Jump to content



H NVIDIA ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΕΙ!!


circi

Recommended Posts

Νομίζω ότι τα πράγματα δεν είναι και τόσο τραγικά. Δεν νομίζω η nVidia να άφηνε όλο τον πλανήτη ξεκρέμαστο, είναι κάτι που δεν τη συμφέρει. Από την άλλη έτσι όπως πάει η κουβέντα συμπερένουμε ότι το πρόβλημα το δημιουργούν οι Drivers? Αν τελικά αποδειχθεί κάτι τέτοιο, ακόμα δεν ξέρουμε, τότε θα είναι η πρώτη φορά που η nVidia μου παίζει π@υστιά. Με την 7900GT, δεν είχα κανένα πρόβλημα με τους Drivers. Ίσα ίσα που αν κατέβαζα Drivers από την MSI είχα πρόβλημα και από το Site της nVidia κανένα! Τώρα θα ήθελα να πω μερικά πράγματα για τα games:

->Δεν μπορεί κανείς να έχει απαίτησει να παίξει το LIne Age το οποίο είναι καρα-αρχαίο - κακογραμμένο game με την 8800GTX. Tην κάρτα αυτή και συγνώμη αν τρομάξω μερικούς την παίρνει κάποιος για να παίζει τα πολύ νέα games... (Όχι DX10 μην παρεξηγηθώ) Ακόμα και FEAR, QUAKE 4, ΤOMB RAIDER......... Και πάρα πολλά άλλα... Θα μου πει κάποιος "κάτσε ρε φίλε, και τα παλιά τι θα τα κάνω... ήρθε η 8800GTX και θα τα πετάξουμε όλα?" Η απάντηση είναι ότι κάπου κερδίζεις κάπου χάνεις...

8800 δεν είναι μια απλή κάρτα που ήρθε μετά την 7xxx όπως η 7xxx ήρθε μετά την 6xxx... H απόδοσή της στη διαφορά είναι τραγικά μεγάλη σε σχέση με τις προηγούμενες κάρτες.

Όσοι έχουμε παράπονα από την κάρτα την έχουμε δουλέψει σε Vista να δούμε τι ψάρια πιάνει? Προσωπικά εγώ δεν το έχω κάνει και μάλιστα πολύ κακός! Έχω ακούσει ότι οι Drivers των Vista είναι πάρα πολύ ok και παίζουν όλα πολύ σταθερά. Γενικά εμένα τα Vista μου φάνηκαν πάρα πολύ σταθερά. Ίσως επειδή το σύστημά μου είναι καινούριο.

Anyway, ελπίζω να διορθωθούν όλα τα προβλήματα τα οποία ίσως είναι από Drivers... Kαι από βδομάδα πετάω τα XP στα σκουπίδια... Αρκετά!!!

Link to comment
Share on other sites

Lafas μάλλον θα χρειαστείς και άλλα 2gb ram όμως καθώς τα Vista (θα το δεις και μόνος σου) με 2gb αν αρχίσεις να τρέχεις προγράμματα ή games αρχίζουν τα scratchings στο δίσκο.

Βέβαια από ότι σε έχω "κόψει", δεν θα σου είναι ιδιαίτερο πρόβλημα αυτό! ;)

Link to comment
Share on other sites

Με games 3 γιγα χρειαζονται σιγουρα στα vista....

Εγω τα εχω σε ενα δοκιμαστικο partition και επειδη εχω τρελα με το net και ανοιγω πολλα tabs με word, ζωγραφικες και κανα bsp player και μου επιασαν 1,5giga.... Που να παιξεις με φιλτρα και τετοια τι θα γινει

Link to comment
Share on other sites

Τα προβληματα που αναφερεται με το nv4_disp τα ειχα και εγω.

Μ?ετα απο πολυ ψαξιμο σε forums το ελυσα κανοντας τα εξης:

1.Εβαλα το τελευταιο bios(1004 στην δικια μου οπου ανακαλυψα ενα παραξενο προβληματακη)

2.Εβαλα τα τελευταια drivers του chipset και της καρτας(97.94 οι οποιοι ειναι ιδιοι με τους 97,92 αλλα εχουν ενα patch για stalker)

3.Πειραματισου με της μνημες σου μεσα απο το bios.Οι οδηγοι της nvidia εχουν προβλημα στην διαχειριση της μνημης του συστηματος.Αυξησε λιγο την ταση η χαμηλωσε τα settings(timings,mhz)τους και τρεξε ενα 3dmark06 να δεις αν στην κολλαει.Αν εισαι οκ με το 3d τοτε θα εισαι ok γενικοτερα.

