Jump to content



BAΛΤΕ VISTA!!!


fsbmaniac

Recommended Posts

Δοκίμασα και εγώ το Vista και αν εξαιρεσουμε το inteface που ηταν αρκετά εφετζίδικο κατα τα άλλα δεν με εντυπωσιασε. Σχετικά βαρία όσο αφορά του πορούς και την μνήμη. Όπως διατυπώθηκε και πιο πάνω Vista θα μπουν σε μένα μετα το SP1 (H καλυτερα SP2). Εδώ τρόμαξα να περάσω στα XP απο τα Win2k. Παντως όπως και να έχει αργα η γρήγορα θα μπούμε και τα Vista.

Και μιας που μιλάγαμε περί Linux. Η MS οσο και να καυχιετε για τα νέα καινοτόμα και προηγμένα χαρακτιριστικα (Βλεπε Instant Seach, Aero, Firewall uhmmm, κτλ) τα linux τα προσφέρει εδώ και πολύ καιρο πολά μάλιστα απο γεννησιμιού της.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Είπα να βάλω και εγώ τα Vista, έτσι να τα δοκιμάσω.Κατάφερα να τα αντέξω 3 μέρες!Πολύ εκνευριστικά, και σίγουρα όχι για το δικό μου hardware (μου έβγαζε σκορ 1.0).Πάντως ακόμα και αναβάθμιση να κάνω (που πρέπει έτσι και αλλιώς), θα το σκεφτώ εάν θα μεταβώ στα vista.Μάλιστα βρήκα και ένα ωραίο άρθρο που θα μπορούσε να είχε τίτλο "Γιατί να μεταβώ στα Vista!?"

http://bink.nu/Article9141.bink

Link to comment
Share on other sites

Χθες ήμουν στην παρουσίαση των Vista στην Microsoft.

Πολύ σημαντικά (που δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν) είναι τα εξής:

1. Hardware independent (παίρνεις τον δίσκο από ένα μηχάνημα, τον βάζεις σε άλλο και θεωρητικά παίζει κανονικά - Θέλει φυσικά να βρει το hardware και να γίνει και activation. Αν μπεί σε ίδιο μηχάνημα, δεν θέλει τίποτα)

2. Ξαναγραμμένο TCP/IP stack. Πολύ πιό γρήγορο το copy σε δίκτυο, ακόμα και με full traffic στο δίκτυο.

Αυτά τα δύο μου έκαναν εντύπωση.

Υ.Γ. Ξέχασα να πώ ότι μας δώσαν τα DVD για 32bit & 64bit της RC1, μαζί με keys κανονικά και ένα Microsoft Notebook Optical Mouse 3000.

Link to comment
Share on other sites

1. Hardware independent (παίρνεις τον δίσκο από ένα μηχάνημα, τον βάζεις σε άλλο και θεωρητικά παίζει κανονικά - Θέλει φυσικά να βρει το hardware και να γίνει και activation. Αν μπεί σε ίδιο μηχάνημα, δεν θέλει τίποτα)

Δεν είμαι και τόσο σίγουρος. Στα XP αντικατέστησα προσωρινά για να τσεκάρω κάτι τη μητρική με άλλη ολόιδια και όχι μόνο το κατάλαβε αλλά μου έδωσε και χρονικό περιθώριο 3 ολόκληρες μέρες για να ξανακάνω ενεργοποίηση. !!! (την οποία προσπαθώντας να κάνω ξανά έβγαλε μήνυμα λάθους και ζήταγε νεο serial. Τελικά το κατάπια και αυτό και πήρα τηλέφωνο microsoft για ενεργοποίηση και μίλησα και ζωντανά ...)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι και τόσο σίγουρος. Στα XP αντικατέστησα προσωρινά για να τσεκάρω κάτι τη μητρική με άλλη ολόιδια και όχι μόνο το κατάλαβε αλλά μου έδωσε και χρονικό περιθώριο 3 ολόκληρες μέρες για να ξανακάνω ενεργοποίηση. !!! (την οποία προσπαθώντας να κάνω ξανά έβγαλε μήνυμα λάθους και ζήταγε νεο serial. Τελικά το κατάπια και αυτό και πήρα τηλέφωνο microsoft για ενεργοποίηση και μίλησα και ζωντανά ...)
Για τα Vista νόμιζα ότι μιλάμε...
Link to comment
Share on other sites

