Jump to content



best o/c mobo for 939 agp


sornok

Recommended Posts

διαβάζω διάφορα τις τελευταίες μέρες και ψάχνω αρκετά το θέμα λόγω του ότι έχω μια 6800gt και αναγκαστικά πρέπει να μείνω σε agp...

και ο athlon 64 3000+ δεν αφήνει πλέον πολλά περιθώρια :)

via ή nvidia ? και ποιο mobo ?

δύο πιθανές είναι

EPOX EP-9NDA3+

ΑΒIT AV8 3RD EYE

καμμιά άλλη ιδέα ? περιμένουμε όλοι και μια nf3 dfi, to nf3 είναι overclockable ? και αν ναι καλύτερο από το k8t880 :)

plz help !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα το epox, το abit έχει πολλά κουσούρια στο o/c. Το dfi 939 nf3 αργεί, υπολόγιζε τουλάχιστον ένα μήνα ακόμα. Για o/c είναι πολύ καλύτερο να πας σε nf3 παρα via. Με τι μνήμες θα το βάλεις;

Link to comment
Share on other sites

έχω ocz pc4000 gold οι οποίες χαραμίζονται στον barton (mobile 12x220 1:1) αλλά νομίζω στον a64 θα τα δώσουν όλα... τις αγόρασα τότε ώστε να μου μείνουν ;)

το nf3-939 είναι εξίσου overclockable με το nf4 ?

η epox αυτή υπάρχει Ελλάδα ?

η abit που έδωσα παραπάνω είναι via, nf3-939 δεν νομίζω ότι έχουν βγάλει, μόνο για epox και gigabyte έχω ακούσει... :)

το dfi αν είναι για ένα μήνα ίσως με παίρνει να το περιμένω, είναι σίγουρο όμως ότι θα βγει και ότι θα είναι σε ένα μήνα ?

σε nf3-939 είδα ότι πολλοί χρησιμοποιούν MSI Κ8Ν NEo2 Platinum, αυτή τι λέει από o/c και ρεύματα ?

γενικώς και η epox τι λέει από ρεύματα ? με ενδιαφέρει αρκετά γιατί την abit nf7s που είχα για nf2 την είχα ξεσκίσει στα mods, και μετά φοβόμουν να την κουνήσω...

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν βλέπω ανταπόκριση ας συνεχίσω...

για την dfi nf3 έχω βρει το παρακάτω Link με κολακευτικότατα σχόλια

http://www.xbitlabs.com/news/mainboards/display/20050112132310.html

παρόλαυτα δεν έχω βρει τίποτα άλλο, έχει κανείς καθόλου Info ? θα βγει ? η αντίστοιχη για nf4 έχει έρθει ήδη και ελλάδα

αν δεν βγει τι να κάνω λέτε ?

επίσης σαν επιλογή αξίζει να μείνω σε nf3 και dfi με 6800gt ? θα αντέξει η κάρτα μέχρι την επόμενη αναβάθμιση ? (αναβαθμίζω κάθε 1 - 1+1/2 χρόνο) , γιατί αν δεν αντέξει μήπως κοίταζα να πάω σε nf4 από τώρα πουλώντας την gt, τι λέτε ?

some help plz

Link to comment
Share on other sites

παρε μια με agp δεν χρειαζετε να πουλεισης την καρτα απο αυτες που προτηνες epox με χιλια αν μπορεις να περιμενης για την dfi ακομα καλητερα. αν δεν εχεις μεγαλες απετησεις απο o/c μπορεις να δεις και αλλες μαρκες απλα να κοιταξης να παρεις κατι με nf. σε 1 με 1,5 χρονια σιγουρα θα ξανααλαζες και μητρικη γιατι ολο και κατι θα γινοταν γιαυτο προτηνο να μην δοσεις την καρτα οι επιδοσεις ειναι ιδιες

Link to comment
Share on other sites

τελικά μάλλον καταλήγω για agp mobo

να περιμένω για την dfi μπορώ άνετα, το θέμα είναι, θα βγει σίγουρα ? γιατί ακόμα και με epox, η διαφορά στα ρεύματα που δίνει είναι χαοτική...

από o/c έχω απαιτήσεις, τώρα είμαι με xp mobile στα 2640 (220x12) prime stable με νερό, οπότε θέλω dfi ...