Έχω ακούσει ότι οι Drivers των Vista είναι πάρα πολύ ok και παίζουν όλα πολύ σταθερά. Γενικά εμένα τα Vista μου φάνηκαν πάρα πολύ σταθερά. Ίσως επειδή το σύστημά μου είναι καινούριο.

Anyway, ελπίζω να διορθωθούν όλα τα προβλήματα τα οποία ίσως είναι από Drivers... Kαι από βδομάδα πετάω τα XP στα σκουπίδια... Αρκετά!!!

lafas εγω εβαλα κατευθειαν vista μιας και το εστηνα απο το μηδεν και τα εβγαλα μετα απο 2 μερες λογε drivers.Οι drivers για τα vista ειναι σε χειροτερη μοιρα απο αυτους των xp.Αρκετα παιχνιδια εχουν αισθητα χαμηλοτερη αποδοση απο xp,καθως και διαφορα προβληματα οταν πεζεις καποια games(oblivion με anisotropic+antialiazing απλα δεν τρεχει,supreme commander εχει προβληματα στην απεικονηση καποιων textures οταν κανεις αρκετο zoom in κ.α.)δεν υποστιριζουν sli,καθως και το crashaρισμα βγαζοντας σου το "nvldkmdm has stopped working"κατι αντιστιχο του nv4_disp στα xp(λυνετε με το 3 παραπανω)

Link to comment
Share on other sites

Nubair δεν έχει να κάνει αν τρέχει τα κωλόπρογράμματα της Futurmark. Σε αυτά μια χαρά πάει, αλλά στο Oblivion και στο LIne Age μου κάνει κόλπα. Σε αυτό το σημείο μπορούμε να δούμε ότι τα δύο παιχνίδια είναι τελείως διαφορετικά. Το ένα είναι πολύ βαρή σε επεξεργασία και το άλλο είναι για πλάκα! Φοράω τους τελευταίους Drivers σε όλα. Μάλιστα χθες έκανα μια φρέσκια εγκατάσταση WIndows... Γενικά είσαι ευχαριστημένος από το σύστημά σου?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε lafa εχεις βαλει το τελευταιο bios στην mb σου???Αν ναι και δεν εχεις πειραξει τα voltage του συστηματος σου τσεκαρε το voltage του nb.Εγω το ειχα στο auto και του εδινε 1,5 ενω πρεπει να δουλευει στο 1,35.Τα προβληματα που εχεις με τα παιχνιδια που αναφερεις ειναι καθαρα οι drivers αλλα το προγραμμα της futeremark το προτεινα στον circi οχι για να λυθει το προβλημα των textures που αντιμετωπιζεις στα παιχνιδια αλλα για να λυθει το προβλημα που εχει με το nv4_disp.dll και τα bsod.

Για να καταλαβεις το ποσο ευχαριστημενος ειμαι αρκει να σου πω οτι εχω κανει τον τελευταιο μηνα περιπου 5 clean install των xp.Ειχα πολυ ασταθες συστημα που οφειλοταν στους drivers της nvidia.Τις τελευταιες δυο εβδομαδες ειμαι ικανοποιημενος.Τα προβληματα λυθηκαν οταν εδωσα manual την σωστη ταση στο nb και ανεβαζοντας την ταση στις μνημες και απενεργοποιοντας το linkboost.

Τωρα τα οποια προβληματα με τα textures που εχω σε ορισμενα παιχνιδια ειναι μικρα και δεν με ενοχλει(supreme commander) και σε αλλα(oblivion)απλα κανω υπομονη μεχρι να βγαλει σωστα drivers.Ημουν προετιμασμενος οταν αγοραζα το συστημα οτι θα ειχα προβληματα,μιας και ολα οσα εχω πανω ειναι λιγο καιρο στην αγορα και αντιμετωπιζουν "παιδικες ασθενειες",οχι ομως τοσα πολλα.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μου λες πολύ χρήσιμα πράματα. Τις τάσεις τις έχω στο Auto και μάλιστα μερικές φορές ανέβαζα το NB και το SB!!! Το έβαζα 1.5+ όταν έκανα λίγο OC και γινόταν χαμός, κόλαγε τις !@#$%άνας! Πες μου σε παρακαλώ τι τάσεις έχεις. Όλες όμως! Επίσης να σου πω ότι στα games δεν έχω πρόβλήματα με Textures. Στο Tomb Raider είχα, αλλά με το τελευταίο Patch του παιχνιδιού όλα ρολόι! Το τελευταίο BIOS το φοράω και μάλιστα το Linkboos δεν υπάρχει πλεον. Κατάλαβαν ότι βγάζει προβλήματα και το έσβησαν, οπότε ok με αυτό.

