Jump to content



PDA που να τα εχει όλα υπάρχει?


circular1442169068

Recommended Posts

Επειδή το κινητό μου τα έχει ψιλοπαίξει εδώ και καιρό (Nokia 6210 5 χρονών ακριβώς) και επειδή οι υποχρεώσεις μου είναι πολλές οπότε θελω να έχω πάνω μου συνέχεια κάποιο organizer, και επειδή κάνω συχνές (σχετικά) εξορμήσεις στη φύση, χρειάζομαι κάποιο PDA Mobile Phone, το οποίο να έχει τουλάχιστον:

  • WiFi,
  • GPS (SirfStar III preferably)
  • Bluetooth
  • (επιθυμητό) 3G (UMTS)

Στην αρχή σκεφτόμουν το Qtek S200 το οποίο όμως έχει σχετικά αργό επεξεργαστή και δεν έχει GPS. Μετά είδα πως η Qtek (HTC πλέον) έβγαλε δύο μοντέλα, το TyTN και το P3300. To 1o δυστυχως δεν εχει GPS ενώ το 2ο δεν είναι 3G και εχει τον ιδιο (αργο) επεξεργαστη με το S200. Και τα 2 δυστυχως παιρνουν καρτες MicroSD.

Μετά έπεσε το μάτι μου σε καποια μοντέλα της ΕΤΕΝ, τα Χ500 και M700 τα οποία επίσης παίρνουν MicroSD και δεν έχουν 3G αλλά έχουν όλα τα άλλα χαρακτηριστικά που με ενδιαφέρουν, αλλα απο οτι διαβάζω στα διάφορα φόρα έχουν πολλά bugs που είναι αρκετά ενοχλητικά.

Το τελευταίο στο οποίο έπεσε το μάτι μου είναι το Asus P535 το οποίο μάλιστα έχει και 256ΜΒ ROM και παίρνει MiniSD το οποίο επίσης δεν υποστηρίζει 3G.

I'm lost. Τι προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

Qtek.Παρε οποιο πληρει τις πιο πολλες προυποθεσεις.

Δογματικά δεν πρόκειται να πάρω τίποτα μόνο και μόνο για το brand name. H Qtek είναι καλή, χρυσή, εχω δουλέψει μάλιστα λίγο το S200 και μου άφησε καλές εντυπώσεις. Αλλά χωρίς αιτιολογία δε βλέπω γιατί θα πρεπε να πληρώσω τα παραπάνω χρήματα που ζητα η Qtek για τα ίδια και χειρότερα χαρακτηριστικά.

Link to comment
Share on other sites

Mitac Mio A701

Eten G500

Wifi μπορεις να προσθεσεις με μια sd καρτα. Ισα που θα προεξεχει οταν την βαζεις. Οταν δεν την χρειαζεσαι απλα την αφαιρεις.

H λυση της καρτας ειναι οτι καλυτερο αφου τα θες ολα

Παντως να ξερεις οτι ολα αυτα που θες ΔΕΝ συμβαδιζουν με την αυτονομια

Προσωπικα εχω το Eten M600+ και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος

Το S200 μπορω να πω οτι μου φαινοτανε κομματακι πιο αργο

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω δοκιμάσει τα παραπάνω μοντέλα, καλύτερα δεν θα είναι να έχει ενσωματωμένο wifi και εξωτερικό bluetooth gprs;

Τουλάχιστον το 2ο το κουβαλάει και αργότερα σε άλλες συσκευές, ενώ το wifi ψιλοδύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω δοκιμάσει τα παραπάνω μοντέλα, καλύτερα δεν θα είναι να έχει ενσωματωμένο wifi και εξωτερικό bluetooth gprs;

Τουλάχιστον το 2ο το κουβαλάει και αργότερα σε άλλες συσκευές, ενώ το wifi ψιλοδύσκολο.

Ειναι πολυ καλυτερα να κουβαλας μια sd καρτα παρα ενα bluetooth gps. Το δευτερο ειναι ασυγκριτα μεγαλυτερο. Εγω εχω το mio a701 και πηρα ξεχωριστη καρτα για ασυρματο. Υπαρχουν μαλιστα καρτες sd 2gb+wifi για ακομα περισσοτερη ευελιξια.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι μικρότερο, αλλά έχει το θετικό του bluetooth που σημαίνει μεγαλύτερη συνεργασία (πχ με ένα pocketpc με μεγαλύτερη ίσως οθόνη ή και με laptop σε καράβια) καθώς και ότι υπάρχει πιθανότητα σε μελλοντική αναβάθμιση η κάρτα μνήμης να είναι σε τελείως άβολη θέση ή εσωτερική (βέβαια λίγο δύσκολο για sd).

Το αναφέρω απλά για να το έχει υπόψην σε πιθανή επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.