τα πράγματα που με κολλάνε τώρα είναι... με το dual core , σε τι θα παίζει, και φυσικά με τον e0 για τον οποίο δεν ξέρω και πολλά, αξίζει να τον περιμένει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

http://www.dfi-street.com/forum/showthread.php?t=5112

βρήκα και το παραπάνω από αυτό το ενδιαφέρον forum για dfi, και εκεί δεν ξέρουν

πριν λιγο κατέληξα τελειωτικά για nf3 dfi μετά από testing σε μηχάνημα με nf4 3000+ 6600gt στο οποίο θα πήγαινα αν πούλαγα την 6800gt agp

δυστυχώς λόγω 6600gt χάνει πολύ

ενα πρόχειρο benchmark

doom3 timedemo - 1024x768 - 2xaa - highdetail

nf4 - 3000+ - 6600gt @ 220x9 - 64fps

nf4 - 3000+ - 6800gt @ 220x9 - 89fps

υποθέτω και το nf3 με την 6800gt θα benchάρει όπως το δεύτερο μηχάνημα,

συμπερασμα, όσοι έχουμε 6800gt agp, πάμε σε nf3 dfi, ή πουλάμε την agp και παίρνουμε την ίδια σε pcix (το δεύτερο είναι για γερές τσέπες, εγώ δεν θα το άντεχα οπότε πάω σε nf3)

Link to comment
Share on other sites

η Vivian-υπεύθυνη δημοσίων σχέσεων της DFI- σε συνέντευξη της είπε οτι θα βγάλουν nforce3+AGP. O angry_games του DFI_street το ίδιο. Reference board έχουμε δει, ε του π@@στη!!! Απλά υπομονή θέλει (εύκολα το λες, δύσκολα γίνεται) . Πάντως εγώ προτιμώ να αγοράσω 2 boards παρά να σκοτώσω την κάρτα στα 300-350 euro,και στις 2 περιπτώσεις την ίδια χασούρα θα έχω

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από XTCgr [Σήμερα, στις 09:29]

η Vivian-υπεύθυνη δημοσίων σχέσεων της DFI- σε συνέντευξη της είπε οτι θα βγάλουν nforce3+AGP. O angry_games του DFI_street το ίδιο. Reference board έχουμε δει, ε του π@@στη!!! Απλά υπομονή θέλει (εύκολα το λες, δύσκολα γίνεται) . Πάντως εγώ προτιμώ να αγοράσω 2 boards παρά να σκοτώσω την κάρτα στα 300-350 euro,και στις 2 περιπτώσεις την ίδια χασούρα θα έχω

Συμφωνω απολυτα!!!!!!

:T: :T: :T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sornok [02-02-2005 11:34]

έχω ocz pc4000 gold οι οποίες χαραμίζονται στον barton (mobile 12x220 1:1) αλλά νομίζω στον a64 θα τα δώσουν όλα... τις αγόρασα τότε ώστε να μου μείνουν ;)

το nf3-939 είναι εξίσου overclockable με το nf4 ?

η epox αυτή υπάρχει Ελλάδα ?

η abit που έδωσα παραπάνω είναι via, nf3-939 δεν νομίζω ότι έχουν βγάλει, μόνο για epox και gigabyte έχω ακούσει... :)

το dfi αν είναι για ένα μήνα ίσως με παίρνει να το περιμένω, είναι σίγουρο όμως ότι θα βγει και ότι θα είναι σε ένα μήνα ?

σε nf3-939 είδα ότι πολλοί χρησιμοποιούν MSI Κ8Ν NEo2 Platinum, αυτή τι λέει από o/c και ρεύματα ?

γενικώς και η epox τι λέει από ρεύματα ? με ενδιαφέρει αρκετά γιατί την abit nf7s που είχα για nf2 την είχα ξεσκίσει στα mods, και μετά φοβόμουν να την κουνήσω...

