Jump to content



ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ RAID 0 ////


circi

Recommended Posts

Ξερει καποιος αν μπορω να συνδεσω 3 δισκους σε Raid 0?

Ειναι 3 WD 250 GB αλλα δεν ειναι ομοιοι.

Ο ενας ειναι 8ΜB kai oi alloi 2 16Mb.:092:

Εχω 2 τετοιους:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=984&product=786683

και ενα τετοιο

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.303757

Καμια αλλη προταση?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις με 3 δίσκους raid0.Εγώ είχα δοκιμάσει με 2 Raptors..έναν παλιό με 8ΜΒ cache κι έναν καινούριο με 16ΜΒ.Δούλευαν μια χαρά,οπότε δεν πιστεύω να έχεις πρόβλημα..με κάθε επιφύλαξη βέβαια!

edit:Aπ'τα Link που δίνεις βλέπω οτι ο ένας είναι ata κι οι άλλοι sata,άρα ξεχνάμε raid και με τους 3..

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι raid0 με τους δυο ίδιους κι ο άλλος μόνος του..

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις με 3 δίσκους raid0.Εγώ είχα δοκιμάσει με 2 Raptors..έναν παλιό με 8ΜΒ cache κι έναν καινούριο με 16ΜΒ.Δούλευαν μια χαρά,οπότε δεν πιστεύω να έχεις πρόβλημα..με κάθε επιφύλαξη βέβαια!

edit:Aπ'τα Link που δίνεις βλέπω οτι ο ένας είναι ata κι οι άλλοι sata,άρα ξεχνάμε raid και με τους 3..

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι raid0 με τους δυο ίδιους κι ο άλλος μόνος του..

Οχι ειναι και οι 3 σατα εδωσα λαθος λινκ.

Πως θα εχω πιο γρηγορο συστημα?

Βαζοντας και τους 3 raid 0 η βαζοντας τους 2 ραιδ 0 και τον ενα μονο του (πχ να φορτωνει το λειτουργικο και τα προγραματα)

Αλλη μια ερωτηση.

Καλυτερος συνδιασμος απο αποψη ταχυτητας ειναι 3 δισκοι σε RAID 0,2 δισκοι σε raid 0 η ενας 36αρης raptor που θα φορτωνει λειτουργικο και οι αλλοι δισκοι για αρχεια video mp3 εικονες κτλ.:021:

Link to comment
Share on other sites

Για να έχεις πιο γρήγορο σύστημα βάλε το λειτουργικό στον ένα δίσκο (τον διαφορετικό) και όλα τα προγράμματα να τα εγκαταστείς στο raid 0 των άλλων 2 δίσκων. Στο raid0 βάλε και το pagefile ή το swap-partition (αν θες linux) και θα είσαι πολύ γρήγορος.

Link to comment
Share on other sites

To RAID 0 από όσο ξέρω αναφέρεται σε 2 δίσκους.

Η λύση να χρησιμοποιήσεις 3 δίσκους για RAID-0 αποκλείεται εξ ορισμού. Το RAID - 5 χρησιμοποιεί 3 δίσκους εκ των οποίων οι 2 δουλεύουν ακριβώς όπως στο RAID -0 και ο τρίτος έχει το ρόλο του backup σε περίπτωση που χαλάσει ένας εκ των δύο. Είναι η μέση λύση με βουνό και θάλασσα.:033:

Για το RAID καθοριστικός παράγοντας είναι το seek time και στην πράξη από on board controllers η διαφορά μεταξύ 8 και 16MB cache μπορεί να μην είναι αντιληπτή. Αφού θα έχεις RAID - 0 και θα δουλεύεις 2 δίσκους "παράλληλα" τότε αυτοί πρέπει να είναι όσο το δυνατόν όμοιοι μεταξύ τους ώστε να μπορούν να συγχρονιστούν για καλύτερες επιδόσεις και να μην φρενάρει ο ένας τον άλλο. Για αυτό και προτείνω RAID-0 με τους 2 όμοιους δίσκους.