Όσο για τα προβλήματα με το σύστημα, ναι υπάρχουν. Υπάρχουν δύο κατηγορίες χρηστών... Αυτοί που χάνουν τη μάχη με το 680i και την 8800GTX και αυτοί που καταφέρουν να το δαμάσουν και να το κάνουν ότι θέλουν την τρομερή τους δύναμη...

Μα καλά τι είπα πάλι ο άνθρωπος! ζωγράφισα!!! :p

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, πριν 4 μέρες στήσαμε pc φίλου με 8800gtx και όσα παιχνίδια βάλαμε παίξαν τζάμι χωρίς το παραμικρό πρόβλημα σε Win XP.

Η κάρτα ήταν της XFX και το board ένα MSI K9N-F. Όλες οι ρυθμίσεις στο bios είναι default....

Περίεργα πράγματα; Μήπως φταίνε συγκεκριμένα chipsets μητρικών; Το συγκεκριμένο που αναφέρω έχει το Nforce 550...

Link to comment
Share on other sites

Φτεει το 680i+8800gtx,Ειναι συνδυασμος που σκοτωνει.Πολλοι εχουν χαρακτηρισει το 680i memory eater.Και με τους drivers των 8800 που φορτωνουν χωρις λογω τις μνημες ειναι,πιαστο αυγο και κουρευτο(αν μπορεις:117:)

Lafa πιο bios εχεις πανω????Γιατι εγω εχω το 1004 απο asus και το linkboost βρισκεται ακομα εκει!!!Επειδη δεν clockaro ενα συστημα που με ικανοποιει τις τασεις τις εχω ολες στο auto εκτος απο τις μνημες που τις δουλευω στα 2,2V[0.1 παραπανω απο το κανονικο(1066Μhz,5-5-5-15)]και το nb στο 1,35 που ειναι το φυσιολογικο(τα υπολοιπα δουλευουν σωστα στο auto).Τωρα ομως για τις μνημες σου δεν ξερω την ταση που θα χρειαστει να βαλεις για να αποκτησεις καταλληλη σταθεροτητα,πειραματισου και θα την βρεις.

Μεγάλη μου βλακεία το μετάνιωσα που δέν πηρα αντι για OCZ την EVGA 8800GTX εδώ συμβαίνει κάτι αλλό οι γάτοι κ μαγκες κατασκευαστές κ τεχνικοί της EVGA εχουν βγάλει ολόδικούς τους Drivers ασχετους με αυτους που προδφέρει η Nvidia έτσι όποιος τυχεράκιας αγόρασε EVGA γλίτωσε απο το μαρτύριο το δικό μου@!@@@$$###%

Αυτο τωρα το ειδα:p.Να σου πω trafalca πως οι drivers τις evga δουλευουν με ολες τις 8800(ειτε ειναι xfx ειτε evga ειτε albatron κοκ.)και δεν ειναι τπτ διαφορετικο απο modded drivers αυτων που υπαρχουν ειδη(δεν ειναι ολοδικοι της δηλαδη)

Link to comment
Share on other sites

680i και 8800GTX είναι ένας Dream συνδιασμός. Stable μου είναι το PC, αλλά στα δύο αυτά παιχνίδια μου κάνει νούμερα. Kαι εγώ σε Deafault το δουλεύω τώρα με όλα στο Auto. Θα δοκιμάσω και τους νέους Drivers της nvidia...158.19

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κανείς γνώμη για τους 158.19;; Τους έβαλα και όλα παίζαν τέλεια, μου κανε εντύπωση και η τεράστια database παιχνιδιών που είχαν, αλλά τι γίνεται με το Antialiasing; Όταν στο control panel είναι στο application control, στο app όσο και να το χω φαίνεται χάλια. Άπαξ και το βάλω app override από το profile του παιχνιδιού στο control panel της Nvidia τότε όλα ντάξει... Το παρατήρησε κανείς άλλος αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.