Jump to content



Χρειαζομαι νεο τροφοδοτικο??


graphist83

Recommended Posts

Καλησπερα και χρονια πολλα.

Προσφατα συναρμολογησα ενα pc για ενα φιλο με το παρακατω configuration

PSU: 440w noname

cpu: Intel Duo Core 2 6400 2.13GHz

Mobo: Gigabyte s3

VGA: Club 3d Nvidia 7950 512MB PCX (με extra τροφοδοσια)

HDD: sata 120 gb

RAM 2X512MB Twinmos 800MHz Dual Channel

1 DVDRW & 1 DVD ROM.

To προβλημα ειναι οτι μολις βαλω τους Drivers του mainboard το PC κολλαει συνεχεια και ανταποκρινεται πολυ αργα.Τι φταιει? Μηπως οι drivers της Gigabyte ειναι μαπα (αρε μαμα MSI) η το τροφοδοτικο ειναι μικρο οπως υποψιαζομαι? Αν ναι τι να παρω?

Link to comment
Share on other sites

Ενα 440W τροφοδοτικό που δεν εγγυάται οτι τα πιάνει είναι μάλλον ριψοκίνδυνη τοποθέτηση σε νέο μηχάνημα. Ειδικά με τέτοια κάρτα γραφικών! Σε καλή τιμή μπορεις να δεις κάποιο fortron ή chieftec ενω για ανωτερο επίπεδο Enermax.

Link to comment
Share on other sites

τα κακα τροφοδοτικα συνηθως προκαλουν περιεργα κοληματα οχι αργη ανταποκριση (αν και χρειαζεται αλλαγη το psu πριν κανει ζημια) τωρα δες απο τις ιδιοτιτες συστηματος οτι δεν υπαρχει καποιο conflict κατεβασε για οτι μπορεις καινουριους drivers και αν συνεχισει να υπαρχει προβλημα βαλε λιγο μνημη ακομα (ακου εκει 1GB μνημη εν ετη 2007....σχεδον....ακου εκει xD)

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα θελει αλλαγη επειγοντως..

Ποσα W αρκουν για το συστημα αυτο? 550 με 600 ειναι καλα?

Conflicts δε εχει το σκεφτηκα και εγω.Απλα μολις μπουν οι drivers HD Audio παει σερνοντας.

Η μνημη θα παει 2GB dual channel σε λιγο καιρο.Δεν ειχε και πολυ χρημα ο φιλος.(Τα φαγε ολα η 7950....300 ευρω).

Link to comment
Share on other sites

Απο χρηματα τοω ρωτησα και ηταν ψυχολογικα ετοιμασμενος για κανα 60 αρι ευρω.Τωρα εαν πρεπει και λιγα παραπανω θα τα δωσει.Αμα ειναι απαραιτητο παντα.

Σε γενικες γραμμες ρωταω εαν χρειαζεται παραπανω ισχυ ενα τετοιο συστημα ασχετο με τα προβληματα που προανεφερα τα οποια οντως μπορει και να μην οφειλονται εκει.Πχ σε ενα game δυνατο οπου το συστημα θα τρεχει φουλ λογικα θα τα βρει σκουρα ετσι?

Link to comment
Share on other sites

- τροφοδοτικό στα 89€:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=916&product=904058

- δες και το bios τι version έχει και βάλε το f5.

Σημ.: Δοκίμασε να κατεβάσεις τους καινούριους από την gigabyte για το audio

http://www.gigabyte.com.tw/Support/Motherboard/Driver_DownloadFile.aspx?FileType=Driver&FileID=837

και να βάλεις αυτούς μετά την καθαρή εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για να δεις ποσα watt καταναλώνει το pc δες εδω

http://www.extreme.outervision.com/psucalculator.jsp

Εγω νομίζω απο watt είσαι εντάξει μάλλον θέμα drivers είναι

Κατέβασε τους πιο καινούργιους και κανε update και το Bios

Εγω πάντως χρόνια τώρα με τα noname psu μια χαρα τα πάω. Το πιο επώνυμο που έχω ειναι Pegasus. Αν δεν κάνεις overclocking ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Στον αγώνα ταχύτητας για το ποιός θα ρίξει μητρική στην αγορά πρώτος που να υποστηρίζει core 2 η gigabyte με την s3 έχει κάνει πολλά λάθη και παρατηρούνται ασυμβατότητες κολλήματα και περίεργες επανεκκινήσεις. Όχι οτι το motherboard είναι άχρηστο αλλά έχει κακογραμμένο bios για το οποίο δεν έχει βγάλει κάποιο σοβαρό update ακόμα.

Αντίθετα στην έκδοση DS3 το πρόβλημα υπάρχει και πάλι αλλά έχει βγεί update απο την gigabyte που το διορθώνει και όλα λειτουργούν ρολόι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.