Τον τελευταίο προσωπικά θα τον χρησιμοποιούσα όχι για λειτουργικό που αναφέρθηκε παραπάνω αλλά ως αποθηκευτικό χώρο για mp3 , βίντεο και συναφή αρχεία που ναι μεν είναι πολύτιμα αλλά τρελές ταχύτητες δεν χρειάζονται.

Υ.Γ. Διόρθωσε αυτό το link αρχικά την πάτησα και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

To RAID 0 από όσο ξέρω αναφέρεται σε 2 δίσκους.

Η λύση να χρησιμοποιήσεις 3 δίσκους για RAID-0 αποκλείεται εξ ορισμού.

Aυτό είναι ανακριβές..σαφώς και μπορεί να γίνει με 3 ή παραπάνω δίσκους!

Link to comment
Share on other sites

To RAID 0 από όσο ξέρω αναφέρεται σε 2 δίσκους

Αυτό νόμιζα και εγώ εξ ου και ο αστερίσκος στο πρώτο μου post σε αυτό το νήμα. Διάβασα όμως πως γίνεται raid 0 ανεξάρτητα αριθμού δίσκων αλλά και ανεξάρτητα μεγέθους... Οπότε καταρίφθηκαν όσα ήξερα για το συγκεκριμένο θέμα....

Link to comment
Share on other sites

Μπερδευτικα περισοτερο.

Raid 0 με 3 δισκους τελικα γινεται?

Βασικα εχω την EVGA 680i και μαζι ειχε και μια floppy

EVGA

serial ATA (150/300) Raid drivers

EVGA nforce 680i motherboard models

Τους Drivers για το RAID τους περναω απο αυτο το floppy?

Link to comment
Share on other sites

Nαι γίνεται.Αν θα δουλέψει σωστά στους δίσκους που θα βάλεις δεν ξέρω..

Τους drivers θα τους περάσεις σε δισκέτα και θα κάνεις εγκατάσταση πατώντας F6 στην εκκίνηση εγκατάστασης των windows..(θα εμφανιστεί σχετικό μήνυμα).

Link to comment
Share on other sites

Το RAID - 5 χρησιμοποιεί 3 δίσκους εκ των οποίων οι 2 δουλεύουν ακριβώς όπως στο RAID -0 και ο τρίτος έχει το ρόλο του backup σε περίπτωση που χαλάσει ένας εκ των δύο. Είναι η μέση λύση με βουνό και θάλασσα.:033:

Δε συμβαινει αυτο στο raid5 . Και οι τρεις δισκοι εχουν δεδομενα , αλλα και το parity .

Αυτο που αναφερεις ειναι κατι σαν raid10 , μονο που το raid10 θελει 4 δισκους.

http://www.prepressure.com/techno/raid.htm

Link to comment
Share on other sites

Δε συμβαινει αυτο στο raid5 . Και οι τρεις δισκοι εχουν δεδομενα , αλλα και το parity .

Αυτο που αναφερεις ειναι κατι σαν raid10 , μονο που το raid10 θελει 4 δισκους.

http://www.prepressure.com/techno/raid.htm

Σωστός. Μάλλον παρασύρθηκα λιγάκι με αυτό που σκέφτομαι να κάνω στο δικό μου pc :033:

RAID - 0 με 3 δίσκους μου ακούγεται πάντως περίεργο.

Όλα σιγα - σιγά καταρίπτονται. Το ICH8R κάνει κάτι $%$&% με τους δίσκους όταν δουλεύουν RAID - 0 και μπορεί και φτιάχνει με ένα ζευγάρι δίσκους αρκετά RAID (και RAID - 0 και RAID - 1 με διαφορετικά partition σε 2 δίσκους)

Dynamic Disks στα windows 2000/XP μπορούν να αντικαταστήσουν RAID controller για άτομα που έχουν παλιά μητρική αρκεί να γίνει boot από τρίτο δίσκο.

Φτάσαμε και στο σημείο να έχουμε RAID - 0 με πάνω από 2 δίσκους; :022:

Τέσπα στα παλιά μου pc όταν έβγαζα ένα RAID - 0 από ένα σύστημα και το πέταγα πάνω σε άλλο δούλευε τζάμι. Τώρα κάθε φορά που αλλάζει μητρική το RAID - 0 θέλει και format.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.