Εγω δοκίμασα τα Vista. Πολύ όμορφα, πολύ σταθερά, ΠΟΛΛΗ μνήμη ρε παιδιά! Διπλάσια και βάλε μόνο για να ξεκινήσουν (σε σχέση ,με τα XP). Άσε που δεν έχει ακόμα drivers η M-Audio για Vista άρα θα περιμένω...

Link to comment
Share on other sites

Eγώ αποφάσισα να γίνω πειραματόζωο και εγκατέστησα τα vista σαν πρώτο λογισμικό. Mπορώ να πω ότι δεν αντιμετώπισα ακόμα κανένα σοβαρό πρόβλημα με drivers εκτος από τον hp laserjet 1000 που δεν μπορώ να βρω τίποτα, τα παιχνίδια παίζουν αρκετά ικανοποιητικά. Tο media center είναι πολύ καλο. γενικά αν το hw είναι σε καλά επίπεδα δεν θα αντιμετωπίσεις προβλήματα, (περισσότερα από τα χρ αποκλείεται).

Aκόμα βεβαια είμαι στην πρώτη εβδομάδα, αν αλλάξει κάτι θα το ανακοινώσω. :046:

Link to comment
Share on other sites

Εγω δοκίμασα τα Vista. Πολύ όμορφα, πολύ σταθερά, ΠΟΛΛΗ μνήμη ρε παιδιά! Διπλάσια και βάλε μόνο για να ξεκινήσουν (σε σχέση ,με τα XP). Άσε που δεν έχει ακόμα drivers η M-Audio για Vista άρα θα περιμένω...

Εχουμε ακριβώς την ίδια εντύπωση για τα Vista...

Τα εστησα ετσι απλά για να "παιξω"...οτι optimization και να εκανα (και πετσόκοψα πολύ πραγμα) πάλι στο τέλος χωρίς να εχω εγκατεστημένο τίποτα μου ετρωγε 400+ ΜΒ μνήμης το ρημαδι (οκ, μικρό το προβλημα γιατί εχω 2Gb απλά μου εκανε εντύπωση)...

Και εγώ περιμενω drivers για την M-Audio 1010LT, απο εκει και περα δεν είχα καποιο άλλο προβλημα με drivers...

Αλλο κλασσικό πραγμα που μου την εσπασε ειναι οτι πάλι εχουν αλλάξει καποια options και εκει που περίμενες να τα βρείς σε ένα "λογικό" (=συνήθεια απο τα XP) σημείο φαινονται οτι είναι διάσπαρτα απο εδώ και απο εκει...και κατι κουλές αποφάσεις της MS για απλά πραγματα που μπορουσες να κανεις με τα XP τωρα θελεις ολοκληρη μελέτη π.χ. η απενεργοποιηση του hibernation...ρε παιδάκια καλά δεν ήταν στα XP εκει που ήταν? Τικαρες ή ξετικαρες ένα κουτάκι και τελείωνες...τι σας επιασε και τώρα για να το κανεις disable πρεπει να κανεις ολοκληρη μελέτη...

Link to comment
Share on other sites

μερικα σημεια που μου εχουν κανει εντυπωση:

1. Μα καλα τα programs πως τα εχουν κανει ετσι; το σκεφτηκαν πολυ; τελειως αντι-εργονομικο αφου πια ο μονος τροπος ειναι να εχεις συντομευσεις στο desktop απο το να ψαχνεις στο χαος. ασε που υπαρχουν 10 προγρμαμματα ηδη απο την MS με το καλημερα της εγκαταστασης. Χαος!

2. πολυ γρηγορο ξεκινημα

3. οι οδηγοι βρεθηκαν ολοι, μονο εχω ενα προβλημα με τον ηχο αφου το 5.1 δε δουλευει σωστα. εχω realtek απο nforce4.

