Jump to content



BAΛΤΕ VISTA!!!


fsbmaniac

Recommended Posts

Αλήθεια, γιατί να τα βάλω τα Vista;

Μήπως:

- δεν είναι το ίδιο ανασφαλή με τις 3 γνωστές επικίνδυνες scripting engines;

- δεν έχουν κατά πολύ πιο ενισχυμένο DRM με το Windows Media Player 11 και το καινούριο DirectShow που θα έχει από πίσω του; Ποιός ξέρει πόσο πιο κλειδωμένα θα έχουν καί τα DVD regions;

Μήπως:

- πέρασαν το userspace σε 64-bit;

- έφτιαξαν το μπάχαλο με τα paths στα x64;

Γιατί να ξαναεφευρίσκω τον τροχό ψάχνοντας εάν τρέχει το:

- diskeeper

- daemon tools

- motherboard monitor

Γιατί να κάθομαι να ξαναψάχνω από την αρχή πώς συμπεριφέρεται ο δίχως λόγο τελείως αλλαγμένος loader;

Γιατί να πετάξω την κάρτα τηλεόρασής μου επειδή η Microsoft αποφάσισε ότι δήθεν "για το καλό μας" πρέπει να απαιτεί οπωσδήποτε νταβατζο-μπαχτσίτσι για την κατασκευή drivers, και απαγορεύει το τρέξιμο open-source drivers; Επομένως ο εκπληκτικός btWinCap open-source driver για τα Brooktree-Connexant BT-8x8/9 πλέον μου είναι άχρηστος.

Χώρια που η μόνη web δραστηριότητα στην οποία αναγκαστικά χρησιμοποιώ IE (λόγω των ηλιθίων στην τράπεζα) είναι το web banking - και μάλιστα απαιτεί έκδοση 6.0 υποχρεωτικά. Τώρα θα σπάσει κι αυτό με την 7.0.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Δεν βρισκω κανενα απολυτως λογο να βαλω Vista για τον επομενο χρονο τουλαχιστον.

Η δουλεια μου γινεται μια χαρα και δεν εχω καμια ορεξη να μπλεκω με ασυμβατοτητες, διπλοτριπλοκλειδωματα, ελλειψεις, κενα ασφαλειας και ολα αυτα για να εχω πιο εντυπωσιακο GUI.

Οπως ειπαν και παραπανω μετα το SP1 τουλαχιστον και αν.

Στο επομενο format που συντομα ερχεται θα περασω επιτελους Linux και ελπιζω να τα καταφερω απο κει και περα να χρησιμοποιω τα Windows μονο για games.

Link to comment
Share on other sites

όπως και να έχει οι εταιρίες θα επικεντρωθούν στο να βγάλουν "καλύτερους" drivers μόνο για τα καινούργια τους προιόντα.

Τρανό παράδειγμα ήταν κάποτε η HP που οι Drivers για τους DeskJet 840C στα 98 έδειχναν και πόση μελάνι έχει μέσα το κάθε δοχείο, ενώ οι αντίστοιχοι για 2000/XP έλεγαν ότι ο εκτυπωτής δεν υποστηρίζει τέτοια λειτουργία.

είναι λογικό(κατά τις εταιρίες), οι παλιότερες συσκευές να πέσουν πλέον σε generic υποστίριξη.

Ζήτω το DOS! (και ο πιγκουίνος)

Link to comment
Share on other sites

Δεν τρεχουν βασικα applications των μεγαλυτερων εταιριων , ειναι νωρις ακομα , αλλα πιστευω Θα υπαρξει αμεση υποστιρηξη .

Είναι ρίσκο το upgrade για οσους ασχολουνται επαγγελματικα με τον υπολογιστη διοτι μπορει να βρεθουν στην δυσαρεστη θεση να χρειαζονται μια εφαρμογη και να μην εχει βγει εκδοση για Vista.

