω από τη βρύση και εσύ???:080:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έτυχε, πέτυχε...

Τώρα κατεβάζω το erd commander, αλλά δεν ξέρω είναι αλήθεια επι του παρόντος πού να ψάξω για το σφάλμα...

Εννοώ τί θα πρέπει ερευνήσω κατά τη γνώμη σας προκειμένου να διορθώσω το πρόβλημα;

Δυο Expert έχουν περάσει απο τα χέρια μου (του Πλαισίου) και οι δύο κάτι παράξενα κουσούρια έχουν, όλο κάτι περίεργα παρατηρώ όταν τις χρησιμοποιώ...

Θα μπορούσε να υπάρχει κάποιο hardware πρόβλημα; Σε ασφαλή λειτουργία ωστόσο οι δίσκοι που είναι συνδεδεμένοι στον ελεγκτή αναγνωρίζονται και λειτουργούν κανονικά...οπότε θα έλεγα πως όχι...

Τί κανωμεν όμως;

Den exo allo pliktrologio kardia mou...

Θυμήθηκα πως το Kaspersky 2006 μπορέι να δημιουργήσει bootable δισκέττα οπότε θα το κατεβάσω και θα ελέγξω το σύστημα μέσω αυτής...

Link to comment
Share on other sites

όχι πολλές εξελίξεις...

...χθες αργά μού ρθε η έμπνευση κι έτρεξα dual prime και μού έβγαλε άμεσα σφάλμα...

...νευρίασα που χωρίς λόγο σε εργοστασιακές συχνότητες είχα ασταθές σύστημα (τις μνήμες τις είχα ήδη ελέγξει) αλλά νόμιζα τουλάχιστον ότι βρήκα την αιτία του προβλήματος...

...έκανα clear cmos και σήμερα το άφησα να τρέχει σε ασφαλή λειτουργία dual prime...έβγαλε καθαρές 8 ώρες...πάω να μπουτάρω κανονικά, τα ίδια...επανεκκίνηση λίγο πριν την εμφάνιση της οθόνης καλωσορίσματος...

Δεν είχα το χρόνο να τρέξω εν τω μεταξύ το erd commander...θα το κάνω τώρα...

Υπάρχει καμιά ιδέα για το τί μπορέι να φταίει;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.