Jump to content



Tower Core2Duo στα 400€


regent1442169115

Recommended Posts

Και εξηγούμε:

Θέλω ένα κουτί "πλήρως" εξοπλισμένο το οποίο να μην υπερβαίνει τα 430€ (το ΑΝΩΤΑΤΟ) που να ικανοποιεί σε ένα βαθμό της παρακάτω απαιτήσης

1. Αναβαθμισιμότητα

2. Άνετο τρέξιμο παιχνιδιών όπως τα PES6, Championship Manager, ktl.

3. Απροβλημάτιστη λειτουργεία (απουσία ασυμβατοτήτων, κτλ)

Έχω κάνει μκια έρευνα και έχω βρει κάποια προιόντα που ικανοποιούν τα παραπάνω αλλά θα ήθελα και την αποψή σας σε μερικά (τη ζητάω παρακάτω).

Η σύνθεση είναι αυτή:

CPU: Intel Pentium 4 D 805 (1MB x 2, 2.66GHZ, 533 MHz FSB) (Plaisio.gr 102,00)

MoBo: ASROCK 775DUAL-VSTA (Conroe Ready) (HardShop 55,93)

RAM: TWINMOS DIMM DDR2 512MB PC5300 (667MHZ) (E-Shop.gr 59,00)

VGA: Albatron nVidia GeForce PC 6600GT - 128MB 'PCI Express' (Plaisio.gr 70.00)

HDD: SEAGATE BARRACUDA 7200.9 ST380811AS 80GB SATA2 (E-Shop.gr 48,00)

ODD: LG 4167 White -Bulk (Plaisio.gr 35,00)

Σύνολο: 369,93€

Τα υπόλοιπα θα πάνε για κουτί και τροφοδοτικό.

Είμαι αναποφάσιστος όσον αφορά την κάρτα γραφικών και θα ήθελα καμία ιδέα προς ATI πλευρά σε αυτά τα χρήματα. Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν για τη χρήση που ανέφερα και Windows XP θα είναι αρκετά τα 512MB RAM.

Όποιες άλλες ιδέες ευπροσδεκτες...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Με maximum τα 430€?

Η μητρική είναι Conroe Ready (γι αυτό επιλέχθηκε) και για τα χρηματά της είναι αρκετά καλή θεωρώ. Να και το link με τα specifications της. Το 1GB το γνωρίζω ότι ειναι μονόδρομος αλλά επειδή ο χρήστης θέλει το σύστημα μόνο για τα προαναφερθέντα παιχνίδια (και ΜΟΝΟ για αυτά, δεν θα μπαίνει νετ για να φορτώνει antivirus/firewall κτλ.) έλεγα πως δεν θα του κόλλαγε αλλά θέλω και άλλες απόψεις...

Link to comment
Share on other sites

O 805 ειναι πεταμενα λεφτα. Παρε μονοπυρηνο, αφου θελει μονο για παιχνιδια.

Και οτι κερδισεις το δινεις για μνημη 2*512

και δισκο μεγαλυτερο, ο 160αρης εχει 60Ε, ο 200αρης 73Ε και ο 250αρης 77Ε

Link to comment
Share on other sites

Με τον όρο αναβαθμισιμότητα εννοούσα socket775, DDR2 και PCI-X. Ουσιαστικά το σύστημα θα μείνει ανέγγιχτο για πάνω από χρόνο (εκτός ίσως από τις μνήμες). Για το λόγο αυτό και επειδή ο χρήστης θα το χειρίζεται στο "ρελαντί" έλεγα να πάρω από τώρα έναν διπύρηνο μην τυχόν και παίξουν τίποτα εφαρμογές/παιχνίδια που να το χρειάζονται σε κάνα χρόνο, οπότε να είμαι καλυμένος απέναντι στο χρήστη. (ίσως βέβαια μετά να έχουμε πρόβλημα με την κάρτα γραφικών και τις μνήμες αλλά αυτό είναι άλλο θέμα...)

Για το 1GB έλεγα να δω πως θα πάει με τα 512 και να κότσαρα πάνω ένα ακόμα λίγο πιο μετά... Να είναι και dual

Link to comment
Share on other sites

κι εγω συμφωνω με τα 2*512.

Αλλα με τον 805 δε θα δει τιποτα το ιδιαιτερο.

Και στα παιχνιδια θα σερνεται, και multitasking δε θα κανει στην πραξη. Μπορει να μην κολλαει, αλλα 10 ωρες η καθε εφαρμογη θα κανει.

1000φορες καλυτερα ενας Ρ4 με ΗΤ

1 χρονο, δε θα χρειαστει να περιμενει.

Την ανοιξη θα βγει ο C2D 4300 με μεγαλο multi & μικρο FSB, που θα ανεβαινει καλα και στις μητρικες που δεν δινουν μεγαλο FSB

Αυτον θα παρει και θα ξενοιασει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.