Jump to content



Βοηθεια για προβλημα σε Partitions...


javaneze:

Recommended Posts

Κυριοι περασα τα ΧΡ σημερα στο σκληρο μου δισκο.

O δισκος εχει κοπει σε 3 partitions, C:\ , D:\ και E:\.

Το Ε:\ περιειχε ηδη δεδομενα οποτε δεν φορμαριστικε οπως τα προηγουμενα 2. Μπαινοντας λοιπον στο E:\ , βλεπω προς εκπληξη μου 3 αρχεια που δεν επρεπε να υπαρχουν εκει. Τα boot.ini, NTDETECT.COM και ενα ntldr χωρις επεκταση.

Ανοιγοντας το Computer Managment>Disk management διαπιστωνω οτι τα ΧΡ εχουν χαρακτηρισει το partion C:\ ως "Healthy(BOOT)" ενω το partition E:\ ως "Healthy(SYSTEM)" και δεν μου επιτρεπει να αλλαξω καν driveletter.

(το partition D απλα χαρακτηριστηκε "Healthy")

Εχει κανεις υποψην του τι μπορω να κανω για να μην χαρακτηριζεται ετσι το E:\ και να μεταφερθουν τα αρχεια στο C:\ ;

H' εστω αν χρειαζεται ξαναφορματ, ξερει κανεις τι κοτσανα μπορει να εκανα στο setup και εγιναν ετσι;

Αν παιζει ρολο ο δισκος ειναι sata2 Western digital.

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

Ωπ, σορρυ για τη μη διευκρινηση.

Στο C:\ τα περασα φυσικα. Αν τα ειχα εγκαταστησει στο Ε:\ δεν θα απορουσα με τα αρχεια που βρηκα στο E:\ .

Ολα τα υπολοιπα γνωστα (φακελος windows-program files-documents and settings, autoexec-config κτλ ειναι στο C:\ κανονικα ...

Παντως την ιδια διαδικασια που εκανα εδω και 4 χρονια σε ATA δισκο χωρισμενο partitions, δεν μου δημιουργησε ποτε παρομοιο θεμα. Φοβαμαι πως θα εχει να κανει κατι με το SATA. :(

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.