4. control panel. πραγματικα τρομακτικο. το ubuntu ειναι ξεκαθαρα πιο straightforward. και εδω ειναι το μεγαλο σημειο.

5. η πλαινη μπαρα απλα τρωει τον απειρο χωρο για να τιποτα ιδιαιτερο. Για να βλειπεις τα νεα, καιρο(που δε δουλευει), και την ωρα. και ο firefox, ti ton exoyme? Ωραιο σχεδιο παντως.

6.Ενω στο ubuntu υπαρχουν τα παντα στρωμενα και δοκιμασμενα, με forums και οδηγους ετοιμα να δωσουν καθε απαντηση, στα vista υπαρχει αυτο το μαυρο σκοταδι που ειναι σαν να ξεκινας απο την αρχη, οπως με τα xp.

De ξερεις ουτε τις παραξενιες του αλλα ουτε τι προγραμματα λειτουργουν.

Το σκεπτικο ειναι: τοσες ωρες που θα φαω για να λειτουργει το καθετι, δε κανω την μεταβαση και οτι δε μπορω να μεταφερω το παιζω με wine?

Αυτο μαλλον πρεπει να απασχολησει ολους μας.

7. Γενικα εχουν γινει το λειτουργικο για τον αδαη. Ειναι πολυ εκνευριστικο γιατι απλα βγαινουν συνεχεια μηνυματα που απλα ειναι να μη εμπιστευεται ο υπολογιστης τον χρηστη. Υπαρχει ενας διαδραστικος εξυπνακισμος, ιδιαιτερα με αυτο το συστημα ασφαλειας τρεξιματος προγραμματων, που ειναι απλα εξωφρενικο. Το εκλεισα σε 15 λεπτα.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο κακό που είδα φεύγοντα από τα Vista, είναι ότι μου άφησε ενθύμιο ένα φάκελο στο C που δεν σβύνει με ΤΙΠΟΤΑ!!!Μένει μόνο να δοκιμάσω να μπουτάρω είτε με κανένα llivecd linux ή με δισκέττα dos.Ακόμα πειράζει τον boot sector και όταν τα βγάλετε πρέπει να τρέξετε την recovery console και να τρέξετε το fixboot.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ που τα δοκίμασα μου φάνηκαν όντως πολύ εκνευριστηκά,με συνεχή μηνύματα επιβεβαίωσης κτλ μην τυχόν και κάνουμε καμιά ζημιά στο σύστημα σαν πρωτάρηδες που είμαστε, 500mb μνήμη μόνο και μόνο για το start, το aero μοιάζει σαν μια extreme έκδοση της luna(το θέμα των xp) με διαφάνειες παντού, η διαχείριση των αρχείων μοιάζει υπερβολικά "τακτοποιημένη" κάτι που προσωπικά μου δεν αρέσει και αντίθετα από ότι λέει η m$ η ρύθμιση του λειτουργικού είναι(πάντα κατά την γνώμη μου) αρκετά δύσκολη με κρυφές ρυθμίσεις παντού. Για να μην λέμε όμως μόνο τα αρνητικά,υπάρχουν κάποια πράγματα που μου άρεσαν. Δηλ. το ότι όταν τρέχεις πολλά προγράμματα μαζί το σύστημα δεν "κολλάει",το instant search που είναι αρκετά γρήγορο,το γρήγορο boot και άλλα κολπάκια με τα εφέ.

Στο perfomance bench μου έβγαλε σκορ 4,0 λόγο του ενός ide δίσκου,αλλά για τα γραφικά 5,9! κάτι που πιστεύω είναι από πολύ καλό έως ψεύτικο για την 7800gs.Αλλά με τα linux δεν τα πάω και πολύ καλά οπότε μάλλον θα πάω και εγώ σε vista με όλα τα "κουσούρια" που έχουν,όταν όμως δω ότι δεν με ικανοποιούν άλλο τα xp και όταν βγουν τα dx10 games που θα πάρω και άλλο pc. Αυτά από μένα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.