Jump to content



SAMSUNG 32'' LE32R71B


Braveheart

Recommended Posts

τι εννοεις οτι δεν ειναι full HD? Το λεω επειδη γραφουν οτι υποστηριζουν HDTV

Χοντρικά (γιατί και εγώ δεν είμαι και κανένας γκουρού του είδους) υπάρχει η "βασική" high-def ανάλυση των 1366 x 768 (που είναι μπροστά από την υφιστάμενη ανάλυση των CRT TV και των συστημάτων pal/secam/ntsc) και μετά προχωράμε στην full high-def των 1920 x 1080.

Τα players επόμενης γενιάς (blue-ray και HD-DVD) θα υποστηρίζουν την full high-def με υποτίθεται απίστευτα υψηλής ευκρίνειας εικόνα.

Αλλά μέχρι να δούμε φτηνά players επόμενης γενιάς και αντίστοιχη πληθώρα τίτλων/ταινειών στα club έχουμε 1-2 χρονάκια δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply
Χοντρικά (γιατί και εγώ δεν είμαι και κανένας γκουρού του είδους) υπάρχει η "βασική" high-def ανάλυση των 1366 x 768 (που είναι μπροστά από την υφιστάμενη ανάλυση των CRT TV και των συστημάτων pal/secam/ntsc) και μετά προχωράμε στην full high-def των 1920 x 1080.

Τα players επόμενης γενιάς (blue-ray και HD-DVD) θα υποστηρίζουν την full high-def με υποτίθεται απίστευτα υψηλής ευκρίνειας εικόνα.

Αλλά μέχρι να δούμε φτηνά players επόμενης γενιάς και αντίστοιχη πληθώρα τίτλων/ταινειών στα club έχουμε 1-2 χρονάκια δρόμο.

1-2?

Πολυ λιγα λες man

Προσωπικα το βλεπω μετα απο 4 χρονια

DVD is here to stay.....

Τεσπα για την LE32R32B πρεπει να πω οτι την εχω και στο δωματιο μου και ειναι εκπληκτικη!!

Ιδιαιτερα για τοσα λιγα χρηματα ειναι πολυ καλη προσφορα(τι να πω και εγω που την πηρα Τον Φλεβαρη 1.200 ευρω...... )

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια την έχεις;

Σε DVD αλλά και σε καθημερινή χρήση (κανάλια 4:3) είναι εντάξει; Με τι mode τα βλέπεις τα 4:3 κανάλια; Πανοραμική, 16:9 ή αυτόματη; (αυτά έχει η 42άρα μου plasma samsung - υποθέτω ότι και η lcd τα ίδια έχει, έτσι; )

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια την έχεις;

Σε DVD αλλά και σε καθημερινή χρήση (κανάλια 4:3) είναι εντάξει; Με τι mode τα βλέπεις τα 4:3 κανάλια; Πανοραμική, 16:9 ή αυτόματη; (αυτά έχει η 42άρα μου plasma samsung - υποθέτω ότι και η lcd τα ίδια έχει, έτσι; )

Αυτοματη δουλευω

Σε dvd εξαρταται τι θα της βαλεις

Αν της βαλεις dvd player με 480i θα δειχνει χαλια

Τα dvd που παιζω με upconvert απο το pc ή απο το 360 δειχνουν πολυ-καλα

Το ιδιο θα πετυχεις και με ενα σχτικα φτηνο dvd player με upconversion (γυρω στα 90 ευρω)

Σε TV τα πραγματα ειναι οσο καλα μπορει να ειναι ενα χαμηλης αναλυσης σημα

Η αυτοματη παντως ρυθμιση ειναι πολυ καλη

Προσωπικα δεν εχω κανενα,μα κανενα παραπονο

Ειμαι 1000% ευχαριστημενος

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως η με HDMI η με Component (χρωμοσυνιστοσες) καταφερνουμε να κολακεψουμε ενα panel υψηλης αναλυσης.

Να τονισω κατι...Αυτη τη στιγμη υπαρχουν πολλα πανελ με αναλυση True HD 1920*1080.Επεδη δεν ειναι η συγκεκριμενη samsung δεν σημαινει οτι πρεπει να τραιναρουμε την αγορα μιας TV για 2-3 χρονια.Υπαρχουν μοντελα αρκετα προσιτα με τετοια χαρακτηριστικα.

Αλλα και παλι να αναφερω οτι εαν δειτε ενα Full HD Video σε μια lcd (ΟΧΙ Plasma στο HD εχει μεγαλη διαφορα με τα LCD )με 1366 Pixel και σε μια True HD 1920 Pixel να ειμαι απολυτα ειληκρινης δεν προκειται να παθετε και κανα σοκ απο την διαφορα.Υπαρχει μεν προς το καλυτερο αλλα οχι τοσο κραυγαλεα οσο φανταζει απο την διαφορα στις αναλυσεις.Οπωτε μην τα παιρνετε τοσο απολυτα.

Link to comment
Share on other sites

Αλλα και παλι να αναφερω οτι εαν δειτε ενα Full HD Video σε μια lcd (ΟΧΙ Plasma στο HD εχει μεγαλη διαφορα με τα LCD )με 1366 Pixel και σε μια True HD 1920 Pixel να ειμαι απολυτα ειληκρινης δεν προκειται να παθετε και κανα σοκ απο την διαφορα.Υπαρχει μεν προς το καλυτερο αλλα οχι τοσο κραυγαλεα οσο φανταζει απο την διαφορα στις αναλυσεις.Οπωτε μην τα παιρνετε τοσο απολυτα.

Ποιά ακριβώς είναι η πηγή?

