Jump to content



Βοηθειαααα....


Chaleas

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.Εχω προβλημα με το πιτσι μου. Εκανα ρεσταρτ πριν απο λιγο και μετα δεν ανοιγε.Ουτε το μπιπ που κανει οταν bootarei δεν ακουστικε.Ξεκινουσαν τα ανεμηστιρακια και τιποτα αλλο.Πριν λιγες μερες ειχα προβλημα με τις μνημες μου.Ποτε τις εβλεπαι και τις δυο και ποτε οχι.Μερικες φορες δεν ανοιγε και εκανε το μπιιιιιιπ μπιιιιιιπ.Το ειχα αναφερει και αλλου αυτο.Αλλα τωρα το προβλημα μεγαλωσε.Τι να κανω?Τι μπορει να φτεει και το κανει αυτο?Εχω κανενα χοντρο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγεις το κουτί και αφήνεις τα βασικά και βλέπεις που θα κολλήσει προσθέτοντας ένα-ένα.

Αρχίζεις με μόνο μητρική, cpu,1 μνήμη,κάρτα γραφικών.Μετά βάζεις μόνο την άλλη και στο τέλος μαζί.Πες μου που θα κολλήσει.

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγεις το κουτί και αφήνεις τα βασικά και βλέπεις που θα κολλήσει προσθέτοντας ένα-ένα.

Αρχίζεις με μόνο μητρική, cpu,1 μνήμη,κάρτα γραφικών.Μετά βάζεις μόνο την άλλη και στο τέλος μαζί.Πες μου που θα κολλήσει.

Επειδή φοβάμαι να τον κλείσω τώρα μήπως και δεν ξανανοιξει θα το κάνω αργότερα.Τον χρειάζομαι ανοιχτό επειδή διαβάζω μαυτόν. Ευχαριστώ πολύ.Θα το κάνω όταν τον κλείσω.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εχεις προβλημα με τις μνημες αφου μια τις βρισκει και μια οχι.

Απο την μικρη εμπειρια που εχω αυτο πιστευω οτι φταιει. Παρε αλλες ή βγαλε την μια και δοκιμασε να τις αλλαζεις μηπως γινει τιποτα.

Το μπιπ που κανει οταν μπουταρει ειναι οταν βρισκει τις μνημες. Ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος αλλα νομιζω ειναι αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εχεις προβλημα με τις μνημες αφου μια τις βρισκει και μια οχι.

Απο την μικρη εμπειρια που εχω αυτο πιστευω οτι φταιει. Παρε αλλες ή βγαλε την μια και δοκιμασε να τις αλλαζεις μηπως γινει τιποτα.

Το μπιπ που κανει οταν μπουταρει ειναι οταν βρισκει τις μνημες. Ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος αλλα νομιζω ειναι αυτο.

Το εχω κανει κι αυτο.Εβαλα μονο την μια κι ανοιξε.Μετα εβαλα μονο την αλλη και παλι ανοιξε.Τις εβαλα μαζι και παλι ανοιξε.Μετα απο ενα ρεσταρτ εβλεπε μονο την μια.Ξαναεκανα ολα αυτα και παλι μια χαρα μετα.Υπαρχει περιπτωση να εχω προβλημα με την μητρικη μου?

Εχει 2-3 φορες που κανω ρεσταρτ και οταν ξεκιναει δεν μου κανει αυτο το συντομο μπιπ που εκανε παντα.Δεν ξερω μηπως βοηθαει αυτο.

Να στε καλα παντως.

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγεις το κουτί και αφήνεις τα βασικά και βλέπεις που θα κολλήσει προσθέτοντας ένα-ένα.

Αρχίζεις με μόνο μητρική, cpu,1 μνήμη,κάρτα γραφικών.Μετά βάζεις μόνο την άλλη και στο τέλος μαζί.Πες μου που θα κολλήσει.

Το εκανα και ξεκινησε μια χαρα.Τι να πω.Αν το ξεματιασω θα γιανει? :115:

Που και που τρωει το κολιμα του

Link to comment
Share on other sites

Δες τότε εάν θα βρεις τίποτα διαγνωστικά τεστ να τα τρέξεις.Ξεκίνα με το memtest

Κατι εχω ακουσει γιαυτο. Ειναι αυτο οπου τεσταρει την μνημη οταν bootαρει ο υπολογιστης?Θα το ψαξω να το κανω.Αν εχει κατι συγκεκριμενο οπου θελει εξηγηση πεστε μου να μην κανω καμια πατατα.

Α! Κι αν ξερετε καμια διευθυνση για να μη το ψαχνω θα σας ειμουν υποχρεως :057: .Να στε καλα

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα geo.Φανταζομαι οτι κατεβαζω το Download - Pre-Compiled Memtest86 v3.2 installable from Windows and DOS ετσι?

Να σαι καλα και παλι.Το ειχα βρει αλλα σκεφτομουνα πιο να κατεβασω. :)

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα geo.Φανταζομαι οτι κατεβαζω το Download - Pre-Compiled Memtest86 v3.2 installable from Windows and DOS ετσι?

Να σαι καλα και παλι.Το ειχα βρει αλλα σκεφτομουνα πιο να κατεβασω. :)

Kατεβάζεις iso image για να φτιάξεις boot cd.

http://www.memtest86.com/memtest86-3.2.iso.zip

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες?Έκανα το memtest αλλα δεν κατάλαβα τίποτα.Ποσο κάνει για να τελειώσει?Κάπου πάνω έγραφε pass και μετρούσε με τις εκατό.Όταν έφτασε στο 100% (περίπου 15 λεπτά) ξαναξεκίνησε από την αρχή. Αλλα μετά το σταμάτησα.Δεν ήξερα αν έπρεπε να περιμένω. Πείτε μου πόση ώρα κάνει συνήθως και τι πρέπει να προσέξω από αυτό το test.Ok? Να στε καλά και sorry για το ζάλισμα.

Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογή έχει κάποια επιμέρους τεστ. Αυτά τα ολοκληρώνει σε κάποιο χρονικό διάστημα (πιθανότατα τα 15 λεπτά που αναφέρεις) και μετά επανεκκινει τη διαδικασία σημειώνοντας πως έχει τελειώσει επιτυχώς ένα pass στη γραμμή με τισ πληροφορίες. Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι αν σου έβγαλε λάθη... Και ια ερώτηση που κολλάει στο πρόβλημα ειδικά να δεν σου έβγαλε λάθη¨τι τροφοδοττικό έχεις; (μάρκα, watt, amperes)

Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογή έχει κάποια επιμέρους τεστ. Αυτά τα ολοκληρώνει σε κάποιο χρονικό διάστημα (πιθανότατα τα 15 λεπτά που αναφέρεις) και μετά επανεκκινει τη διαδικασία σημειώνοντας πως έχει τελειώσει επιτυχώς ένα pass στη γραμμή με τισ πληροφορίες. Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι αν σου έβγαλε λάθη... Και ια ερώτηση που κολλάει στο πρόβλημα ειδικά να δεν σου έβγαλε λάθη¨τι τροφοδοττικό έχεις; (μάρκα, watt, amperes)

G-TEC 320w.

Model 320W v.2.03 P4

AC INPUT 220V 50Hz 6A

Να σου πω το σκεφτηκα κι εγω αλλα ειπα οτι θα πω μαμακια. Υπαρχει περιπτωση οταν ζεστενεται πολυ να μου τα κανει ολα αυτα?Ο υπολογιστης σχεδον δεν κλεινει ποτε (μερα-νυχτα) και δυστηχως ειναι κοντα σε ενα καλοριφερ. Το εχω ανοιχτο γιατι κλειστο ανεωαζει τρελες θερμοκρασιες.Παιζει ρολο αυτο η τελικα ειπα μαμακια :087:

Link to comment
Share on other sites

Οπότε έχεις No name τροφοδοτικό και κοντά σε καλοριφέρ. Κακός συνδυασμός αν μπορείς άλλαξε του θέση και κάνε οικονομία να αλλάξεις και τροφοδοτικό (αυτό ανεξάρτητα με το πρόβλημα). Τώρα όσον αφορά τα restarts. Όταν γίνεται αυτό προσπάθησε να το βγάλεις από την πρίζα και να πατάσεις το κουμπί έναρξης (power) συνεχόμενα για καμιά 10αριά δευτερόλεπτα για να αποφορτιστούν οι πυκνοτές της μητρικής. Μετά συνέδεσε και πάλι το ρεύμα και προσπάθησε να το ανοίξεις.... Πάντως, αν και πιθανότατα σου βάζω δύσκολα, βρες ένα πολύμετρο και μέτρησε τι ρεύματα (volts) δίνει το psu σου. Ίσως να φταίει η ελλειπής τροφοδοσία (έχει κουμπώσει καλά τα βύσματα;) για το φαινόμενο με τισ μνήμες...

Link to comment
Share on other sites

Γεια και παλι.Ειδα τα ρευματα οπως μου πες με το προγραμματακι της μητρικης μου.Δες το φιλε μου regent και πες μου.Προσεξα οτι εχω προβλημα με το ρευμα.Οπως επισης που και που αλλαζουνε κι εκεινα που λεει -12V -5V η 5VSB με αποτελεσμα να κοκκινιζει δεξια το στρογγυλο(οπου ειναι κιτρινο τωρα.Φυσιολογικα ειναι πρασινο) που δηλωνει.... κινδυνο.

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια ΚΑΙ ΠΑΛΙ :)

post-2225-1442174514,6327_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Chaleas το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να αλλάξεις PSU. Η 3.3v και η 12V γραμμές του παρόντος είναι ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΙΚΕΣ. Για να είναι σταθερό ένα pc η διακύμανση από τις ονομαστικές τιμές πρέπει να είναι μικρότερη του 4% (3,3 +/- 4% = 3,432/3,168 και 12 +/- 4% = 12,48/11,52). Όπως καταλαβαίνεις η 12άρα σου είναι οριακά και η 3,3άρα πολύ χαμηλότερα. Όλα αυτά ΑΝ το πρόγραμα μετράει με μικρό ποσοστό λάθους και όχι άλλα 'ντ' άλλων.

ΣΥΜΒΟΥΛΗ: (Ανεξαρτήτως αν αυτό σου προκαλεί τα προβλήματα) Άλλαξε τροφοδοτικό...

EDIT: Το στιγμιότυπο είναι σε idle κατάσταση; Αν ναι τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα...

Link to comment
Share on other sites

Το στιγμιότυπο είναι σε idle κατάσταση; Αν ναι τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα...

Τι εννοεις με το idle? Εχω ανοιχτα 2-3 world kai excel οταν εκανα capture αλλα δεν τα δουλευα.Αρα μαλλον ητανε σε αδρανεια.... Τι ζημια μπορει να παθω αν το καθηστερισω λιγο??? (Διαβασμα.Πολυ διαβασμα)

Ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

idle δλδ με την cpu όχι σε full load (κοντά στο 0%)

Αν εξερεσουμε την διαρκεια οπου ανοιγουν τα προγραματα που ανεφερα τοτε ημουν σε αδρανεια οπως ειπα και πανω.Ποσο cpu να φανε οταν καθεσαι και τα κοιτας???? 3-7% cpu περιπου ολη την ωρα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.