Jump to content



Supertalent 2x1Gb kits


Hemispasm1442169066

Recommended Posts

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply
  • 8 months later...
Πήγαινε σε αυτό το site όπου μπορείς να βρεις κάποιες ρυθμίσεις για υπερχρονισμό.

Αν το pc σου δεν το έχεις πειράξει και θέλεις να αλλάξεις μόνο τις ρυθμίσεις της RAM βάλε τα εξής:

1 φωτό

AI Tuning: manual

CPU Frequency: 266

DRAM Frequency: 800

PCI Express Fre. : 100

PCI CLock..: 33.33

Spread Spectrum: Disabled

Memory Voltage: Εδώ δοκίμασε πρώτα 2.1 μήπως και δουλέψουν ή αν θέλεις βάλε κατευθείαν 2.2 ή 2.25 (δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στην τάση αυτή).

Τα υπόλοιπα στην 1η φωτό άστα default (auto).

2η φωτό:

Άστα όλα απείραχτα.

3η φωτό:

Memory Remap: Disabled

Configure by SPD: disabled

Ακολουθούν τα timings (από πάνω προς κάτω):4/4/3/8/6/42/10/10/10/10 και τέλος το Static Read Control=disabled.

Eστω και (πολυ) καθυστερημενα, πηρα το θαρρος και πειραξα για πρωτη φορα το bios με τις συμβουλες του παραθετημενου ποστ και επιτελους οι μνημες δουλευουν σωστα. Τις δουλευω σε ταση 2,15 και δεν εχουν παραπονεθει ακομα.

Αν το δει κανεις το ξεθαμμενο τοπικ και πιστευει οτι δεν κανω καλα με την ταση ας δωσει κανα τip. :)

post-5952-1442174850,9226_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Duder ενω επαιζα Pro 2008 και απο το πουθενα μου πεταξαν μια μπλε oθονη τα ΧΡ και αναγκαστηκα να κανω restart.

Eιναι αληθεια πως ηταν το πρωτο 3d παιχνιδι που ετρεξα μετα το πειραγμα των μνημων. Λες να συνδεονται τα γεγονοτα ή να ηταν απλα τυχαιο;

Το παιχνιδι δεν ειχε ξανακανει τιποτα εν τω μεταξυ οσο καιρο το ειχα.

Χαμηλωνοντας την ταση πως θα διαπιστωσω αν παιζουν σωστα οι μνημες; Δεν θα ξεκιναει καν το PC ή θα μπαινει στα windows αλλα θα κρασαρει απο καποια στιγμη και μετα, οποτε να υποθεσω οτι θελει ανεβασμα το ρευμα;

Link to comment
Share on other sites

Για το παιχνίδι μπορεί και να είναι σύμπτωση. Δοκίμασε ξανά ή και κάποιο πιο βαρύ.

Σε πρώτη φάση ρίξε την τάση στα 2V. Μπορείς να τις δοκιμάσεις με το Memtest (κυρίως τα τεστ 5 & 8) για να πάρεις μία ιδέα για την σταθερότητα πριν μπεις στα Windows.

Από εκεί και πέρα θα δεις: αν σου κρασάρει το σύστημα σε κανά παιχνίδι, επεξεργασία βίντεο ή και σε άσχετη φάση τότε δεν είναι σταθερό (=ανεβάζεις τάση).

Έχε υπ όψιν πως στη μητρική σου οι διαιρέτες στη μνήμη είναι προβληματικοί (εκτός του 1:1)...

Link to comment
Share on other sites

Duder δυστυχως μου το ξανακανε.

Παλι ενω ετρεχε το Pro, μπλε οθονη που εμφανιζεται το μηνυμα "driver irql not less or equal" .

Εκανα ενα google και ειδα κι απο αλλους οτι μαλλον εχει να κανει με τις μνημες το θεμα.

Εχοντας ακομα την ταση στα 2,15 , εβαλα το memtest και το αφησα να τρεξει για καμια ωρα. Μου φαινεται εκανε 3 επαναληψεις, χωρις να εμφανισει καποιο προβλημα.