ειχα την νεο2 και την αλλαξα σε gb k8ns 939 γιατι δεν τα πηγενε καλα σε φσβ πανω απο 280 και mem dividers διαφορετικους απο 1/2....κατω απο τα 280 παντως ειναι πιστευω η πρωτη επιλογη γιατι εχει καλυτερο και σταθεροτερο vcore

Link to comment
Share on other sites

1) και εγώ πλέον έχω αποφασίσει για nf3 , δεν λέει να σκοτώσω την κάρτα, άλλωστε ώσπου να θέλει αλλαγή ποιος ζει ποιος πεθαίνει, το πολύ πολύ αλλάζω mobo τότε πoy ίσως άλλαζα ούτως ή άλλως (αναρωτιέμαι αν είχαμε κάρτες των διακοσίων euro agp τι θα κάναμε...)

2) αν ισχύει ότι λες για την gigabyte είναι μια χαρά, αν και εγώ λόγω w/c θα γούσταρα την abit με τα τρελά ρεύματα που δίνει, άσε που και η μνήμη μου θέλει πολύ ρεύμα, η ocz στο site της λέει ότι σου δίνει εγγύηση μέχρι και για 3.1 ρεύμα, άντε γεια δηλαδη... πολλοι την πάνε και 3.3 εύκολα, ε όταν ξέρεις όλα αυτά δεν πας να πάρεις mobo που δίνει max 2.8

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sornok [Σήμερα, στις 01:08]

1) και εγώ πλέον έχω αποφασίσει για nf3 , δεν λέει να σκοτώσω την κάρτα, άλλωστε ώσπου να θέλει αλλαγή ποιος ζει ποιος πεθαίνει, το πολύ πολύ αλλάζω mobo τότε πoy ίσως άλλαζα ούτως ή άλλως (αναρωτιέμαι αν είχαμε κάρτες των διακοσίων euro agp τι θα κάναμε...)

2) αν ισχύει ότι λες για την gigabyte είναι μια χαρά, αν και εγώ λόγω w/c θα γούσταρα την abit με τα τρελά ρεύματα που δίνει, άσε που και η μνήμη μου θέλει πολύ ρεύμα, η ocz στο site της λέει ότι σου δίνει εγγύηση μέχρι και για 3.1 ρεύμα, άντε γεια δηλαδη... πολλοι την πάνε και 3.3 εύκολα, ε όταν ξέρεις όλα αυτά δεν πας να πάρεις mobo που δίνει max 2.8

Υπαρχει και το ocz booster και το mem vmod πολυ ευκολο και για gb και για νεο2(περνεις 3.3v).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

μέσα απριλίου και ακόμα περιμένω την dfi , οι περισσότεροι έχουν σιχαθεί την κατάστασαη μιας και όλο λένε ότι θα βγει αλλά δεν βγαίνει

http://www.dfi-street.com/forum/showthread.php?t=5112&page=13&pp=15&highlight=dfi+939+nf3+agp

αν τελικά δεν βγει ? καμμιά γνώμη για msi και gigabyte που έχουν βγάλει mobos για 939 με agp ? στόχος να δουλέψει η μνήμη μου στα 500mhz (ocz pc4000gold) και να γίνει ένα ψιλοαξιοσέβαστο o/c...

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο ισχυει και για την GB απο εμενα.Πιστευω οποια και να διαλεξεις απο τις δυο θα εισαι οκ..ισως η MSI να ειναι καπως πιο ocable(δεν ειναι απολυτο εννοειται;) ) αλλα εχω διαβασει πολλα κουσουρια για ασυμβατοτητες μνημης που στο GB τουλαχιστον δεν εχει.Καλο ειναι να σου πει καποιος που εχει τις μνημες σου και καποια απ'τις δυο μητρικες!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω στην ίδια κατάσταση είμαι. DFI δεν υπάρχει, η γίγα είναι λίγο για τα μπάζα η μσι αν σου κάτσει καλό κομμάτι ΟΚ αλλιώς θα σου βγάλει τον καρκίνο, η informatics που είναι και αντιπρόσωπος της EPOX έχει 2 μητρικές της μόνο, Έλεος δηλάδη.

Πριν καμμιά 20άρια μέρες είχα μιλήσει με informatics και μου είπαν το φθηνό μοντέλο 939 nforce 3 χωρίς RAID θα έρθει σε καμμιά 15άρια μέρες μάλλον. Θα δούμε απο δευτέρα. Εγώ πάω για την EPOX, με λίγο σκάλισμα μπορεί να δώσει 4+ στις μνήμες και αρκετά καλό vcore

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.