Αυτη τη στιγμη τα προτείνω μόνο σε όσους ασχολουνται "χομπυστικα" με το PC η σε οσους εχουν την δυνατοτητα να τα εγκαταστήσουν σε 2o PC η partition .

Συμφωνω απολυτα...Αλλα και παλι και για τον απλο χρηστη ετσι οπως το βλεπω και εγω δεν αξιζει...Το μονο πραγμα που σιγουρα θα κερδισει ειναι να χανει το χρονο του αδικα με τα διαφορα προβληματα που θα εχει...Στα περισσοτερα πραγματα πρεπει να περιμενουμε να δουμε πως πανε τα πραγματα και μετα να κανουμε δοκιμες αλλοστε απο οσο διαβασα(με την λιγη λειτουργια τουσ και μονο)εχουν απιστευτα κενα..Τι να πω ας ελπισουμε οτι παλι δεν θα βλεπουμε Μπαλωμα στο Μπαλωμα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ beta tester της m$ δεν γίνομαι, ούτε το budget διαθέτω για να κάνω αυτή τη στιγμή hw upgrade ...

Απτό να βγάλω τα σκώτια μου για να κάνω testing σε μια διαφορετική έκδοση windows ... Προτιμώ να διαθέσω το χρόνο μου και να μάθω ένα νέο SO ...

Ήδη κάνω τα πρώτα δειλά μου βήματα με το Linux/Fedora. :001:

Link to comment
Share on other sites

από τη στιγμή που στο EULA γράφει εκείνο το

"Your use of the Software and Services is “AS IS” and at your own risk."

και επίσης από την στιγμή που πατάμε I AGREE στο παραπάνω μια ζωή beta testers 8α είμαστε!

ρισκάρουμε τα λεφτά μας, τις ώρες μας, την υπομονή μας, τη ζωή μας, την υγεία μας για να χρησιμοποιήσουμε ένα λειτουργικό!

Άντε σε λίγο να μας βάλουν και στο Matrix!

Link to comment
Share on other sites

"Your use of the Software and Services is “AS IS” and at your own risk."

Το ίδιο γράφει και η GPL. Μόνο που δεν την πληρώνεις $399 ανά εγκατάσταση.

Η EULA όμως γράφει και κάτι άλλα πιο όμορφα. Πχ, αν δημοσιοποιήσεις screenshot από το desktop σου την παραβιάζεις. Αν δημοσιεύσεις benchmarks που βασίζονται πάνω στο .NET framework χωρίς την προηγούμενη έγγραφη άδεια της Microsoft, πάλι την παραβιάζεις. Για κάποιο λόγο η Microsoft δεν θέλει συγκρίσεις παρά μόνο αν τις ελέγχει η ίδια. Γιατί άραγε;

Link to comment
Share on other sites

και αλλοι που εχουν εταιριες λενε θα βαλω vista για την υποστηριξη?ποια υποστηριξη απο την στιγμη που το ubuntu εχει 3 χρονια δωρεαν υποστηριξη?που υπαρχει μια κοινοτητα ανα πασα στιγμη οποιαδηποτε ωρα, να σου προσφερει την βοηθεια της?

Link to comment
Share on other sites

από τη στιγμή που στο EULA γράφει εκείνο το

"Your use of the Software and Services is “AS IS” and at your own risk."

και επίσης από την στιγμή που πατάμε I AGREE στο παραπάνω μια ζωή beta testers 8α είμαστε!

Το ίδιο γράφει και η GPL. Μόνο που δεν την πληρώνεις $399 ανά εγκατάσταση.

συμφωνώ και δεν ήταν EULA της M$ που ήθελα να επικεντρωθώ.

Επίσης, όπως είναι γνωστό, η GPL σου δίνει το δικαίωμα να "φτιάξεις" το πρόγραμμα, αρκεί δώσεις και το original source code όταν θα αρχίσεις να μοιράζεις την δικιά σου έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

???

