Jump to content



AMD CPU FX-62 COOLER


Darkus

Recommended Posts

Καλησπερα στο forum.

Ψαχνοντας στα διαφορα μαγαζια βρηκα την στοκ ψυκτρα του FX-62 η οποια συμφωνα με τα λεγομενα τους μπορει να μπει και σε socket 939.

Επειδη εχω ενα μικρο κουτακι με εναν 3500+ 939 το σκεφτομαι σοβαρα, διοτι το καλοκαιρι λογω υψηλων θερμοκρασιων ο στοκ ανεμιστηρας του 3500 αγκομαχαει ο κακομοιρος και ως εκ τουτου γινεται ενοχλητικα αισθητος.

Στο παρελθον ειχα ψαξει να βρω στοκ ψυκτρα απο διπυρηνο 4400 για να αλλαξω τον στοκ που εχω χωρις αποτελεσμα.

Ο λογος που δε παω σε καποιο ζαλμαν, thermaltake typhoon klp ειναι διοτι ολες αυτες οι ψυκτρες εχουν καποιο μεγεθος και καποιο υψος (ενταξει υπαρχουν και κατι ζαλμαν και thermaltake crystal orb κλπ αλλα ειναι τεραστιες για το κουτι μου)και δε χωρανε στο κουτι μου επειδη ακριβως πανω απο τη ψυκτρα υπαρχει ενα κεντρικο μεταλλικο νευρο του κουτιου με σκοπο να το διατηρει στιβαρο η λογω μεγεθους θα βρισκουν καπου αλλου.

Το κενό της στοκ ψυκτρας αυτη τη στιγμη απο το νευρο ειναι περιπου 3 εκατοστα .

Καποιος που να εχει FX-62 θα μπορουσε καπως να βοηθησει εδω.Ποσο ειναι το υψος της στοκ ψυκτρας του FX-62?

Επισης η ψυκτρα κανει καλα τη δουλεια της?Οταν ζοριζεται χαλαει κοσμο η ειναι σχετικα αθορυβη?

Υπαρχει η δυνατοτητα να αλλαχθει ο 92αρης ανεμιστηρας της με καποιον πιο αθορυβο?

Ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα στο forum.

Ψαχνοντας στα διαφορα μαγαζια βρηκα την στοκ ψυκτρα του FX-62 η οποια συμφωνα με τα λεγομενα τους μπορει να μπει και σε socket 939.

Επειδη εχω ενα μικρο κουτακι με εναν 3500+ 939 το σκεφτομαι σοβαρα, διοτι το καλοκαιρι λογω υψηλων θερμοκρασιων ο στοκ ανεμιστηρας του 3500 αγκομαχαει ο κακομοιρος και ως εκ τουτου γινεται ενοχλητικα αισθητος.

Στο παρελθον ειχα ψαξει να βρω στοκ ψυκτρα απο διπυρηνο 4400 για να αλλαξω τον στοκ που εχω χωρις αποτελεσμα.

Ο λογος που δε παω σε καποιο ζαλμαν, thermaltake typhoon klp ειναι διοτι ολες αυτες οι ψυκτρες εχουν καποιο μεγεθος και καποιο υψος (ενταξει υπαρχουν και κατι ζαλμαν και thermaltake crystal orb κλπ αλλα ειναι τεραστιες για το κουτι μου)και δε χωρανε στο κουτι μου επειδη ακριβως πανω απο τη ψυκτρα υπαρχει ενα κεντρικο μεταλλικο νευρο του κουτιου με σκοπο να το διατηρει στιβαρο η λογω μεγεθους θα βρισκουν καπου αλλου.

Το κενό της στοκ ψυκτρας αυτη τη στιγμη απο το νευρο ειναι περιπου 3 εκατοστα .

Καποιος που να εχει FX-62 θα μπορουσε καπως να βοηθησει εδω.Ποσο ειναι το υψος της στοκ ψυκτρας του FX-62?

Επισης η ψυκτρα κανει καλα τη δουλεια της?Οταν ζοριζεται χαλαει κοσμο η ειναι σχετικα αθορυβη?

Υπαρχει η δυνατοτητα να αλλαχθει ο 92αρης ανεμιστηρας της με καποιον πιο αθορυβο?

Ευχαριστω προκαταβολικα

Σε ολους τους Amd απο 4400+ μεχρι και τους fx χρησιμοποιουν στην stock ψυκτρα heatpipes.Διακρινεται για την αποδοση της και παραλληλα για την σχετικα ηρεμη απο πλευρας θορυβου λειτουργεια της.Ομως δεν μπορουν να συγκριθουν με τις κορυφαιες λυσεις αεροψυξης που προσφερουν εταιρειες οπως Noctua η Thermalright.Φυσικα ομως οι τελευταιες δεν συγκρινονται και σε μεγεθος με το cooler που αναφερεις το οποιο το εχω δει σε πολλους χ2 4400 και εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος απο αποδοση και επιπεδα θορυβου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.