Αρα ειμαι σιγουρος οτι εχει να κανει με το πειραγμα στις μνημες που εκανα αφου ουτε κανενα αλλο hardware αλλαξα ουτε καν καποιον driver. (κατεβαζω καλου κακου τους τελευταιους της nvidia ας we speak αλλα οπως προειπα πριν την αλλαγη των μνημων στο bios δεν ξαναειχα προβλημα.

Μηπως πρεπει τελικα να ανεβασω την ταση και οχι να την κατεβασω;

Το bios μετα τα 2,15V εχει επιλογη για 2,25V και οχι 2,20 παντως.

Eιναι τιποτα επικυνδυνο το 2,25;

Α, και αυτο με τους διαιρετες στην μνημη δεν το επιασα, δεν ξερω τι ειναι ... :/

btw τι version bios εχεις; λες να παιζει αυτο καποιο ρολο; To cpuz μου λεει οτι εχω το version 0507.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δοκιμάσεις με περισσότερη τάση αλλά είμαι σίγουρος πως φταίει ο διαιρέτης (διαιρέτη στη μνήμη λέμε όταν η μνήμη τρέχει ασύγχρονα με το FSB).

Δοκίμασε σε πρώτη φάση να δώσεις παραπάνω τάση στο Northbridge (μάλλον θα το έχεις στο auto). Πήγαινε εκεί που λέει NB Vcore και δώσε 1 ή 2 κλικ πάνω από το auto.

BIOS έχω το 1226 (υπάρχει εδώ).

Τέλος αν δε βαριέσαι ρίξε και μία ματιά εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Γμτ δεν βαριεμαι ... χρονο δεν εχω οσο θα ηθελα...

Εν παση περιπτωση θα κατσω να διαβασω το λινκ και θα επανελθω με νεοτερα μολις τολμησω κατι και διαπιστωσω διαφορες στην συμπεριφορα.

Τελος, 2 πραγματα. Η αναβαθμιση του bios ειναι κατι που προτεινεται ή μπορει και να χαλασω και τιποτα; Rollback επιλογη αν κατι δεν παιζει σωστα υπαρχει;

Αυτο με το Northbridge που λες, να το πειραξω δεν λεω, αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να καψω τιποτα και να ειμαστε για καινουρια, ε;

Φιλε ευχαριστω πολυ παντως που καθεσαι και ασχολεισαι ;)

Link to comment
Share on other sites

Για το Northbridge μη φοβάσαι. Δώσε σε πρώτη φάση ένα κλικ παραπάνω τάση και παρατηρείς πως θα πάει. Αν ξανακάνει χαζά τσίμπα άλλη μία φορά την τάση (πάντα για το NB Vcore μιλάω). Αν και πάλι δε σου κάθεται θα χρειαστεί να κάνουμε άλλα.

Όσο για το bios καλό θα είναι να το αναβαθμίσεις (μέσω του EZ Flash μέσα από το ίδιο το bios και όχι μέσα από τα Windows!). Rollback από την έκδοση 1004 και μετά ΔΕΝ ,μπορείς να κάνεις. Το τελευταίο όμως που έβγαλαν είναι πολύ καλό - εμένα μου έδωσε παραπάνω FSB με 4*1GB RAM!

Τέλος το σύστημά σου είναι αυτό της υπογραφής; Αν θέλεις να σου πω κάποιες ρυθμίσεις να κλοκάρεις και τον επεξεργαστή μαζί...κρίμα είναι να δουλεύει σε stock...

Link to comment
Share on other sites

Duder της υπογραφης ειναι το συστημα που πειραζω τις μνημες και το bios που συζηταμε.

:D για το "κριμα" !

Ειναι αληθεια, οτι φοβαμαι να το οβερκλοκαρω μην καψω τιποτα και ειμαι για νεα εξοδα. Θα με πεις αδαη και δικιο θα εχεις βεβαια...