Μήπως έβαλα λάθος λειτουργικό εγώ???

Ρε παιδιά κι εγώ την RC2 έβαλα και μάλιστα σε virtual PC από έναν 3.06 Northwood με 1GB ram και πήγαινε μια χαρά. Τα resources που μου έτρωγε ήταν λίγα και μάλλον λόγω του virtual PC.

Σε virtualpc/vmware δε νομίζω να έχεις 3D acceleration στη vga.

αν ειναι έτσι δεν μπήκαν τα "κιλά" του Aero Glass στη ζυγαριά, και δεν ειχες μια ρεαλιστική εμπειρία :022:

Link to comment
Share on other sites

Παιδες σωστη η προβλεψη του οτι η κουβεντα θα κρατησει πολυ και απλα θυμιζω τι ξαναλεγαμε παλι στη μεταβαση απο 98 σε xp:033: Τωρα πως θα το δικαιολογησει ο καθενας απο εμας που χτυπιεται λεγοντας οτι θα παραμεινει στα xp το πως τελικα εκανε μεταβαση σε vista ειναι κατι που θα εχει πολυ πλακα:046:

Link to comment
Share on other sites

Σε virtualpc/vmware δε νομίζω να έχεις 3D acceleration στη vga.

αν ειναι έτσι δεν μπήκαν τα "κιλά" του Aero Glass στη ζυγαριά, και δεν ειχες μια ρεαλιστική εμπειρία :022:

Πολύ σωστά! Δεν δοκίμασα καθόλου το Aero διότι πίστεψα πως ακόμη και αν λειτουργούσε θα υπήρχε μεγάλο slow down λόγω και του virtual PC αλλά και λόγω της σύνθεσης του μηχανήματος, η οποία είναι οριακή για "φυσιολογική χρήση" vista. Βασικά δεν είπα οτι όλα έτρτεχαν "τζάμι", απλά οτι για VPC ήταν ικανοποιητικό το αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ πλέον windows και πλέον δεν μου αρέσουν. Είναι αρκετά "πρωτόγονα" για τον τρόπο χρήσης του υπολογιστή μου. Τα vista θα αναγκαστώ να τα αγοράσω για να μπορώ να δίνω support σε άτομα που κάνω service. Την RC την δοκίμασα και την βρήκα σαν κάτι υβριδικό μεταξύ linux και macintosh. Την θεώρησα αρκετά newbie-στικη και εκνευριστική. Έχουν κρύψει διάφορες επιλογές για το στήσιμο του συστήματός σου σε 10 υπομενού. Στο μηχάνημα που τα δοκίμασα τα βρήκα πολύ βαριά (celeron d 3Ghz, 512 RAM, 80GB σκληρό, 9600pro). Δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο σαν μηχάνημα (ειδικά η μνήμη είναι λίγη) αλλά τα vista είναι πολύ βαριά για τα κυβικά του. Ωστόσο το ίδιο μηχάνημα με linux (συγκεκριμένα ubuntu + xgl) απλά πέταγε για desktop χρήση (για slackware/gentoo δεν το συζητώ).

Οπότε τα δικά μου συμπεράσματα είναι τα εξής:

Αρκετά βαριά, ειδικά στο θέμα μνήμης.

Το aero έχοντας δει το αντίστοιχα "ανταγωνιστικό" xgl δεν με εντυπωσίασε καθόλου.

Έχει πάρα πολλούς wizards και υπομενού για απλές διαδικασίες.

Είναι πιο ασφαλή από τα XP (τουλάχιστον έτσι δείχνουν) με το σύστημα ala root.

Είναι σαφέστατα ακριβά.

Το φακέλωμα πάει σύνεφο (δεν σχολιάζω DRM και λοιπά, απλά ένα απλό συμβάν σε 'μένα). Έβαλα τον proxy του σπιτιού μου ΜΟΝΟ σε πρόγραμμα antivirus άσχετο από την ms και πήρε από κάπου τις ρυθμίσεις (δεν το έχω βάλει να ανιχνεύει τον proxy) για ΟΛΟ του λειτουργικό.