Γιατί αν μιλάμε για απλό DVD-player ακόμα και με έξοδο HDMI, πρέπει να βρίσκει "ταβάνι" στην ανάλυση των 1366. Οπότε σε αυτήν την περίπτωση μάλλον οι διαφορές θα είναι αμελητέες. Αν όμως η πηγή είναι blue-ray player με κατάλληλα κωδικοποιημένη ταινία, μάλλον θα αλλάζει το πράγμα σαφέστατα υπέρ της Full-HD.

Link to comment
Share on other sites

Αναφερομουν σαφως για πηγη απο Bluray η HD DVD η HTPC.To απλο DVD εχει μεγιστη αναλυση 720*488.Αν και παλι με component η HDMI ακομα και σε αυτα τα απλα εχουμε καλυτερο αποτελεσμα.Και εφοσον ολα τα πανελ εχουν τουλαχιστο μια απο τις 2 ειναι και οι συνδεσεις μονοδρομος.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κατεληξα στα εξης: Sasmung lcd 32'' LE32R71B / Samsung dvd-HD860 ή το pioneer dv-696av-s / ηχειο κεντρικο northridge ec 25 cherry.

Βεβαια θα το ψαξω λιγο ακομα το θεμα σε τιμες αλλα θα ηθελα μια γνωμη πως σας φαινεται το σετακι...

Link to comment
Share on other sites

Για την TV δεν φανταζομαι να θες παραπανω πληροφοριες ηδη εχουν ειπωθει πολλα. (φανταζομαι να την εχεις δει καπου να παιζει). Για DVD χωρις σκεψη και συγκριση το Pionner.Τωρα το center αυτο ειναι απο καλη εταιρια αν και δεν ειναι για πολλα γκαζια αλλα ειναι γενικα αξιοπρεπες στην μεσοχαμηλη κατηγορια.Βεβαια απο μονο του δεν λεει τιποτα καθως εχει πολυ σημασια με τι μπροστινα θα το ματσαρεις και ακομα πιο σημαντικο η επιλογη του AV ενισχυτη.

Link to comment
Share on other sites

επειδη αφου κανω που κανω την αγορα ας την κανω ολοκληρωμενα. Αν καποιος μπορει να προτεινει καποιο σετακι ηχου δεν θελω τπτ extreme απλως να ειναι αξιοπρεπες...

Για μπροστινα ηχεια σκεφτομουν να ''ριξω'' παλι της ιδιας εταιριας τα Northridge E20 cherry.

Επειδη δεν εχω και παρα πολλες γνωσεις απο ηχητικα ειναι απαραιτητο να εχω και ενισχυτη? Μπορει να ειπα μπαρουφα τωρα δεν ξερω

Link to comment
Share on other sites

επειδη αφου κανω που κανω την αγορα ας την κανω ολοκληρωμενα. Αν καποιος μπορει να προτεινει καποιο σετακι ηχου δεν θελω τπτ extreme απλως να ειναι αξιοπρεπες...

Για μπροστινα ηχεια σκεφτομουν να ''ριξω'' παλι της ιδιας εταιριας τα Northridge E20 cherry.

Επειδη δεν εχω και παρα πολλες γνωσεις απο ηχητικα ειναι απαραιτητο να εχω και ενισχυτη? Μπορει να ειπα μπαρουφα τωρα δεν ξερω

Φυσικα χρειαζεσαι ενισχυτη πως θα οδηγηθουν τα ηχεια?Αρχικα πες μας το ποσο που εισαι διαθετημενος να ξοδεψεις για ενα πληρες συστημα ηχου.Τα ηχεια αυτα που επελεξες ειναι αξιοπρεπεστατα.Εαν ξερεις τις τιμες τους τοτε υπολογισε περιπου 700-800 Ευρω στην ακρη για ενα καλο ενισχυτη.Αλλιως δωσε ενα συνολικο budget που διαθετεις μονο για τον ηχο.

Link to comment
Share on other sites

αμα ενας καλος ενισχυτης κανει τοσο (700+) τοτε κλαψτα χαραλαμπε. Οθονη player και ηχεια κοστιζουν ολα μαζι 1706 ευρω. Εγω μεχρι 2000 ευρω διαθετω παραπανω δεν δινω...Βεβαια αμα παρω ενα ετοιμο συστημα ηχου θα μου βγει πιο φτηνα αλλα δεν ''γουσταρω'' τα dvd player που χουν πανω.

Εαν υπαρχει κανα καλος (που λεει ο λογος) ενισχυτης στα 300 ευρω καλα θα ηταν.

Link to comment
Share on other sites

ειδα αυτον τον ενισχυτη στο πλαισιο ---->Sony STR - DG700/S στα 300 ευρω τι λετε καλος?

Να ρωτησω και κατι αλλο. Στα χαρακτηριστικα τους ειτε ειναι ηχεια ειτε ενισχυτης δεν γραφει αν περιεχουν και την απαραιτητη συνδεσμολογια (καλωδια)...δεν πιστευω να χρειαζεται να αγορασω και καλωδια για να τα συνδεσω. Απ'οτι ειδα ο ενισχυτης εχει μια θυρα HDMI...αρκει?

Link to comment
Share on other sites

Οποιοσδηποτε ενισχυτης 100w per channel θα σου κανει,οσο φθηνος και να ειναι.

Διαφορες στον ηχο με ακριβοτερους ενισχυτες (τη ταξης των 500-700ε) ΔΕΝ θα καταλαβεις με μη ηχεια αναφορας.

Link to comment
Share on other sites

ο ενισχυτης γραφει 600w, τωρα για per channel κλπ δεν ξερω το μονο που ξερω ειναι οτι κανει 300 ευρω λολ.:098:

Ξερεις αν ολες οι συσκευες συνοδευονται με τα απαραιτητα καλωδια ή θα πρεπει να τα τα αγορασω και ΑΥΤΑ ξεχωριστα? :022:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.