Jump to content



GeForce 8900 Rumored Specs & Pricing


giorgos th.1442169073

Recommended Posts

Εμφανιστηκαν προς τα εξω συμφωνα με τις φημες παντα περισσοτερα στοιχεια για ολη την 8 σειρα της Nvidia.

και για τις υπαρχουσες σαν μετρο συγκρισης αλλα και για τις επερχομενες high range,mid range και entry level (αν μπορουν να θεωρηθουν ετσι.....) καρτες.

ΕΔΩ περισσοτερα.

Link to comment
Share on other sites

όλο μας μπερδεύουν......

δεν ξέρουμε τι να πρωτοπάρουμε εδώ πέρα

edit:

μπορείτε σας παρακαλώ κάποιοι εδώ που ποστάρετε να παίρνετε τα θέματα ποιο σοβαρά γενικοτέρα?

βρήκε μια σημαντική πληροφορία ο φίλος Γιώργος, που αξίζει να την σχολιάσουμε με σοβαρότητα...

Ευχαριστώ,

Φιλικά

Θεόφιλος

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως είναι σαν την φάση με την 7800GTX και την 7900GS.

Η αριθμολόγηση των μοντέλων της Nvidia πλέον έχει μπλέξει λίγο. Πιθανώς η 8900 αυτή να μην είναι η ταχύτερη 8900 που θα βγεί αλλά να είναι μία "πετσοκομένη" έκδοση του 8900 chip το οποίο θα βγει σε διάφορες εκδόσεις (π.χ. GS, GT, GTX) με διαφορετικούς χρονισμούς, διαφορές στα pipelines κ.λ.π. και φυσικά διαφορετικές τιμές.

Ετσι λέει και το εν λόγω forum άλλωστε... Τις τιμές να δούμε τελικά πως θα διαμορφωθούν.

Βέβαια έτσι που βλέπω τα specs έχω την εντύπωση πως απλά πρόκειται για υπεχρονισμένο 8800 chip με περισσότερα Pipelines και όχι για νέο chip.... Τεσπά...

Ας περιμένουμε λίγο, λογικά όσο περνάνε οι μέρες θα εμφανιστούν περισσότερες πληροφορίες σχετικά...

Link to comment
Share on other sites

Καλά καλά δεν βγήκανε κάρτες με DDR-3 και περάσανε σε DDR-4. Πιστεύει κανείς αλήθεια ότι η DDR-3 δεν ήταν αρκετά γρήγορη μνήμη για αυτές τις γενιές καρτών;

Δεν ξέρω, μου κάνει πολύ εντύπωση πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μου κάνει τρομερή εντύπωση η στάση της ATI.Φωτογραφίες από την σειρά 88χχ είδαμε πολύ νωρίτερα πριν την κυκλοφορία τους,όπως γίνεται και τώρα με την σειρά 89χχ.Η ΑΤΙ από την άλλη ενώ το r600 ακούγεται εδώ και πάρα πολλούς μήνες πρόσφατα εμφανίστηκε μια φωτογραφία χωρίς πολλά χαρακτηριστικά.Απλά με το όλο αυτό σκηνικό έχω την εντύπωση ότι η ΑΤΙ θα κάνει πολύ καλό comeback που θα εκπλήξει:029:

Link to comment
Share on other sites

η ΑΤΙ μάλλον λόγω του ότι αγοράστηκε από την AMD, αρχίζει να κάνει την ίδια πολιτική, δηλαδή λίγα στοιχεία σχετικά και ξαφνικά παρουσιάση και κατευθείαν το νέο προϊόν στην αγορά και.. μπαμ!!!!! Κάτι σαν τις.. μεταγραφές του ΠΑΟ. ;-)

...λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η στρατηγικη δεν στεκει.

Αν αφηνεις τον ανταγωνιστη σου να ελεγχει την αγορα για μεγαλο διαστημα μακροπροθεσμα θα βρεθεις χαμενος.

Ποσους απο αυτους που σκασαν 400-600€ για 8800GTX-S θα δωσουν 500-600€ για να περασουν σε ΑΤΙ αν αυτη ειναι καλυτερη?

Ελαχιστοι βεβαια οπως το ιδιο θα γινει και με τον ερχομο των νεων επεξεργαστων της AMD.

Εμενα μου βγαζει αυτοκαταστροφικες τασεις αυτη η στρατηγικη της AMD.

Oσο για τις 8900 οτι θα βγουν ειναι σιγουρο γνωστη μεθοδος της Nvidia πρωτα κυκλοφορει τα x800 μοντελα και μετα τα x900 και x950 το θεμα ειναι τα χαρακτηριστικα τα οποια δεν μου φαινονται και πολυ εγκυρα προς το παρον.

Link to comment
Share on other sites

πάντως ρε παιδιά η ati τελικά θα βγάλει το ρ600 με ότι συνεπάγεται αυτό αλλά βλέπω, δεν ξέρω αν έχω δίκιο, έχει καλύτερη υποστήριξη drivers για τα Vista....

από την άλλη άργησε όμως φαίνεται να έχει καλύτερη υποστήριξη για τα προϊόντα της...

είδωμεν

Link to comment
Share on other sites

Αυτοκαταστροφική δεν λές τίποτα.

Μια και ανέφερα και την AMD..... εδώ αν και οι AMD Quad core στα χαρτιά δείχνουν καλύτεροι, δεν έχουν διαφημιστεί ιδιαιτέρως ενώ η Intel την τεχνολογία των Quad core της την διαφήμίζει περισσότερο... και από την στιγμή που έχει πάρει το πάνω χέρι με τους Duo core τα πράγματα δύσκολα θα αλλάξουν ακόμα και αν οι AMD τελικά είναι όντως ταχύτεροι. Βλέπετε ακόμα και σήμερα, το όνομα Intel είναι πιο γνωστό...

Τεσπα, σταματάω γιατί είμαι ήδη off-topic!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.