Το θέμα είναι ότι πάλι θα αναγκάσουν τους πάντες να πάνε σε Vista με κόψιμο του support, με το DX10 κλπ. Απλά αν κάνει κίνηση για την πειρατία εκεί θα πέσει γέλιο (αφού αναγκάσει τις "σπασμένες" εκδόσεις να τρυπίσουν το λειτουργικό).

Το καλό είναι όμως πως επιτέλους ξαναέχουμε διαφορά στους απλούς users και στους power-users. Ο καθένας επιλέγει λοιπόν

Link to comment
Share on other sites

Παντως ο μοναδικος λογος που δεν το χω ριξει στον πιγκουινο ειναι τα games και μονο.Αγαπητοι linuxαδες εχει γινει καμμια προοδος σε αυτον τον τομεα η αργη ακομα αυτη η εποχη?

Link to comment
Share on other sites

Παντως ο μοναδικος λογος που δεν το χω ριξει στον πιγκουινο ειναι τα games και μονο.Αγαπητοι linuxαδες εχει γινει καμμια προοδος σε αυτον τον τομεα η αργη ακομα αυτη η εποχη?

Ωραία ερώτηση. Το πρόβλημα των παιχνιδιών στο Linux βρίσκεται στο γεγονός ό,τι το Linux δεν υποστηρίζει DX natively αφού το DX είναι proprietary τεχνολογία της M$. Θα πρέπει να βάλεις emulator, να μπλέξεις με ρυθμίσεις που σου είπε και πριν ο emnezia και να χάσεις επιδόσεις. Γι αυτό και τα μόνα παιχνίδια που βλέπεις να βγαίνουν για Linux είναι κάποια opengl based καθώς και όσα οι κατασκευαστές τους έχουν κάνει διπλή υλοποίηση.

Το καλό το νέο είναι ότι η ΑΤΙ, αμέσως μετά την εξαγορά της από την AMD ,έδωσε open source μια DX2OpenGL Engine που κατασκεύαζε εδώ και χρόνια. Το συγκεκριμένο software υλοποιεί το DX Api με OpenGL εντολές ώστε να μπορούν οι κατασκευαστές των παιχνιδιών να βγάζουν native εκδόσεις των παιχνιδιών τους για Linux, χωρίς να χρειάζεται να πειράξουν τον κώδικα τους. Αυτή την στιγμή η ATI βρίσκεται σε συννενόηση με κατασκευαστές παιχνιδιών ώστε να δουνε μαζί πως θα μπορούσαν να αξιοποιήσουν καλύτερα αυτόν τον κώδικα και να δουλέψουν πάνω σε αυτόν όλοι μαζί.

Από επιδόσεις, δεν ξέρω να σου πω γιατί ακόμα κανένα DX based παιχνίδι δεν έχει πάει στο Linux με την χρήση αυτού του software. Φαίνεται όμως πως γίνεται σοβαρή κίνηση και είναι θέμα χρόνου να δούμε το αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

και φυσικα τι σημαινει αυτο?μονο για τα παιχνιδια υπαρχει το pc? και φυσικα δεν σε αναγκαζει κανεις να εχεισ μονο linux .βαλα και τα χρ για να παιζεις τα παιχνιδια σου. απλα πραγματα

Link to comment
Share on other sites

μήπως αντί για VISTA να βάλουμε OS X?

ένα πολύ καλό Video από τους New York Times έτσι για αλλαγή.

http://video.on.nytimes.com/ifr_main.jsp?nsid=b26f34614:10f8328c037:-4116&st=1166137283937&mp=FLV&cpf=false&fvn=9&fr=121406_060057_26f34614x10f8328c037xw4115&rdm=168473.77062969105

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.