Jump to content



H NVIDIA ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΕΙ!!


circi

Recommended Posts

Ειμαι κατοχος μιας EVGA 8800 Gts

Η συγκεκριμενη καρτα εχει καποια προβληματα σε πολλα παιχνιδα μεταξυ των οποιον και το World of Warcraft....

Σε καποια συγκεκριμενα μερη του χαρτη (ειδικα στο expansion) το παιχνιδι κολλαει εντελως,πεταει μπλε οθονη και βγαζει το εξης error::085:

STOP: 0x0000007E (0xC0000005, 0xBFB0F330, 0xB1448C3C, 0xB1448938)

nv4_disp.dll - Address BFB0F330 base at BF9D4000, DateStamp 458ae707

:009: :009: :009: :009:

Στο wow ειναι πολυ εντονο γιατι ανα πασα στιγμη μπορει να κολλισει το pc και να σου πεταξει μπλε οθονη.

Αυτο βεβαια δεν γινεται παντου αλλα σε συγκεκριμενα σημεια του χαρτη τα οποια ομως ειναι αγνωστα (πολλα σημεια)

Συχνοτερο ειναι το φαινομενο στο περιφημο Terokkar Forest οπου μεχρι να δωσει καποια εξηγηση η Nvidia καλυτερα να αποφευγουμε.

Απλα γραψτε "nv4_disp.dll wow" η "nv4_disp.dll 8800" στο google και θα εμφανιστουν απειρα αποτελεσματα με ατομα που εχουν το συγκεκριμενο προβλημα.

http://forums.worldofwarcraft.com/thread.html?topicId=69639426&sid=1

http://forums.nvidia.com/index.php?showtopic=25758&pid=157643&st=0entry157643

Προσωπικα για πρωτη και τελευταια φορα την εμπιστευτηκα...

400 και 600 ευρω καρτες να εχουν τετοια προβληματα?

Μου χαλασε το παιχνιδι σημερα....

Και η ειρωνια ειναι το slogan της "The Way It's Meant To Be Played"

Α Κ Ρ Ι Β Ω Σ! Πεσατε μεσα!:113: :113: :113:

*Το κανουν και πολλες 7900 και 7800 αλλα οι περισσοτεροι που εχουν προβλημα εχουν με 8800.

** Δεν εχουν αναφερθει τετοια προβληματα με ATI:096:

***NVIDIA Worldwide Leader in GPU technologies for video cards, graphics cards, workstations, desktop computers, handhelds and more

Δεν τους χαλασε....:044: :044: :044: :044:

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι θεμα καρτων.ειναι θεμα οδηγων.οποιος απο την αρχη περιμενε πως στην 8 σειρα της Nvidia θα επαιζε κανονικα χωρις προβληματα μαλλον ηταν πολυ αδιαβαστος.

κατ`αρχην δοκιμασε τους 97.02 γιατι με τους υπολοιπους υπαρχει προβλημα στους χρονισμους των memory controllers και βλεπουμε...

Link to comment
Share on other sites

97.92 ειναι ο driver και γινετε και με τον .02 και με beta και με τα παντα.

Γινεται και με 7800 και 7900.

Τωρα το γιατι η ΑΤΙ δεν εχει ποτε προβληματα δεν μπορω να το εξηγησω.

Παλιοτερα η καρτες της Nvidia πετουσαν Critical Error στο Lineage 2.

Το προβλημα ακομα υπαρχει....

Link to comment
Share on other sites

Εγω οποια geforce και αν ειχα παντως, geforce 256, ti4200 και τώρα την 7600gt, ποτε δεν είχα πρόβλημα με τίποτα.Βέβαια πάντα έπαιρνα κάρτες στο mid-range από άποψη τιμής και αποδόσεων, αλλά πάντα όλα καλά.

Οπότε μάλλον φταίει ότι ειναι καινούριες οι κάρτες και δεν έχουν αναπτυχθεί τόσο καλά οι drivers ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πάντως με την 8800 Gts μου έφαγα 3 μπλέ οθόνες στα Western Plaguelands(Wow), ενώ η τελευταία μπλέ οθόνη ήταν πρίν πάαααααααρα πολ΄λυ καιρό...

Δεν παει καλα η Nvidia τωρα τελευταια....

Πολυ κοροιδια πεφτει...

Δεν με νοιαζει αν εχει drivers η οχι...:074:

Αν δεν ειχε να μην εβγαζε τις καρτες στη αγορα.:011: :011: :011:

Και στην τελικη πηρα μια καρτα να κανω την δουλεια μου..για αυτο πληρωσα και ΟΥΤΕ αυτο δεν κανει...

Και οχι μονο δεν το κανει,αλλα σταματησα να παιζω λογω της καρτας αυτης γιατι wow ετρωγα μπλε οθονες και Lineage critical errors!:087: :087:

Και το χειροτερο ειναι οτι βγαζει drivers για Vista 100.ΧΧ και των xp δεν λειτουργουν...

Link to comment
Share on other sites

Οι drivers φταίνε... Ειδικά για την 8800 η Nvidia βιάστηκε να την βγάλει στην αγορά με αποτέλεσμα να μην έχει καν unified drivers, αλλά να χρησιμοποιεί δικούς της. Τώρα που βγήκανε unified και για δαύτες, πρέπει να είναι οκ...