Απλα οπως βλεπεις ειδικα για τον περασμενο ιανουαριο που το πηρα το συστημα, ηταν ενα αξιοσεβαστο ποσο, το οποιο αν και στερηθηκα, δεν λυπηθηκα μιας και το πηρα με προοπτικη 4ετιας οπως ειχα και το προηγουμενο.

Με το O/C δεν διακινδυνευω την διαρκεια του; :/

Στην απαντηση σου λαβε υποψιν σου οτι το tower δεν σβηνει ποτε, καθως ειναι κυριως ανεβοκατεβαστηρι/divx-mp3 player και επειτα παιχνιδομηχανη. Εξου και οι φοβοι μου ...

Οπως σου ειπα βεβαια στην πρωτη ευκαιρια θα εκτυπωσω και θα διαβασω ολο το κατεβατο απο το link που μου εδωσες σχετικα με το oc.

Βtw αν γινει το κλοκαρισμα στον επεξεργαστη θα διορθωθει και το θεμα του διαιρετη που προειπες;

θενξ και το λινκ με το bios, θα το αναβαθμισω και το κριμα στο λαιμο σου :p χαχα.

Και παλι, ευχαριστω πολυ που καθεσαι και ασχολεισαι :)

Link to comment
Share on other sites

Με το o/c ελαττώνεται η διάρκεια ζωής του συστήματός σου γενικά. Κυρίως έχει σχέση με τις τάσεις που θα του ρίξεις - όσο περισσότερο τάση τόσο περισσότερο μειώνεται η διάρκεια ζωής. Αυτά όμως που θα σου προτείνω είναι με πολύ χαμηλές τάσεις (μέσα στα όρια των προδιαγραφών) οπότε δε χρειάζεται να φοβάσαι.

Πάμε...

Καρτέλα Advanced-JumperFree Configuration-AI Tuning σε manual

CPU Frequency 400

DRAM Frequency 800

PCI Express Frequency 101

PCI Clock Synchr. Mode 33.33

Spread Spectrum dis.

Memory Voltage 2.05

CPU Vcore Voltage 1.325 (πρέπει να φτάνει, ενδεχομένως και λιγότερο)

FSB Termination Voltage 1.3

NB Vcore 1.45

SB Vcore ελάχιστη δυνατή - 1 κλικ πανω από auto

ICH Chipset ελάχιστη δυνατή - 1 κλικ πανω από auto

Καρτέλα Advanced-CPU Configuration

Modify Ratio Support Enabled

Ratio CMOS Setting 8

C1E Support Dis

Max CPUID Value Linit dis

Vanderpool dis

CPU TM function enabled

Execute Disable Bit enabled

PECI (αν υπάρχει) dis

Τις ρυθμίσεις για τους χρόνους της RAM όπως είναι σε προηγούμενο post.

Με τις ρυθμίσεις αυτές ο επεξεργαστής θα τρέχει στα 3.2GHz και η μνήμη στα 800 (4/4/3).

Μόλις βάλεις τις ρυθμίσεις αυτές μπαίνεις στα Windows και ανοίγεις το Core Temp και βλέπεις τις θερμοκρασίες. Με το Core Temp ανοιχτό τρέξε το Orthos (Small FFT's για να δεις τη σταθερότητα της CPU - το priority και στο 1 να το αφήσεις μια χαρά είναι). Τρέξε το Orthos για ένα δίωρο τουλάχιστον και αν τη βγάλεις καθαρή είσαι 99.9% οκ.

Να έχεις πάντα υπ' όψιν τις θερμοκρασίες μέσω Core Temp και κάθε τόσο να τις παρακολουθείς!Λογικά δε θα φτάσουν πάνω από 60-65 βαθμούς ανάλογα με τη CPU βέβαια.

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο αλλη μια μπλε οθονη καθως επαιζα pro, εβγαλα το NB Vcore απο το auto και το εβαλα στο 1.25, και μετα απο ενα διωρο παιχνιδιου δεν ξαναεκανε το ιδιο.

Αυριο θα προχωρησω στο OC και θα ενημερωσω παρ'αυτα. ;)

Orthos να τρεχω ενα instance ή πρεπει δυο για να στρεσαρονται και οι δυο πυρηνες;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.