Jump to content



Καινουργια καρτα μερικα προβληματα


apostolt1442169065

Recommended Posts

Χθες ειπα και εγω να αγορασω καινουργια καρτουλα.Πηγα λοιπον και πηρα μια BFG 8800GTX, αλλα θελω να ακνω 2 ερωτησουλες.

Πρωτον η καρτα εχει idle 60 βαθμους.Ενω ειχα βαλει και επαιζα ενα game οταν βγηκα κοιταζα κατι μεσα στον driver της ειδα ενα log που ειχε εκει και προσεξα πως ειχε κανει throtling λογω θερμοκρασιας(110+ βαθμους), τους οποιους θεωρω υπερβολικους.Το ανεμηστηρακι εναι αληθεια οτι υπολειτουργει δεν το ειδα και ποτε να δουλευει full.Το ανεμηστηρακι της 6600 που ειχα δουλευε πιο πολυ.Πρεπει να ρυθμισω τον ανεμηστηρα μεσα απο κανα rivatuner ή κατι αλλο?

Δευτερον μεσα στον driver ειδα το pci και μου γραφει οτι ειναι x8 και οχι x16.Πως το κανω x16?Το board ειναι το Abit Fatality AN8 SLI.Τα specs γραφουν για x16 pciex.

Αυτα τα ολιγα ....

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με το atitool να ρυθμίσεις τις στροφές του ανεμιστήρα...

Καλα εσενα θα σε κανονισω αργοτερα.....:021::062:

Σιγα μην βαλω ati εργαλειο σε nvidia καρτα.....:104:

Λιγο χαζο να μην εχουν βαλει τετοιες ρυθμισεις στον driver για τοσο καλυ καρτα.....

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ πιθανο να μην εχεις καλη ροη στο κουτι σου . 60 idle ναι ειναι λογικο . 80 load , ειναι λογικο . 110 οχι . Σε ενα κουτι με καλη ροη θα επρεπε να φτανεις 70-80βαθμους .

Βαλε Rivatuner για ρυθμιση του ανεμιστηρα . Εγω παιζω με 59 load με την μητρικη στον παγκο . :D . Οχι αλλα κουτια , μονο παγκος πλεον ! :D :D

Καλοριζικη !

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, Rivatuner ftw!!! Την έχω κλοκαρισμένη όσο πάει την GTS μου, και ακούω το Riva να τα δίνει όλα το fanάκι μετά τους 68 βαθμούς που έχω βάλει threshold για τέζα ταχύτητα ανεμιστήρα, και την κρατάει σε φουλ load για ώρες στους 75!! Με ambient temps περί τους 45-46 (καίει το NB και η χάλκινη απαγωγή γύρω από το CPU λόγω μεγάλων voltage, τρέχω στα 3,2) και παρόλα αυτά μένει 75! Για overclock δεν το συζητώ, την πουσάρει όταν γυρνάει σε 3d mode, και όταν ξαναγυρνάει στα windows τη χαμηλώνει ναμη ζορίζεται τσάμπα. Θα το λέω και θα το ξαναλέω, το Riva tuner είναι το κάτι άλλο, δοκίμασέ το!

Υ.Γ. Παράτησα το smart doctor της ASUS για το Riva. Τόσο πολύ!! Α, και να προσθέσω κι εγώ, πάνω από 90 πρέπει να ανησυχείς. 100+ που ανέφερες είναι λίγο καταστροφικές θερμοκρασίες...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ πιθανο να μην εχεις καλη ροη στο κουτι σου . 60 idle ναι ειναι λογικο . 80 load , ειναι λογικο . 110 οχι . Σε ενα κουτι με καλη ροη θα επρεπε να φτανεις 70-80βαθμους .

Βαλε Rivatuner για ρυθμιση του ανεμιστηρα . Εγω παιζω με 59 load με την μητρικη στον παγκο . :D . Οχι αλλα κουτια , μονο παγκος πλεον ! :D :D

Καλοριζικη !

Ρε συ stacker εχω(μουρης)Μαλλον το φαν δεν δουλευε σωστα.Εβαλα λιγο το riva αλλα μπερδευτηκα με τα settings του fan.Μπορει καποιος να ποσταρει φωτο με το σεταρισμα???

Link to comment
Share on other sites

Κλικαρεις εκει που γραφει low level settings . Μετα πατας enable low level fan control ... και το γυρνας στο fixed . Μετα τραβα τη μπαρα στο τερμα δεξια .

Thanks Στελιο..ειχα πειραξει το αντιστοιχο tab απο το section του driver ομως το οποιο και τελικα δεν εκανε δουλεια.Με το δικο σου ολα ωραια(κανει λιγο θορυβο βεβαια το φαν.....)

Link to comment
Share on other sites

Το βασικό είναι ότι μπορείς να το κάνεις να σου αλλάζει ανάλογα με τη θερμοκρασία, τα ρολόγια ή χίλιες δυο άλλες παραμέτρους. Ψάξε στο φόρουμ του RivaTuner και θα δεις ότι μόλις το μάθεις έχει άπειρες δυνατότητες. Ουσιαστικά ελέγχεις την κάρτα σου και την εκμεταλλεύεσαι στο έπακρο. Το είπα πόσο μ'αρέσει το RivaTuner; Α ναι :D

Link to comment
Share on other sites

Οποτε το ενα θεμα το λυσαμε το αλλο με το pciex στο x8 δεν μπορω να καταλαβω πως μπορω να το αλλαξω....

Mήπως έχεις βάλει ρυθμίσεις για sli στη μητρική?Επίσης σε ποιό slot έχεις την κάρτα?

Link to comment
Share on other sites

αν θελεις καλυτερες θερμοκρασιες βαλε fan να φυσαει στο pcb της καρτας.Εγω εχω βαλει 2 οχταρια και κανουν καλη δουλεια,περιπου 4-5 βαθμους κατω...

Εγω στο ειπα και εσυ το μαρτυρησες εεεεε ?? :110: :110: :110:

Link to comment
Share on other sites

Stelara το low level fan control γιατι δεν υπαρχει σε μενα? Πρεπει να το ενεργοποιησω με καποιον τροπο πρωτα?

Thre is no 2D/3D fan speed control for V9999 series, ASUS altered reference design making it impossible.

http://forums.guru3d.com/showpost.php?p=1587456&postcount=40

Link to comment
Share on other sites

Ναι το τελευταιο. 6800 ειναι η καρτα. Απο αλλα προγραμματα μπορω να ρυθμισω τις στροφες και να δω θερμοκρασιες. Απο ριβα ομως οχι. Και θελω το ριβα για να ρυθμισω στροφες/θερμοκρασια αναλογα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το τελευταιο. 6800 ειναι η καρτα. Απο αλλα προγραμματα μπορω να ρυθμισω τις στροφες και να δω θερμοκρασιες. Απο ριβα ομως οχι. Και θελω το ριβα για να ρυθμισω στροφες/θερμοκρασια αναλογα.

Δες το προηγουμενο ποστ μου . Βρηκα πληροφοριες .:069:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.