Ισως το πρόβλημα να οφείλεται και στο bios του board (μου έχει τύχει να βγάζει artifacts η Nvidia και τελικά λύθηκε με bios update). Για τσέκαρέ το κι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δέν φτάνει που έσκασα 600 ευρώ μόνο για την κάρτα δεν εχω και υπολογιστή

τρελή απαγοήτευση δεν θα πεί κανείσ τίποτα.Πριν απο ένα μήνα σχεδόν πήγα σαν καλό παιδάκι και εσκασα το τεράστιο ποσό των 1642ευρώ στο πλαίσιο για τόπ αναβάθμιση η συνθεση που σκέφτηκα να υλοποιήσω ήταν η εξής:

CPU : Intel Core 2 Duo 6600

Motherboard : EVGA 680i SLI Ready

RAM : OCZ Nvidia SLI Ready - PC 8500 DDR 2Gb Kit

GPU : ASUS 8800GTX

Τί τά 'θελα βρε παιδιά πρίν μερικές εβδομάδες η ASUS αρχισε να μοy crasharei

κλασσικά nv4_disp.dll & nv4_disp.sys σύν του οτι υπερθερμαινόταν σε ανυσηχητικά πεδία έτσι λοιπόν σαν κλασσικός Ελληνάρας άφησα το PC ανοικτό κατεβάζοντας ... μέχρι που το πρώι ξύπνησα απο τη μυρωδιά !!Δεν ειχε μαυρίσει η κάρτα γραφικών αλλα αφού είδα την ανάμιξη το τρελό μπέρδεμα των χρωμάτων κατάλαβα οτι είχε καεί για καλού και κακού μαζί με την κάρτα πήρα και τις μνήμες μήπως και! ειχαν αρπάξει κι αυτές και τσακίστηκα κυριολεκτικά στο Πλαισιο όπου και μου τα άλλαξαν όλα δίνοντάς μου πίσω αντι για την ASUS την OCZ 8800GTX.E! Λέω κ γώ βρε αδερφέ αφού ειναι τόσο Τοπ η OCZ ολα τα περιοδικά και οι μετρήσεις την βγάζουν Τοπ θα λυθούν τα προβλήματα μου. Παρ όλ αυτά αντιμετωπίζω πάλι τα ίδια προβληματα το σύστημα κρασάρει μετά απο λίγη ώρα παιχνιδιού.Έτσι λοιπόν το κλείνω περιμένω να παγώσει το μηχάνημα και μετά πάλι ξανά απο την αρχη μέχρι να ξυπνήσει η Βλαμένη η Nvidia και βγάλει νέους Drivers μπάς κ δούμε κανένα καλό Μεγάλη μου βλακεία το μετάνιωσα που δέν πηρα αντι για OCZ την EVGA 8800GTX εδώ συμβαίνει κάτι αλλό οι γάτοι κ μαγκες κατασκευαστές κ τεχνικοί της EVGA εχουν βγάλει ολόδικούς τους Drivers ασχετους με αυτους που προδφέρει η Nvidia έτσι όποιος τυχεράκιας αγόρασε EVGA γλίτωσε απο το μαρτύριο το δικό μου@!@@@$$###%

Link to comment
Share on other sites

Πρίν περίπου 2 μέρες και μετά απο πόλυ ψάξιμο βρήκα μια "λύση" που πάρέχουν οι τεχνικοί της EVGA και απ ότι κατάλαβα όλος ο κόσμος παγκοσμίος την έχει πατήσει με 8800

Hi all,

If you do get random nv4_disp.dll BSOD's and have the following:

8800 card

Windows XP x32

Please try the following driver:

ftp://evga.com/driver/WinXP32bit_97_95.zip

Thanks,

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω τι ρεζίλια είναι αυτά:011: Έχουν να βγάλουν drivers από το καιρό του Νώε,μόνο νέα μοντέλα ανακοινώνουν.Θα έπρεπε να ντρέπονται να βγάζει άλλη εταιρία drivers και η Nvidia..... τον ύπνο του δικαίου.Και το γεγονός είναι ότι τα προβλήματα υπάρχουν από την αρχή που βγήκε η σειρά 8χχχ. Εγώ τρώω μπλε οθόνη με το test drive unlimited με τον 7900 gt.To έχω πάρει εδώ και μια εβδομάδα και μετά από 5 λεπτά παιχνιδιού bsod....Άντε να δούμε πότε θα ξυπνήσουν:074:

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι πλεον οτι οι drivers κανουν τις καρτες γραφικων+οχι τοσο πολυ το hardware.οχι πως το απαξιωνω αλλα απλα οι drivers θα εκμεταλλευτουν τα specs της καρτας!!επισης παιζει μεγαλο ρολο+το παιχνιδι,ποσο καλογραμμενο ειναι..

On Topic,πλεον τα προβληματα με την nvidia ολο+μεγαλωνουν..φυσικα ολοι μας εχουμε δικιο γιατι ειμαστε πελατες+οταν σκαμε Ευρωπουλακια(που λεει+η πανια!!χαχα) θελουμε να παιζουμε απροβληματιστα.οχι να βγαινουν 100 drivers και παλι να ειμαστε μια απο τα ιδια+να κανουμε καλα σκορ..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Nvidia έτσι όποιος τυχεράκιας αγόρασε EVGA γλίτωσε απο το μαρτύριο το δικό μου@!@@@$$###%

Πρεπει να ξεκινησουμε κανα φλασαρισμα μου φαινεται???????

Παιδια εχετε δικιο αλλα την ξερετε την nvidia, δεν βγαζει drivers, παει και τελειωσε και ιδιαιτερα την τεχνολογια και τα τις παιδικες αρρωστιες τις....

Η αληθεια πρεπει να λεγεται

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.